Evsel katı atık tarifesinin gözden geçirilmesini istediler

Muğla Çevre Platformu’nun (MUÇEP) Bodrum Meclisi’nin eşsözcüleri Umay Karabaş ve Güney Şirin, yazılı bir basın açıklaması yaparak, Bodrum Belediye Meclisi’ni, Evsel Katı Atık Tarifesi belirlenerek, ek bir bedel tahsil etmenin doğru olmadığını, bu nedenle bu kararlarını gözden geçirmelerini talep etti.

Evsel katı atık tarifesinin gözden geçirilmesini istediler
  • 12 Aralık 2019, Perşembe 9:40

MUÇEP Bodrum Meclisi’nin açıklaması şöyle:
“Değerli Bodrum Halkı ve Bodrum Belediye Meclisi’ne, 
Bodrum Belediyesi Aralık ayı olağan Meclis toplantısında, evsel katı atık tarife ücretleri ile ilgili karar, su faturalarına ek bir bedel eklenmesi yönünde oy çokluğu ile alınmıştır. Bu konu, 27.10.2010 tarih ve 27742 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “Atık Su Altyapı ve Evsel Katı Atık Bertaraf Tesisleri Tarifelerinin Belirlenmesinde Uyulacak Usul ve Esaslara İlişkin Yönetmelik” gereğince gündemimizde olmakla beraber, alınan karar, anayasal haklar, ekolojik yaşamın korunması ve hepimizin içinde olduğu ekonomik kriz açılarından pek çok çelişki barındırmaktadır. 
Anayasamızın 56. Maddesi, “Herkes sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir.” der. Hepimizin eşit olarak bu hakka ulaşabilmesi için “çevre hizmetlerinin” kamusal hizmet olarak düzenlenmesi ve sunulması sosyal belediyeciliğin gereklerinden biridir. Belediyemizin de bu anlayışı benimsediğini düşünüyoruz. 
Tarife yönetmeliğinin geçici 1. maddesinde, henüz yönetmeliğe uyum sağlayamamış olan idarelere 31.12.2020’ye kadar süre tanınmıştır. O halde, önümüzde bir yılımız varken, faturalara hemen ek bedel getirmek gibi esas soruna çözüm üretmeyen bir karar yerine, kentimizin ve doğasının iyiliği adına doğru bir planlama yapmak için zamanımız vardır. 
Çevre kanununun ve yönetmeliğin esas aldığı  “kirleten öder” anlayışı sorunludur. Aslolan kirletmemektir, atığı azaltmaktır, dönüştürmektir. “İklim İçin Kentler Deklarasyonunu” imzalayarak örnek olmuş belediyemize ve bizlere yakışan, atığımızı azaltmak için yol haritamızı belirlemektir. Bu yönde, bugüne kadar ortaya konmuş doğru adımların devamını getirecek politikalar ve eylemler üreterek, uzun vadeli, kalıcı, doğaya ve halkına dost çözümler üretilebilir. 
Hepimizin içinde olduğu ekonomik kriz, güçleşen yaşam şartları da göz önüne alınarak faturalarımıza gelecek yeni bir bedel, miktarı önemli olmaksızın, belimizi bükecektir.  
Biz MUÇEP olarak, atıkların yerinde ayrıştırılmasını, ilgili altyapı çalışmalarına kaynak aktarılmasını ve/veya yaratılmasını, bilimsel yaklaşımı, halktan ve doğadan yana olan çözümleri destekliyoruz. Bu bağlamda belediyemiz ile çalışmaya, üzerimize düşen işleri yapmaya varız ve buna talibiz. 
Değerli Bodrum Belediye Meclis üyelerine çağrımızdır. Gelin bu kararı bir an önce geri çekin, sosyal belediyecilik ilkeleri ve ekoloji dostu bir yaklaşımla yeniden biçimlendirin. 
Aynı şekilde Muğla Büyükşehir Belediye Meclisi’nin değerli üyelerini de, ilçelerin aldığı bu kararı, yukarıda saydığımız gerekçelerle reddetmeye çağırıyoruz. "
 

Editör: Gülçin Erşen
Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık