Fesleğen’de gergin RES toplantısı

Bodrum ve Milas’ta yapılması planlanan rüzgar elektrik santralleri(RES) için halkın katılımı toplantısı gerçekleştirildi. Bölge sakinlerinin bilgisi olmadan yapıldığı iddia edilen toplantıda gergin anlar yaşandı.

Fesleğen’de gergin RES toplantısı

En 2 Rüzgar Enerjisi Yatırım A.Ş. tarafından Bodrum’un Mazı ve Gökpınar; Milas’ın Demirciler, Akçakaya ve Fesleğen mahalleleri sınırları içerisinde kurulması planlanan 22 türbinlik RES projesi için Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Yönetmeliğinin 9.Maddesi gereğince halkı yatırım hakkında bilgilendirmek, görüş ve önerilerini almak üzere “Halkın Katılımı Toplantısı” yapıldı.

Fesleğen Mahallesi’nde, sabah saatlerinde Mazı, Demirciler ve Gökpınar için, Çrşamba günü öğle saatlerinde Akçakaya, Fesleğen ve Demirciler mahalleri için 2 ayrı toplantı düzenlendi. Toplantıya, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, bölge sakinleri ve çeşitli STK ve siyasi parti temsilcileri ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve firma yetkilileri katıldı.

İki toplantıda da firma yetkililerine tepki gösteren STK temsilcileri ve mahalle sakinleri, bölge halkının toplantı ile ilgili bilgilendirilmediğini dile getirdiler, toplantıyı protesto ettiler. Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras da yaptığı konuşmada projeye karşı olduklarını söyledi.

Toplantıya katılan vatandaşlar ise yaptıkları açıklamada “Biz firma yetkililerine mahalle sakinlerinin ve Mazı Muhtarının toplantıyla ilgili bilgisinin olmadığını söyledik. Sonra onlar bize bir yazı gösterdiler. İyi ki de gösterdi. Geçen Cuma günü Mazı Muhtarına gelip üzerinde tarih olmadan imza attırmışlar. Bunun böyle yapıldığına dair beyan verdik, tutanaklara geçti. Dolayısıyla Mazı’dan çok kişi katılamadı. Ama biz toplantının Mazı sakinleri olmadan yapılamayacağını ifade ederek protesto ettik. Şunu fark ettik, toplantıya bu projeyi destekleyen kişileri dışarıdan getirmişler. Bu kişiler, bu projeden para kazanacak olan kişiler. Bu kişiler, ‘biz buralarda oturuyoruz’ diyerek bu toplantıya girmişler. İçeride hiçbir Mazılı yok. İkinci toplantı da aynı şekilde yapıldı. Hem Fesleğen Muhtarı, hem de mahalle sakinleri projeye karşı olduklarını ifade ederek toplantıyı terk ettiler. Yani bunlar kendi kendilerine toplantı yaptılar. Dışarıdan gelen insanları oralara oturttular, yani Mazı ve Fesleğen’in kaderine dışarıdan gelen insanlar karar veriyor.”

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık