Gıda, Tarım ve Hayvancılık Fuarı 15. Kez Açıldı…

15. Milas Gıda, Tarım ve Hayvancılık Fuarı’nın açılış töreni, saat 11:00’de gerçekleştirildi…  Expoline Fuarcılık organizasyonuyla gerçekleşen fuara 204 firma ve 400’ün üzerinde marka katılıyor. 4 gün sürecek olan fuarı 100 binin üzerinde kişinin ziyaret etmesi bekleniyor.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Fuarı 15. Kez Açıldı…
  • 14 March 2024, Thursday 15:48

İlki 2010 yılında gerçekleştirilen Gıda, Tarım ve Hayvancılık Fuarı’nın 15’incisinin açılış töreni bugün saat 11.00’de Tariş Çırçır Depoları Fuar Alanı’nda gerçekleştirildi. 15. Milas Gıda, Tarım ve Hayvancılık Fuarı içinde bulundurduğu çeşitli stantlarla 7’den 70’e bütün vatandaşlara hitap ediyor.

Açılış törenine; Milas Kaymakamı Mustafa Ünver Böke, CHP Muğla Milletvekili Süreyya Öneş Derici, Gelecek Partisi Grup Başkan Vekili ve Muğla Milletvekili Selçuk Özdağ, İYİ Parti Muğla Milletvekili Metin Ergun, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Muğla İl Tarım ve Orman Müdürü Muhammed Sevinç, CHP Milas Belediye Başkan Adayı Fevzi Topuz, AK Parti Milas Belediye Başkan Adayı Rüştü Yiğitkaya, İYİ Parti Milas Belediye Başkan Adayı Mehmet Çayırlı, AP Milas Belediye Başkan Adayı Salih Önel, kurum, kuruluş, siyasi parti, sivil toplum örgütleri ve derneklerin yöneticileri, banka temsilcileri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldılar.

MİLAS ADETA LOKOMOTİF VAZİFESİ GÖREN ÖNEMLİ BİR İLÇEMİZDİR

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşımızın seslendirilmesiyle başlayan programın açılış konuşması Muğla İl Tarım ve Orman Müdürü Muhammed Sevinç tarafından yapıldı.

Milas’ın tarımsal yapısı ve üretim kapasitesi ile ilgili bilgiler aktaran İl Müdürü Sevinç, “Çeşitliliği ve potansiyeli ile tarımın bir kenti diyebileceğimiz ilimizde, Milas bu anlamda başarısı ve üretim potansiyeli ile tarım fuarımızla birlikte her geçen sene üstüne katarak devam eden, adeta lokomotif vazifesi gören önemli bir İlçemizdir. İlimizin 2 milyon dekarlık tarım alanının 670 bin dekarı Milas İlçemizdedir. Zeytin en önemli tarımsal ürünlerinden olup İlimiz zeytin alanlarının % 50’si Milas İlçemizdedir. Bu zenginliğini AB coğrafi işaretle Milas Memecik Yağlı Zeytini ve Milas Memecik Zeytinyağı olarak tescillemiştir. İlimiz 163 bin ton yağlık zeytin üretiminde Türkiye 2.si olup, Milas İlçemiz hem 20 milyon zeytin ağacı sayısı hem de üretilen zeytinyağının %50’sini sağlamakla İlimiz içerisinde önemli bir yer almaktadır. Yine hayvancılıkta da önemli bir yeri olan İlçemiz, Büyük Baş hayvan varlığında İl içerisinde % 45’lik bir pay ile hem et hem de süt üretim tedarik konusunda önemli bir yere sahiptir. Milas 1400 ton bal üretimi, 165 bin kovan varlığı ile bereketli basralı ormanlarında yüzlerce ailenin geçimini sağladı. Ciddi arıcılık faaliyetlerinin olduğu önemli bir ilçemizdir. Yine İlçemiz Ulusal ve Uluslararası alanda başta Çipura ve Levrek olmak üzere daha birçok çeşit Su Ürünlerinin üretim ve yetiştiriciliğinin yapıldığı önemli bir merkez haline gelmiştir. İşte bu kadar yoğun bir üretimin yapıldığı Milas İlçemize 2023 yılında Devletimiz– Bakanlığımızca 342 Milyon TL Tarımsal destek yapılmıştır. İlçemizde üretim yapan çiftçilerimize il ve ilçe müdürlüğümüzdeki personellerimizce teknik ve eğitim çalışmalarını durmadan devam etti. Bu doğrultuda 1200 Milaslı çiftçimiz eğitimlerimize katılmıştır. Eğitim çalışmalarımızla üretime kalite katmak ve üreticimize her alanda destek olmaya hızla devam edeceğiz” dedi.

ORTAK AKILIN BAŞARISI

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılan desteklemelerle ilgili bilgiler de aktaran Sevinç’in ardından kürsüye davet edilen Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, tarım fuarının Milas’a kattığı değere vurgu yaparak, “bu fuarın temeli yıllar önce ortak akılla atıldı. Milas Kaymakamlığımız öncülüğünde belediyemiz ve sivil toplum örgütlerinin desteğiyle çıkılan yolda ulaşmış olduğumuz başarı noktası 15’inci fuarımız olmuştur. Geçmişten günümüze kadar gerçekleşen tüm fuarlarda emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

KADIN ÜRETİCİLER ÖN PLANA ÇIKARILMALI

Törenin son konuşmacısı olarak söz alan Milas Kaymakamı Mustafa Ünver Böke, fuarların önemine dikkat çekerek “fuarlar sosyal ilişkilerin geliştirildiği, bilgi alışverişinin yoğun olduğu ortamlar. Bu yıl 15’inci tarım fuarımızı gerçekleştiriyoruz. Bilgi ve birikim için 15 yıl önemli bir süre. Milas’ın tarım potansiyeli belli. Müdürümüz güzelce özetledi. Fuarın ilçemizde oluşma tarihçesi hakkında ise belediye başkanımız bilgiler aktardı. Birkaç kilit nokta var. Samimiyet, ortak akıl. Bir diğeri kadın eli ve kadın enerjisi. Milas tarım fuarının bundan sonra kadın üretici dostu bir tarım fuarı olmasını diliyorum. Fuar yöneticilerimizin de bu söylemi ciddiye alacağına inanıyorum. Biz sadece medeniyetlere değil, tarıma da turizme de başkentlik yapıyoruz. Onun için bizim bir farkımız olmalı. Fuarımızın kadın dostu bir fuar olarak anılmasını istiyoruz. Somut adımlarla kadın üreticilere belli oranlarda indirim sağlanması şeklinde destek verilmeli. Bu, kadınlarımıza ve fuarımıza güç katacaktır. Ben bu güzel organizasyonda emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi. 

Yapılan konuşmaların ardından fuarın açılış kurdelesi katılımcılarla birlikte kesildi. Daha sonra ise stantlar tek tek ziyaret edildi.

ÇOMAKDAĞ’IN SİMGESİ BEZ BEBEKLER DE FUARDA YERİNİ ALDI

Çomakdağ Köyü’nde yaşayan kadınların yaptıkları ve bu köyün simgesi haline gelen ‘bez bebek' ve çeşitli el işi ürünlerin yer aldığı stant da yerini aldı.  

Çomakdağlı kadınlar eskiden ninelerinin torunlarına oynasın diye yaptıkları bez bebekleri, şimdi hem torunları hem de bu kültürün alıcıları için işliyor. El emeği göz nuru bez bebeklerin yanında geleneksel yöntemlerle üretilen birçok el işi ürünün de yer aldığı stant farklı ve renkli bir görüntü oluşturdu.  Ayrıca tezgahta bu bebeklerin satışını yapan çalışkan kadınlar, kazandıkları parayla evin ve aile bireylerinin ihtiyaçlarını gideriyor.

17 MART PAZAR GÜNÜNE KADAR AÇIK

204 firmanın katılımıyla gerçekleşen fuar 4 gün sürecek. Fuarın organizatörü Expoline Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Hakbilir, fuar hazırlıklarının 6 ay öncesinden başladığına dikkat çekerek, “Bu sene 204 firmanın katıldığı fuarı yine geçen sene olduğu gibi 100 bin civarında kişinin ziyaret etmesini bekliyorum” diye konuştu.

Hakbilir, fuarın 17 Mart Pazar akşamına kadar her gün 10.00-19.00 saatleri arasında ziyaret edilebileceğini vurguladı.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık