Güllüklüler su faturalarını yakarak protesto ettiler

Güllük’te “Türkiye’nin en yüksek faturalı suyunu kullanıyoruz!” diyerek su faturalarına tepki gösteren vatandaşlar, firma binası önünde gelerek su faturalarını yaktı. Su hizmetinin özel şirketten alınarak kamulaştırılmasını talep eden Güllüklüler, bu tür eylemlerin süreceğini ifade ederek, yüksek fiyatlı su tarifesini protesto etti.

Güllüklüler su faturalarını yakarak protesto ettiler
 

Milas’a bağlı Güllük’te geçmiş dönemlerde, Türkiye’de ilk defa imtiyaz usulü ile Güllük’ün su ve kanalizasyon işleri özelleştirildi ve ihaleyi alan AKFEN firması Güllüklülere su sağlamaya başladı. Su temini işi kısa süre önce de AKFEN firmasından HZR Su’ya devroldu. Devir işleminin ardından su fiyatlarında yüzde yüze varan artışlar yaşandığını ifade eden Güllük halkı, su faturalarını yakarak duruma tepki gösterdi.

“SU KAMU ELİYLE SAĞLANSIN”

HZR Su binasının önünde Güllük halkının katılımıyla düzenlenen protesto gösterisinde, ellerinde faturalarla gelen vatandaşlar faturaları bir bir yaktı ve su temininin özel şirketle değil artık kamu eliyle sağlanmasını talep etti.

Süreci anlatan Güllük Mahalle Muhtarı Ali Polat, yaptığı açıklamada halkın bu duruma çok tepkili olduğunu belirterek, yüksek fiyatlı faturalara karşı başlatılan eylemlerin devam edeceğini kaydetti.

Vatandaşlar, yetkililelri göreve çağırarak, “Türkiye’deki bu tek soygun örneğinden bizi kurtarsınlar. İmtiyazı verenler, şimdi gereken neyse yapıp, geri alsınlar. Biz de bütün Muğla gibi MUSKİ dolayısıyla bu ihtiyaçlarımızın giderilmesini istiyoruz. İmtiyaz sözleşmesinin sıkıntılarını daha ne kadar çekmemiz gerekiyor?” diye tepkilerini dile getirdiler.

Güllüklü vatandaşlardan olan Mehmet Dönmez ise suyun 2006’da Güllük Belediyesi tarafınca özelleştirildiğini ifade ederek, o dönemde halkın bunu anlamadığını söyledi. Gelinen süreçte, firmanın sözleşme maddelerini tam anlamıyla uygulamaya başladığını kaydederek, “Bir ton suya 50-70 lira arası su parası geliyor. Onun için bu isyan başladı. Vatandaşın MUSKİ’yi mahkemeye vermesi gerekiyor.” dedi.

Protestoya katılarak fatura yakan vatandaşlar da yetkili mercileri Güllük halkının mağduriyetinin gidermesi için acilen göreve davet etti. 

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık