Hayvan pazarları kapatıldı

Muğla’da şap hastalığı tedbirleri alındı

Hayvan pazarları kapatıldı
  • 14 March 2023, Tuesday 12:15

Türkiye'de çeşitli illerdeki hayvanlarda SAT-2 tipi şap virüsü tespit edilmesi nedeniyle Tarım ve Orman Bakanlığı harekete geçerken, Muğla’da da bulaşığı önlemek amacıyla, hayvan pazarları için kapatma kararı alınarak, çalışmaların başlatıldığı öğrenildi.

Konu hakkında açıklama yapan Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, “Türkiye'nin farklı illerindeki hayvanlarda SAT-2 tipi şap virüsü tespit edildi. Virüs nedeniyle Tarım ve Orman Bakanlığı harekete geçerek hayvanlarda görülen bu hastalığın yayılmasını önlemek amacıyla çeşitli önlemler aldı.

Alınan tedbirler istikametinde ithalat, ihracat ve kesim maksatlı sevkler dışındaki tüm hayvan hareketleri yasaklandı. Ayrıca ülke genelindeki hayvan pazarları da kapatıldı. SAT-2 tipi şap virüsü nedeniyle Tarım ve Orman Bakanlığı'nın talimatı istikametinde, tüm Türkiye'de ikinci bir emre kadar veteriner hekim, veteriner sağlık teknikeri ve teknisyenlerinin izinleri de iptal edildi” denildi.

Muğla’da da şu an için şap hastalığının görülmediği ancak bulaşığı önlemek amacıyla kapatma kararı alınarak çalışmaların başlatıldığı belirtildi.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık