İbrahim Ethem Yağcı hayatını kaybetti

Muğla'nın yöresel sanatçılarından Kültür Bakanlığı Muğla Mahalli Sanatçısı İbrahim Ethem Yağcı, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

İbrahim Ethem Yağcı hayatını kaybetti
  • 08 July 2023, Saturday 13:28

Yöresel halk sanatçılarından biri olan ve Muğla kültürel çalışmaları ile tanınan İbrahim Ethem Yağcı uzun bir zamandan bu yana Muğla Eğitim Araştırma Hastanesi Beyin Cerrahi Bölümü Yoğun Bakım ünitesinde tedavi görüyordu. Muğla'nın tanınan ve sevilen isimlerinden biri olan Yağcı'nın vefatı kentte büyük bir üzüntü ile karşılandı. Özellikle Muğla türkülerinin doğru okunması ve gelecek kuşaklara aktarılması amacıyla Yağcı'nın bir çok çalışmaları bulunuyordu. Yağcı'nın bu derlediği çalışmalar içinde geçtiğimiz yıllarda Kültür Bakanlığı'nın desteği ile Muğla türkülerinden oluşan bir kitabı bulunuyordu.

İbrahim Ethem Yağcı'nın, bugün öğle namazına müteakip Kurşunlu Camiinde kılınacak cenaze namazının ardından Şehir Yeni Mezarlığına defnedileceği öğrenildi.

İbrahim Ethem Yağcı kimdir?

İbrahim Ethem Yağcı, 1947 yılında Muğla'da doğdu. Bağlama çalmasını küçük yaşta öğrendi. 1960'lı yıllarda İzmir'e giderek Talip Özkan'dan ders aldı. Babasının rahatsızlığı nedeniyle Muğla'ya dönmek zorunda kalan ve ticaretle uğraşmaya başlayan İbrahim Ethem Yağcı, Muğla'da yöresel çalışmalarını aralıksız sürdürmüş ve icrada Muğla türkü tavrının ender örnekleri arasına girmeyi başarmış isimler arasında yerini almasın bildi.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

SON DAKİKA HABERLER

Milas eczane
Site en altı
yukarı çık