İkizköy Çevre Komitesi: “DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ’NDE YAŞAM İÇİN SUYU VE ORMANI SAVUNUYORUZ”

İkizköy Çevre Komitesi adına Nejla Işık ve Karadam Karacahisar Doğayı Doğal Hayatı Koruma Güzelleştirme ve Dayanışma (KARDOK) Derneği Adına Başkan Hasan Yorulmaz, 5 Haziran Dünya çevre Günü dolayısıyla yaptıkları açıklamada, ‘Yaşam İçin Suyu ve Omanı Savunuyoruz’ dediler. Açıklamanın tamamı şöyle:

 İkizköy Çevre Komitesi: “DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ’NDE YAŞAM İÇİN SUYU VE ORMANI SAVUNUYORUZ”
  • 08 Haziran 2021, Salı 10:25

“İkizköy’de yaz demek son yıllarda susuzluk demek. İklim değişimlerinin etkisi bizim buralarda, Muğla’da çoktandır kendini derelerimizde, kuyularımızda göstermeye başladı. Normalde yağmurla geçen bahar aylarının bereketi ne zamandır azaldı. Hava sıcak, toprak kurak. Akbelen Ormanı gibi suyu tutan ormanlarımız kömür madeni için yok ediliyor.

Maden, ormanlarımız gibi önüne gelen su varlıklarını da yok ederek ilerliyor. Maden kazıları ve patlatmalar yüzünden pek çok deremiz ve yeraltı suyu varlığımız artık yok. Olanlar da madenden gelen kimyasallarla ve hafriyatla kirleniyor.

Akbelen Ormanı’nın Can Verdiği Işıkdere Çayı Tehdit Altında

İkizköy’de, kömür şimdi gözünü #AkbelenOrmanı’nın tuttuğu sularla beslenen, ormanın derinliklerinden akıp gelen ve İkizköy Ovası’nı sulayan İkizdere (Kayadere) Çayı’na dikmiş durumda. Madenin ilerleyebilmesi için önce Işıkdere Çayı’nı, sonra Akbelen Ormanı’nı ortadan kaldırması gerekiyor.

Su Canavarı Kömürlü Termik Santraller

Kömürün su tüketimi madenle sınırlı değil. İkizköy’ün 7 kilometre ötesindeki Yeniköy Termik Santrali yılda 8,76 milyon m³ su kullanıyor. Bu miktar, Milas ilçe nüfusunun su tüketiminin yaklaşık 2,5 katına denk düşüyor ve bu da 300 bin kişinin yıllık su ihtiyacını tehdit ediyor. Madenlerin ne kadar suyumuzu yok ettiğinin, kirlettiğinin hesabını tutan, denetleyen bir kurum ise maalesef yok.

Kömüre, Termiğe Değil İkizköy’e Su

Kömürü durdurmazsak hem ormanımızı, hem de onun sayesinde çağlayan Işıkdere çayımızı kaybedeceğiz. Sıcaklıkların dayanamayacağımız düzeyde artacağı, yağışın iyice azalacağı iklim krizinin daha da kötü günlerinde elimizdeki sudan da olacağız.

Su olmazsa neyle tarım yapacağız? Hayvanlarımıza ne içireceğiz? Biz ne içeceğiz? Neyle yemek pişireceğiz? Neyle temizleneceğiz?

Su olmazsa, orman olmazsa nasıl İNSANCA BİR YAŞAM sürdüreceğiz?

#ArtıkYeter! İklim krizi çağında su canavarı kömür madenlerini ve termik santralleri durdurun! Su varlığımızın güvencesi Akbelen ormanımıza kömür için dokunmayın!

İmza kampanyamız: change.org/ikizkoydireniyor

SU HAYATTIR. SU HAKKI İNSAN HAKKIDIR.”

 

 

 

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 2 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık