İkizköylüler su bekliyor

Uzun zamandır su sıkıntısı çeken İkizköylüler, MUSKİ tarafından kendileri için yeni bir kuyu açılmaya başlandığını duyurdular. Gecikmemesi için yeniden bir araya gelerek, köylerine ve yollara hazırladıkları afişleri astılar.

İkizköylüler su bekliyor

Suları Termik Santral içindeki depodan geldiğinden, sık sık su kesintileriyle karşı karşıya kaldıklarından yakınan köylüler, yaptıkları açıklamada, yeni kuyudan su verilmeye başladıkları zaman, MUSKİ’ye hem teşekkür edeceklerini, hem de birlikte afişleri kaldıracaklarını belirttiler.

“İkizköy Çevre Komitesi” olarak hazırladıkları bildiriyi okuyan ve sloganlar atan köylülere, başta MUÇEP ve MUÇEP Milas Bileşenleri destek oldular.

Açıklama şöyle:

“Burası İkizköy, daha doğrusu Yeniköy Termik Santrali’ne kömür sağlayan madenin bizden çaldığı İkizköy’ümüzden geri kalan son mahalle ve ova. Uzun yıllardır tüm olumsuz etkileri ile burun buruna yaşadığımız kömürlü termik santral sadece köyümüzü elimizden almakla yetinmedi, aynı zamanda suyumuzu da elimizden aldı. Ovamıza, köyümüze gelen suyun vanasını elinde tutan santralin keyfi uygulamaları yüzünden günler süren susuzluklar yaşadık, yaşamaya devam ediyoruz.

İközköylüler olarak verdiğimiz yaşam ve su hakkı mücadelemizin sonucunda konu ile ilgili adımların atılmasından mutluluk duyuyoruz. Santralin sebep olduğu susuzluğun son bulması için Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin onayı ile MUSKİ’nin yapmaya başladığı yeni kuyu çalışmasını dikkatle takip ediyoruz.

Ancak bu çalışmaların pandemic süreci nedeni ile uzayacağından ve geçtiğimiz hafta da yaşadığımız gibi günlerce sürecek su kesintilerinden korkuyoruz. Yaşamsal su ihtiyacımızı elimizden alan bu kesintilere bir de çevremizde duymaya başladığımız korona vakaları da eklenince, korkumuz daha da artıyor.

Santral yüzünden yaşadığımız bu susuzluğu kamuoyuna ve yetkililere gösterebilmek için bugün mesajlarımızı bu pankart ve dövizlerle veriyoruz. Açıklamamızın ardından bu döviz ve pankartları köyümüzün ve ovamızın görünür her yerine asacağız.

Su sorunumuzun çözüldüğü gün, Muğla Büyükşehir Belediyesi ve MUSKİ yetkilileri ile el ele bu pankartları indirip kendilerine teşekkür ettiğimiz açıklamamızı basın ile paylaşacağız.

Lütfen anlayın: Su hayattır, susuzluk ölüm! Ölmeden gömülmek istemiyoruz ve acilen su sorununun çözülmesini istiyoruz.”

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık