İl Müdürü Barış Saylak, çiftçilere iklim uyarısı yaptı

​​​​​​​Muğla İl Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak, küresel ısınmanın yol açtığı iklim değişikliğinin tarımsal üretimin istikrar ve verimini etkileyen en önemli unsur haline geldiğini söyledi.

İl Müdürü Barış Saylak, çiftçilere iklim uyarısı yaptı
  • 02 September 2023, Saturday 12:42

Çiftçilerin, doğal afetlere karşı mücadele edebilmesinin mümkün olmadığını belirten Saylak, “Çağımızın en büyük sorunlarından biri, iklim değişikliğine bağlı olarak meydana gelen doğal afetler. Şiddetli yağış, sel, su baskınları, dolu ve don Muğla’mızda da sıkça yaşanmaya başladı. Kuraklık da benzer şekilde çiftçimiz için en büyük risklerden biri.  Stratejik sektör tarımda gelir ve verim kayıplarına tahammülümüz olmadığı gibi, çiftçimizin alın terinin bir doğa olayıyla ziyan olmasına göz yumamayız. Bu konuda devlet sigorta sistemini TARSİM ile işletiyor fakat bunun için çiftçilerimizin talep ve başvuruda bulunması gerekiyor. Bu kadar önemli bir güvenceden hiçbir üreticimizin mahrum kalmasını istemiyoruz” dedi.

TARSİM DOĞAL AFETLERE KARŞI KORUYOR

İl Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak, TARSİM’in kar amacı gütmeyen, devlet, özel sektör ve sivil toplum işbirliğinde kurulmuş bir girişim olduğunu hatırlatarak “Tarım Sigortaları Havuzu, üreticilerimizi iklim değişikliği nedeniyle yaşanan doğal afetlere karşı koruyor ve çiftçimizin üretimi güvenle sürdürebilmesine imkan sağlıyor. Üreticilerimizin, ürünlerini ve hayvanlarını sigortalatmayı ihmal etmemesini ısrarla ve özellikle her fırsatta vurguluyorum. Bu işlemleri mutlaka zamanında yapmaları gerekiyor. Afet yaşandıktan, hasar oluştuktan ve çiftçinin emeği ziyan olduktan sonra geri dönüşü ne yazık ki olmuyor. Ayrıca üreticilerimiz TARSİM Mobil uygulaması veya TARSİM web internet sitesinde online prim hesaplama linkinden sigortalamak istedikleri konu başlığıyla ilgili olarak bilgileri girdiklerinde  ödeyecekleri prim ile ilgili olarak yaklaşık bir rakam görmeleri mümkün” dedi.

TARSİM’in üreticinin emeğini korumak ve üretimin geleceğini güvence altına almak için bazı ürün ve branşlarda yüzde 70’e varan devlet prim desteği sağlayarak, sigorta yaptıran üreticilere de hasar ödemesi gerçekleştirdiğini belirten İl Müdürü Saylak, “Toprak o kadar cömert ki, dökülen her damla alın terinin karşılığını verir. Yeter ki kontrol edemediğimiz doğa olaylarına karşı önlemimizi alalım” diye konuştu. Saylak, Muğla’daki tüm çiftçileri, ürünlerini ve tarım varlıklarını sigorta kapsamına aldırmaya çağırdı.

 

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık