İLK GÜNKÜ İNANÇ, ASIRLIK SEVDA!

Kaymakam Böke, “En Büyük Bayramın Kutlu Olsun Milas! Doğum Gününün Kutlu Olsun Türkiye Cumhuriyeti”

İLK GÜNKÜ İNANÇ, ASIRLIK SEVDA!
  • 29 October 2023, Sunday 16:18

Asırlık Cumhuriyetimizin 100. yılı ilçemizde de düzenlenen etkinliklerle kutlanıyor. Cumartesi günü Atatürk Anıtı’na Milas Kaymakamlığı, Milas Garnizon Komutanlığı ve Milas Belediyesi çelenklerinin sunulmasının ardından törenin ikinci bölümü pazar günü, saat 09:30’da Kaymakam Mustafa Ünver Böke’nin Kaymakamlık makamında tebrikleri kabul etmesiyle başladı. Daha sonra, hazırlanan tören Milas Şehit Metin Özcan Stadyumu’nda gerçekleşti.  Törende konuşma yapan Milas Kaymakamı Mustafa Ünver Böke, “Bu büyük bayram bugün olduğu gibi 100 yıldır, tüm yurtta olduğu gibi Milas’ta, bu müstesna topraklarda da coşku ve gururla kutlanıyor. Ancak şu noktanın altını özellikle çizmek isterim; tarih, bugün bize, bu stadı dolduran yüzlerce insana çok farklı bir ayrıcalık bahşetmiştir. Bu kutlu Zaferin 100. Yıldönümü coşkusuna şahit olmak, çocuklarımıza, hatta torunlarımıza gururla anlatacağımız bir ayrıcalıktır.  En büyük bayramın kutlu olsun Milas!. Doğum günün kutlu olsun Türkiye Cumhuriyeti!” dedi.

Havanın sıcak olmasına rağmen yoğun katılımın olduğu törende, vatandaşlar stadı doldururken, bazıları ise dışarıda kaldı. Tören saat 10’da Milas Kaymakamı Mustafa Ünver Böke, Garnizon Komutanı Albay Muammer Mersincik, Belediye Başkanı Muhammet Tokat’ın öğrencilerin ve halkın bayramını kutlamasıyla başladı.

Saygı duruşunda bulunulması, istiklal marşımızın seslendirilmesinin ardından günün önem ve anlamını belirten konuşma, Milas Kaymakamı Böke tarafından yapıldı.

Konuşmasına “Cumhuriyetimizin 100. Yılı Kutlama Programına hoş geldiniz” diyerek başlayan Kaymakam Böke, “Biliyorsunuz, çok uzun, meşakkatli ve destansı bir sürecin ardından 13 Ekim 1923'te Ankara başkent yapılmış; hemen akabinde 29 Ekim 1923 tarihinde Cumhuriyet ilan edilmiştir. Ulu Önder'in “Türk Milletinin karakterine ve adetlerine en uygun olan idare biçimi, Cumhuriyet idaresidir.” Diyerek ilan ettiği Cumhuriyet; Türk Ulusuna bırakılmış en büyük miras ve asla vazgeçilmez en yüce değerdir” dedi.

GAZİ, “BİR GÜN SÖYLEDİKLERİM BİLİME AYKIRI DÜŞERSE, BİLİMİ SEÇİN” DEMİŞTİR

Kaymakam Mustafa Ünver Böke’nin konuşması şöyle devam etti:

“Günümüz dünyasında, hak ve hürriyetlerinden yoksun toplumların ayakta kalmaları ve yaşamaları mümkün değildir. Cumhuriyetin en büyük erdemi, Türk toplumunu ulus olma bilincine kavuşturması, bireyi yurttaş konumuna yükseltmesi ve Türk kadınını tüm toplumsal ve ekonomik süreçlere dâhil ederek çağdaş uygarlık yolunda atılmış en büyük adım olmasıdır. Ancak unutulmaması gerekir ki, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün kurduğu Cumhuriyet, olmuş bitmiş bir süreç değildir. Tersine, onun “Devrimcilik" ilkesi gereği, sürekli olarak değişime ve yeniliklere açık bir süreçtir. Rehberi akılcılık ve bilimdir. Bundan dolayıdır ki Gazi, “Bir gün söylediklerim bilime aykırı düşerse, Bilimi seçin” demiştir.

“ATAMIZIN GÖSTERDİĞİ HEDEFE BU ÜLKEYİ ULAŞTIRACAK, ASLA YORULMAYACAKSINIZ”

Milas'ın ve güzel ülkemin aydınlık geleceği gençlerimiz, unutmayın ki Ulu Önder, sizlere güvenmiş ve bütün ümidinin gençlikte olduğunu ifade etmiştir. Bu durum ise sizlere bahşedilmiş büyük bir onur olmasının yanında aynı zamanda büyük sorumluluklar yüklemektedir. İçte ve dışta; dâhili ve harici yıkıcı-bölücü odaklar, dün olduğu gibi bugün de mevcuttur. Sizden beklenen, Ulu Önder'in işaret ettiği yoldan ayrılmadan, hiç durmadan yürümektir. Asya ve Avrupa kıtalarını bağlayan bu müstesna coğrafyada bugün olduğu gibi yarın da uğraşmak zorunda olacağımız güçler ve güçlükler olacaktır. Her şeyden önce, kendinize güveniniz. Siz, bundan 100 yıl önce emperyalizmin en önde gelen güçlerini alt etmiş; tüm dünyada mazlum uluslara ilham kaynağı olmuş bir ulusun temsilcisisiniz. Bilimin rehberliğinde, Atamızın gösterdiği hedefe bu ülkeyi ulaştıracak, asla yorulmayacaksınız. Türkiye Cumhuriyeti devletini, layık olduğu yere, milletler liginin en üstüne taşıyacaksınız.

“MİLAS'IN DEĞERLİ SAKİNLERİ, GENÇLERİMİZE GÜVENİN”

Medeniyetlere başkentlik yapmış güzel Milas'ın değerli sakinleri, gençlerimize güvenin. İçinde bulunduğumuz dijital çağda pek çok sosyal ve beşeri ilişkinin şekil değiştirdiğini ve geçmişte hepimizin özlemle andığı pek çok tutum ve davranışın artık gençler tarafından benimsenmediğini; bu durumun da sizleri üzdüğünü biliyorum. İki evlat sahibi bir baba olarak ben de zaman zaman elbette bu duygulara kapılıyorum Ancak, her ne kadar hayat, özellikle içinde bulunduğumuz çağda çok hızlı değişse de şundan da eminim ki çocuklarımız ve gençlerimiz, Atasına, ülkesine ve bayrağına sonuna kadar gönülden bağlıdır. Cumhuriyeti, bu şerefli kazanımı gelecek yüzyıllara taşımak konusunda benim onlara güvenim tamdır.

“CUMHURİYET YÖNETİMİ İLE TAÇLANDIRIŞIMIZIN ÜZERİNDEN TAM BİR ASIR GEÇTİ”

Değerli Milaslılar, kıymetli konuklar, Ulus olarak büyük bir zafere ulaştığımız Kurtuluş Savaşımızı yeni, güçlü bir devletle ve Cumhuriyet yönetimi ile taçlandırışımızın üzerinden tam bir asır geçti. Bağımsız ve müstakil, özgürce yaşama arzusu ile elde edilen bu büyük zaferi sürekli hale getirmek için Cumhuriyete giden yolu çok iyi bilmek, anlamak ve her zaman hatıralarımızda canlı tutmak zorundayız. Çünkü bu süreç, yüce devletimizin bekası ve ulusumuzun huzur ve refahı açısından en önemli kılavuzdur. Mustafa Kemal Atatürk'ün rehberliğinde büyük Türk milletinin kanı, canı ve büyük fedakârlıklarıyla kurulan Türkiye Cumhuriyeti, geride bıraktığımız yüzyılda olduğu gibi Sayın Cumhurbaşkanımızın da ifade ettiği üzere, önümüzdeki yüzyılda, "Türkiye Yüzyında" da tüm kazanım ve değerleri ile sonsuza değin yaşatılması, hepimizin ortak sorumluluğudur. Türkiye Cumhuriyeti devletinin milletlerarası bağı güçlü, dışa dönük, ekonomik gelişmesini ve kalkınmasını tam anlamıyla gerçekleştirmiş büyük bir ülke olarak Atasının çizdiği hedeflere koşması ve ulaşması kuşkusuz hepimizin en büyük dileğidir. Bu nihai hedeflere aklın ve bilimin yol göstericiliğinde Atatürk ilke ve inkılapları ışığında şüphesiz ulaşacağız.

“FİLİSTİN HALKININ KARŞI KARŞIYA KALDIĞI SOYKIRIM, HEPİMİZİ DERİNDEN ÜZMEKTEDİR”

Bundan en ufak bir şüphem yoktur. Ve hatta sadece ekonomi ve sanayide değil, edebiyat, sanat ve spor başta olmak üzere, beşeri hayatın tüm alanlarında Türk genci atasını tanıdıkça ve çalıştıkça çok daha büyük başarılara giden yolu aralayacaktır.

Çok değerli Milaslılar, bugün Ortadoğu'da yaşanan insanlık dışı savaş ve Filistin halkının karşı karşıya kaldığı soykırım, hepimizi derinden üzmektedir. Savaşın ve dünyanın gözü önünde gerçekleşen bu dramın faturasını maalesef en ağır şekilde çocuklar ve gençler ödemekteler. Elbette silah tüccarlarının ve emperyalist güçlerin bugün Ortadoğu coğrafyasında uygulamaya koydukları senaryo, bu coğrafyayla sınırlı değildir. Ancak, ülkemiz üzerinde kirli planları olan ve zaman zaman farklılıklarımızı kullanarak bizi zayıflatmanın hesaplarını yapan kirli zihinler şunu bilmelidir ki, 100 yıllık Türkiye Cumhuriyetinin ve kazanımlarının kanımızın son damlasına kadar savunucusuyuz. Canımız pahasına, atalarımızın, cepheye mermi, erzak taşıyan cefakâr kadınlarımızın, Kuva-i Milliye kahramanlarımızın bize yurt bıraktığı bu toprakları müdafaa edecek, Çanakkale ruhuyla bir ve beraber olacağız; 100 yıl uzun zaman, onlar unutmuş olabilirler, ancak hatırlatırız ki birlik ve kardeşlik, asırlardır bu toprakların en kadim mayası olagelmiştir.

“EN BÜYÜK BAYRAMIN KUTLU OLSUN MİLAS!”

Değerli Hemşerilerim, kıymetli Milaslılar, gururla ifade ediyoruz ki, bu büyük bayram bugün olduğu gibi 100 yıldır, tüm yurtta olduğu gibi Milas’ta, bu müstesna topraklarda da coşku ve gururla kutlanıyor. Ancak şu noktanın altını özellikle çizmek isterim; tarih, bugün bize, bu stadı dolduran yüzlerce insana çok farklı bir ayrıcalık bahşetmiştir. Bu kutlu Zaferin 100. Yıldönümü coşkusuna şahit olmak, çocuklarımıza, hatta torunlarımıza gururla anlatacağımız bir ayrıcalıktır. Bu duygu ile Cumhuriyetimizin 100. yılını kutluyor, başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, tüm şehitlerimizi ve ebediyete intikal etmiş şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi saygıyla anıyorum. En büyük bayramın kutlu olsun Milas! Doğum günün kutlu olsun Türkiye Cumhuriyeti!”

ÖĞRENCİLER AYAKTA ALKIŞLANDI

Kaymakam Böke’nin konuşmasının ardından tören Cumhuriyet’in 100. Yılı nedeniyle öğrenciler tarafından okunan şiirler ve öğretmenleri rehberliğinde hazırladıkları gösterilerle devam etti.

Tören Cumhuriyet Anadolu Lisesi öğrencisi Eslem Akıncı tarafından “Bağımsızlık Gülü” adlı şiirin seslendirilmesi, Atatürk Mesleki Teknik Anadolu Lisesi’nin hazırladığı step gösterinin sunulması,  Mehmet Güçlü Güreş Eğitim Merkezi öğrencilerinin gösterisi,  Merkez İlkokulu Sınıf Öğretmeni Filiz Kağan ve öğrencilerin hazırlamış olduğu folklor gösterisi ve dönem kıyafetli minikler, Cumhuriyet Anadolu Lisesi öğrencilerinden Ömer Tepeköylü’nün “29 Ekim” adlı şiirini okuması, Milas Cumhuriyet Anadolu Lisesi Beden Eğitimi Öğretmeni Elvan Çilek ve öğrencilerinin hazırlamış olduğu “Biz Cumhuriyetiz” adlı vals ve zeybek gösterileri ile devam etti.  Öğrencilerin performansı töreni izleyen protokol ve vatandaşlar tarafından ayakta alkışlandı.

ÖDÜL TÖRENİ

Gösterilerin ardından 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı temalı resim, şiir ve kompozisyon yarışması ile okullar arası voleybol turnuvasında dereceye girenlere ödülleri Milas Kaymakamı Böke, Garnizon Komutanı Albay Mersincik, Belediye Başkanı Tokat ve Cumhuriyet Başsavcısı Salih Kılıç tarafından verildi.

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. kuruluş yıl dönümü resmi tören geçidi ile son buldu.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık