İMİ Koleji, tarih ve kültürümüze sahip çıkıyor

​​​​​​​Milas’ta bulunan Herakleia Antik Kentinde başlayan kazı çalışmalarına Milas’ın seçkin eğitim kurumlarından İMİ Koleji sponsor oldu.

İMİ Koleji, tarih ve kültürümüze sahip çıkıyor
  • 22 Eylül 2021, Çarşamba 10:35

Muğla ili, Milas ilçesi, Kapıkırı Mahallesi’nde bulunan Herakleia antik kentinde Muğla Valisi Sayın Orhan Tavlı’nın öncülüğünde 12.08.2021 tarihinde başlayan kazı çalışmalarına Milas’ın seçkin eğitim kurumlarından İMİ Koleji sponsor oldu. 2022 yılının sonuna kadar devam edecek olan protokolün imza töreni Muğla İl Kültür ve Turizm Müdürü Dr. Zekeriya Bingöl, Milas Müzesi Müdürü Mehmet Çelebi, Herakleia kazısı Bilimsel Danışmanı Doç. Dr. Zeliha Gider Büyüközer, İMİ Koleji Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Nilüfer Çelik, İMİ Koleji Yönetim Kurulu Üyesi Tahsin Yılmaz ve Selçuk Üniversitesi, Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Aytekin Büyüközer’in katılımlarıyla Herakleia antik kentinde yapıldı. 

Kapıkırı Mahallesi’nde, olağanüstü jeolojik oluşumlarıyla antik dönemde kutsal kabul edilen Latmos (Beşparmak) Dağı ile bir zamanlar körfez olan ve Menderes Nehri’nin taşıdığı alüvyonlarla göle dönüşen Bafa Gölü gibi iki doğa harikası yer almaktadır. Söz konusu alan ilk kez prehistorik dönemde, MÖ 6. binde iskan görmüştür. MÖ 1. binde Anadolu’nun yerli halkı olan Karlar, Latmos kentini kurarak bu bölgede yerleşik yaşama geçmişlerdir. MÖ 300 civarında ise İskender’in komutanlarından olan Pleistarchos, Herakleia kentini kurarak, Latmosluları bu kente yerleşmeye zorlamış, halk tarafından direnişle karşılaşınca da Latmos kentini yıktırarak, buradaki yapılara ait taşları Herakleia kentinin inşasında kullanmıştır.

Latmos Herakleiası antik kentinde, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nün izinleri doğrultusunda, Milas Müzesi Müdürlüğü başkanlığında, Selçuk Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Zeliha Gider Büyüközer’in bilimsel sorumluluğunda başlayan çalışmalar Muğla Valiliği, Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı tarafından desteklenmektedir. Burada çalışmaların başlayacağını duyan Milas’ın seçkin eğitim kurumlarından İMİ Koleji Yönetimi, kazının Bilimsel Danışmanı Doç. Dr. Zeliha Gider Büyüközer ile iletişime geçerek, kazı çalışmalarını maddi olarak desteklemek istediklerini belirtti. İMİ Koleji, TC. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nün onayı ile Latmos Herakleiası kazılarının resmi sponsoru oldu. 20 Eylül 2021 tarihinde başlayan sponsorluk sözleşmesi 31 Aralık 2022 tarihine kadar devam edecek.

İMİ Koleji yetkilileri “Kurum olarak, ekonomik koşulların el verdiğine kanaat getirdiğimiz koşullarda, kazı çalışmaları sürdüğü sürece, uzun yıllara yaymak üzere kazı çalışmalarına destek sağlamayı düşünüyoruz” dedi.

İmza töreninde konuşan Muğla İl Kültür ve Turizm Müdürü Dr. Zekeriya Bingöl ise “Bölgemiz tam manasıyla tarihsel ve kültürel bir cennet. Bölgemizdeki devam etmekte olan tüm kazılara Kültür ve Turizm Bakanlığımız ve Muğla Valimiz Orhan Tavlı’nın destekleriyle her türlü imkanı sağlamak için elimizden geleni yapıyoruz. Datça Knidos’ta yapmış olduğumuz kültür varlıklarını koruma çağrımıza Milas’tan İMİ Koleji Yönetimi karşılık verdi ve Herakleia Antik Kenti’ndeki çalışmalara destek olmak istediklerini belirttiler. İMİ Koleji Yönetimi’ne tarihimize ve kültürümüze desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum.”

 

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık