İşçilerin ücretsiz izne çıkartılmasına tepki

atağan Termik Enerji Üretim AŞ Maden Direktörlüğü’ndeki işçilerin ücretsiz izne çıkartılmasına tepki gösteren maden işçileri, maden sahasında basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan görüşmeler neticesinde, ücretsiz izin konusunun gündemden çıkartıldığı açıklandı.

İşçilerin ücretsiz izne çıkartılmasına tepki
 

Yatağan Termik Enerji Üretim AŞ Maden Direktörlüğü’nde madencilik faaliyetlerinin durması nedeniyle firma, birçok işçiyi ücretsiz izne çıkarmaya karar verdi.

Bunun üzerine Maden-İş Sendikası heyeti, firma yetkilileriyle bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede, firmanın kendilerine sunduğu teklifi kabul etmeyen Maden-İş Sendikası heyeti, hiçbir işçinin mağdur olmasını kabul etmeyeceklerini belirterek masadan kalktı.

Bu görüşmeden birkaç saat sonra yeniden firma yetkilileriyle görüşen Maden-İş Sendikası heyeti, görüşmeleri karar bağlama başarısı gösterdi.

Yapılan görüşmelerin ardından sabah erken saatlerde Maden Direktörlüğü’nde maden işçileriyle bir araya gelen Maden-İş Sendikası heyeti, basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamaya, Yatağan Belediye Başkanı Mustafa Toksöz de destek verdi.

Maden-İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Osman İlhan, burada yaptığı konuşmada, “Madencilerin tarihi Yatağan’ın tarihidir. Madencinin kazanımı Yatağan’ın kazanımıdır. Zor bir süreçten geçiyoruz. Ama biliyoruz ki bugüne kadar bütün zorlukları aşan madenci bugün de, bugünden sonra da zorlukları aşacaktır. Kimsenin kuşkusu olmasın. Maden İş Sendikası Yatağan Şubesi dün olduğu gibi bugün de görevinin başındadır. Her zaman çevre, insan sağlığını ve tarihi dokuyu koruyan madenciliğin devamını savunduk. Savunmaya da devam edeceğiz. Ülkenin durumundan, pandemi sürecinden, ekonomik krizlerden, toplu sözleşme süreçlerinden kaynaklanan sorunlar yaşanabilir. Biz sendikal örgütlülüğümüzden gelen gücümüzle; her zaman sorunları örgütlü mücadele anlayışı çerçevesinde çözmeye çalıştık. Örgütlülüğümüz sayesindedir ki, pandemi döneminde madenci, süreci kayıp yaşamadan atlatmıştır. Bundan sonra çıkacak bütün sorunları da bu mücadele anlayışımız, örgütlü gücümüz ile çözeceğiz. Şu an itibariyle ücretsiz izin uygulaması, Genel Merkezimiz, şubemiz ve Yatağan Belediye Başkanımızın girişimleri, madenci arkadaşlarımızın kenetlenmesi sonucunda şimdilik bu ay gündemden çıkmıştır. Ancak madenciler her zaman örgütlü duruşu, sendikal disiplini, birbirlerine ve madenciliğe sahip çıkma geleneği ile bütün sorunları çözeceğini buradan bir kere daha haykırıyor. 1 Ağustos tarihinden itibaren de hiçbir arkadaşımızın mağdur edilmemesi ve hak kaybına uğramaması için gereken girişimleri emek dostları ile hep birlikte yapacağız. Yaşasın örgütlü mücadelemiz” diye konuştu.

Yatağan Belediye Başkanı Mustafa Toksöz de, her zaman olduğu gibi işçilerin yanlarında olduğunu belirterek, “İlçemizde faaliyetlerini yürüten santral ve maden sahasında çalışan her işçi arkadaşımızın yanındayız. Onların mağdur edilmemesi için gereken her şeyi yapacağız. Bu süreçte sendikamızın almış olduğu kararların destekçisiyiz. Oluşabilecek mağduriyetin giderilmesi için bizim de girişimlerimiz var. Umarım en kısa sürede bu süreç bir daha açılmamak üzere gündemden çıkar” dedi.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık