Kadınları seks işçiliğine sürükleyen çetenin davasında faile 15 yıl ceza

Milas’ta sahte iş ilanı vererek kadınları seks işçiliğine sürükleyen çete üyelerinden sadece biri ceza alırken, duruşma sonrası açıklama yapan S.F.Y, soruşturma sürecinde polis, asker ve savcı tarafından tehdit edildiğini söyledi.

Kadınları seks işçiliğine sürükleyen çetenin davasında faile 15 yıl ceza
 

Mezapotamya Ajansı’nın haberine göre; Milas’ta sahte iş ilanı üzerinden kadınlara ulaşarak seks işçiliğine sürüklediği iddia edilen, A.G., P.G., A. L., ve tecavüz faili M. E. hakkında S.F.Y.’nin açtığı davanın karar duruşması Bodrum Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya taraf avukatları ve S.F.Y katılırken, fail erkek M. E. SEGBİS yöntemi ile tutuklu bulunduğu Muğla Cezaevi’nden katıldı.

FAİLE 15 YIL CEZA

Duruşmada savunma yapan fail ve avukatı S.F.Y. ile uzun süre sevgili olduklarını iddia ederek beraatini talep etti. S.F.Y.’nin avukatları ise failin çelişkili ifadeler verdiğini belirtti.

Mahkeme heyeti fail erkek M. E.’ye “cinsel saldırı suçundan” 13 yıl, “şantaj suçundan” 2 yıl olmak üzere toplamda 15 yıl hapis cezası verdi. Heyet ayrıca fail hakkında “zorla alıkoymaktan” suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi. Mahkeme, diğer sanıkların ise olayla ilgilerinin olmadığına kanaat getirerek beraatına karar verdi.

KESKİN: KARAR EKSİK

Duruşma sonrası dava avukatları kısa bir açıklama yaptı. Açıklamada konuşan İnsan Hakları Derneği (İHD) Eş Genel Başkanı Avukat Eren Keskin, davanın tecavüze maruz kalan kadının çabaları sonucunda açıldığını ve failin ancak bir yıl sonra tutuklandığını belirtti. Kararı temyiz edeceklerini söyleyen Keskin, “Biz olayın diğer sanıklarla beraber organize bir suç olduğunu düşünüyoruz. Bu yanıyla karar eksik. Ama failin ceza alması önemli. Özellikle İstanbul Sözleşmesi’nin feshinden sonra kadınlara mücadele azmi verecek olan bu kararları önemsiyoruz” diye belirtti.

MÜCADELE VURGUSU

Dava avukatlarından Evrim Çakır da, uzun süre mücadele ettikten sonra alınan kararın önemli olduğunu aktardı. Yeterli bir mücadeleyle böylesi bir suç örgütünün dahi ceza alabileceğini kaydeden Çakır, “Suçtan zarar gören kadın çok hırpalandı. Soruşturma başlatıldığı an itibariyle yargı kolluk kuvvetleri önüne set çektiler. Eksik bir yargılama oldu. Ama mücadelemizi sürdüreceğiz” diye konuştu.

“ASKER VE POLİSLER TEHDİT ETTİ İDDİASI”

Kadın örgütlerinin kendisini yalnız bırakmadığını dile getiren S.F.Y. ise dava süresince Emniyet Müdürlüğü’nde bir odaya kapatıldığını, polislerce şikayetini geri çekmesi için darp edildiğini aktardı. S.F.Y sözlerine şöyle devam etti: “Astsubay ve uzman çavuşlardan tehditler aldım. Savcı hakkında suç duyurusunda bulundum. Şimdi sanık sıfatıyla yargılanıyor. Adliyede suçsuz yere sivil polisler tarafından gözaltına alındım. Beni yok etmek istediler. Ama ben vazgeçmedim. Kadın örgütleriyle birlikte yol alın hukuk başvurularına onlarla gidin. O adamları ifşa edin bu sizin değil onların utancı. Biz utanılacak bir şey yapmadık. Her şeye rağmen başardım.”

Editör: Tülay SÜKÜN
Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık