KEÇİ KIRKIMI BAŞLADI..

Bilindiği gibi bölgemiz yörükleri yaygın olarak keçi yetiştirmeye devam ediyor. Her geçen gün, çeşitli nedenlerle keçi yetiştiriciliği yapanlar azalmaktaysa da, hala bölgemizde ciddi olarak keçi yetiştiriciliği sürüyor. Veteriner Hekim ve Milas Yörük Türkmen Kültür Derneği Başkanı Mevlüt Kiriş, paylaştığı haberinde, keçi kırkımının başladığını belirtti. Keçi yetiştiriciliğini sürdüren babası Veli Kuruş’in keçilerinin kırkımızyla ilgili fotoğrafları paylaşırken, bu konuda şu bilgileri de verdi:

KEÇİ KIRKIMI BAŞLADI..

“Babam Veli Kiriş’e ait keçilerimizin kıllarını havaların ısınmasıyla beraber kırktık. Her yıl geleneksel olarak imece usulüyle bu faaliyet gerçekleştirilir. Kırkım işleminde hem keçiler rahatlar hem de keçilerin kıllarından yörüklerinin kullandığı kıl yazgı, kilim, çadır, kıl çuval vb eşyalar dokunarak yapılır. Milas’ta kıl keçi yetiştiriciliği gün geçtikçe azalmaktadır. Bunun en büyük sebebi mera yetersizliği ve genç nesilin hayvancılığı olan ilgisizliğidir. Ancak hayvancılık, özellikle keçi yetiştiriciliği insan sağlığı açısından çok önemli bir yer tutmaktadır. Çünkü keçi sütü anne sütüne an yakın süt ve keçi doğal beslendiği için eti ve sütü de doğal.

Keçiler kırklık denilen bir makas yardımı ile kırkılır. Bu iş yılda 1 kere yapılır. Bu sayede keçi üzerindeki bütün parazitler de yok olur.”

HABERE AİT RESİMLER

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık