Köyceğiz Portakalı Coğrafi İşaretini Aldı

Narenciye üretimiyle öne çıkan Köyceğiz ilçemizin, lezzeti ve aromasıyla diğer portakallardan ayrılan “Köyceğiz Portakalı” Türk Patent ve Marka Kurumunca tescillenerek coğrafi işaret aldı.

Köyceğiz Portakalı Coğrafi İşaretini Aldı
  • 08 June 2022, Wednesday 9:34

Köyceğiz Portakalı; Köyceğiz gölü etrafında, Dalaman ve Namnam çayları arasındaki Toparlar, Hamit, Zaferler, Döğüşbelen Yeşilköy, Yangı, Zeytinalanı, Beyobası, Köyceğiz Kavakarası, Sultaniye ve Çandır mahallelerini kapsayan alanda üretiliyor.

Bölgede yetiştirilen portakal; şeker oranı, aroması, kokusu kabuk kalınlığı, dilim sayısı ve ağırlık açısından Washington Navel cinsi diğer portakalların en iyi üretilmiş hali olarak tanımlanmaktadır.

Muğla Valiliği’nden verilen bilgiye göre, Ege Bölgesinde narenciye üretiminde yüksek potansiyeli bulunan ilimizde portakal üretiminde yaklaşık % 77’lik pay ile Köyceğiz ilçemiz ilk sırada yer almaktadır.

Köyceğiz Portakalının, son yıllarda coğrafi işaretli ürünlere olan talebin artmasıyla coğrafi işaret tescili yeniden gündeme gelmiştir. Bir takım özelliklerle ön plana çıktığı, Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsünce bilimsel olarak kanıtlanan Köyceğiz Portakalının coğrafi işaret süreci yeniden başlatılmıştır.

Köyceğiz Portakalı için Muğla Valiliği Himayesinde Valilik Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Bürosu Koordinasyonunda Köyceğiz Kaymakamlığı, Köyceğiz Belediye Başkanlığı, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Köyceğiz İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, Köyceğiz Ziraat Odası Başkanlığı ve Üretici Kooperatiflerin katılımı ile 2021 yılında başlatılan süreç başarılı bir şekilde yürütülmüştür.

Köyceğiz Portakalı için Köyceğiz Ziraat Odası adına patent başvurusu hazırlanarak Türk Patent Enstitüsüne gönderilmiştir. Köyceğiz portakalı coğrafi işareti başvurusu, Türk Patent Enstitüsü tarafından yapılan incelemeler neticesinde, 6769 sayılı Sınai Mülkiyet Kanununun 41 inci Maddesi kapsamında 22.06.2021 tarihinden itibaren korunmak üzere 24.05.2022 tarihinde tescil edilerek 01.06.2022 tarihinde 2022/126 Sayılı Resmi Türk Patent ve Coğrafi İşaret ve Geleneksel Ürün Adı Bülteninde ilan edilmiştir.

Yapılan çalışmayla Köyceğiz Portakalı’nın marka değerinin güçleneceğini ve Muğla ekonomisine katkısının artacağını belirten Muğla Valisi Orhan Tavlı Coğrafi işaret tescilinden sonra Köyceğiz portakalının pazarlama gücünün ve talebinin artacağını, ilimiz ve ülkemiz ekonomisine katma değer sağlayacağını ifade etti.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık