KÜDÜR YARIMADASI’NDAKİ MERA PARSELİ İŞGALDEN KURTARILIYOR..

Bodrum İlçesi Yalıkavak Mahallesi Küdür Yarımadasında bulunan mera parseli 2021 yılında Cumhurbaşkanlığı tarafından “kesin korunacak hassas alan” ilan edilmişti.

KÜDÜR YARIMADASI’NDAKİ MERA PARSELİ İŞGALDEN KURTARILIYOR..
  • 20 Haziran 2022, Pazartesi 9:56
 

Küdür Yarımadasında bulunan ve kadimden beri “mera” olarak kullanılan alan, çeşitli kişiler tarafından işgale uğramış durumda olduğundan, alınan mahkeme kararı doğrultusunda 10.06.2022 tarihinde Bodrum Kaymakamlığı koordinatörlüğünde Bodrum İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Bodrum Belediyesi iş birliği ile işgaline son verildi.

Tarım İl Müdürlüğü’nden verilen bilgiye göre, Mera Islah ve Amenajman çalışması kapsamına alınan Küdür Merası çalışmaları başlıyor.  

Muğla İl Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak konuyla ilgili açıklamasında meraların amacı dışında kullanılamayacağını belirterek, şunları söyledi:

“4342 sayılı Mera Kanununun 4. Maddesinde “Mera, yaylak, ve kışlaklar, özel mülkiyete geçirilemez, amacı dışında kullanılamaz, zaman aşımı uygulanamaz, sınırları daraltılamaz.” maddesine istinaden söz konusu Küdür Yarımadasında bulunan mera alanımızı korumak amaçlı girişimlerde bulunduk. Son dört yıldır mera alanlarını rehabilite etmek amacıyla çalışmalar yapıyoruz. Muğla genelinde toplam 19.231 da mera alanı için 12 adet Mera Islah ve Amenajman projesinin 8 tanesini başarıyla tamamladık. Küdür Yarımadasında bulunan mera alanımızın da içinde olduğu 4 adet proje Tarım ve Orman Bakanlığımızca 2021 yılında onaylandı. 2022 yılında çalışmaları başlayan 4 adet Mera Islah ve Amenajman Projemizin toplam bütçesi 3.556.000 liradır. Proje kapsamında hayvan refahına yönelik çalışmalar yaptık. Mera alanlarına sıvat (suluk), gölgelikler, kaşınma kazıkları, sondaj kuyuları, sondaj kuyularının çalışması için güneş enerjisi panelleri, tel çitler, canlı çit ile ağaçlandırma çalışmaları yer aldı. Meradaki ot kalitesine yönelik drenaj kanalları, yabancı ot mücadelesi, gübreleme, çalı temizliği, tohumlama işlemleri yaptık. Dağlarda zor şartlarda çalışmalarını yürüten çobanlarımızı da unutmadık. Yayladaki yaşam koşullarını iyileştirmek amacı ile 2022 yılı Mera Islah ve Amenajman projesi kapsamında 10 adet çoban evini de yapıyoruz.

Küdür Yarımadası Merasında yani yaklaşık 4159 da alanda proje kapsamında buna benzer ıslah çalışmalarını da yapacağız. Projelerin yürütülebilmesi için il geneli meralarımızda etüd çalışmaları sırasında tespit edilen aksaklıkları düzelmek için gerekli yasal süreci başlatıyoruz. Amacımız Muğla’da tarım ve hayvancılığı desteklemek, alanlarımızı korumak. Projelerimizi en kısa sürede hayata geçirmek için söz konusu işgal konusunda gerekli yasal süreci başlattık. Mera alanlarını korumak bizim asli vazifemizdir.”

HABERE AİT RESİMLER

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık