Metin Ergun, arıcılığın sorunlarını soru önergesiyle mecliste gündeme getirdi..

İYİ Parti Muğla Milletvekili Prof. Dr. Metin Ergun, Türkiye bal üretiminin önemli bir kısmını üreten Muğlalı arıcıların sorunlarını, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yazılı olarak yanıtlaması istemiyle, TBMM Başkanlığı’na bir soru önergesi verdi.

Metin Ergun, arıcılığın sorunlarını soru önergesiyle mecliste gündeme getirdi..

Ergun’un önergesi şöyle:

“ İçinde bulunduğumuz 2020 yılı boyunca iklim değişikliğinin sebep olduğu aşırı sıcaklıklar ve kuraklık nedeniyle arıcılık sektörü ciddi şekilde zarar görmüş, bal üretiminde büyük bir rekolte kaybı yaşanmıştır. Özellikle çam balı üretiminde rekolte kaybının %70-80’lere ulaştığı üreticilerimiz tarafından ifade edilmektedir.

Ekonomik kriz ve pandemi koşullarından dolayı oldukça zor günler geçiren üreticilerin devlet desteğine olan ihtiyacı çok daha fazla durumdadır.

Bundan dolayı, arıcılıkla uğraşan üreticilerimiz için bu yılın “afet yılı” ilan edilmesi, sektörün yaralarının sarılması için olağanüstü tedbirlerin alınması ve üreticimizin ihtiyaç duyduğu desteğin verilmesi zaruret haline gelmiştir.

Bu bilgiler çerçevesinde;

  1. Bakanlığınız tarafından, arıcılık sektörüne büyük zarar veren kuraklık sonrasında sektöre yönelik herhangi bir hasar tespit çalışması yapılmış mıdır? Eğer böyle bir çalışma yapıldıysa hangi sonuçlara ulaşılmıştır?
  2. Bakanlığınız tarafından, önümüzdeki yıllarda Muğla’da iklim değişikliğinin arıcılık sektörüne yönelik olumsuz etkileri ile başa çıkabilmek için alınması gereken yapısal tedbirler konusunda bir çalışma yapılmış mıdır?
  1. Bakanlığınızın, arıcılıkla uğraşan üreticilerimizin kuraklık sonucu gördükleri zararı hafifletmek için Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri’ne olan borçlarının ertelenmesine yönelik bir çalışması var mıdır?
  2. Bakanlığınız tarafından, üreticimizin kuraklık nedeniyle zarar etmesi ve buna bağlı olarak arılarını kış döneminde besleyemeyecek duruma gelmesinden dolayı, gelecek yılki üretimi koruyabilmek için arılarını beslenebilmesi için üreticiye yönelik bir destek verilmesi planlanmakta mıdır? “

 

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık