Metin Ergun: “Optisyenler de sağlık çalışanı, aşı önceliği tanınsın”

​​​​​​​İYİ Parti Muğla Milletvekili Prof.Dr. Metin Ergun, optisyenlerin de sağlık çalışanı olarak aşı önceliğine alınması gerektiğini, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na verdği soru önergesiyle gündeme getirdi.

Metin Ergun: “Optisyenler de sağlık çalışanı, aşı önceliği tanınsın”

Metin Ergun’un konuyla ilgili soru önergesi şöyle:

“Bakanlığınız tarafından, Koronavirüs Pandemisi ile mücadele kapsamında sürdürülen aşı kampanyasında virüse karşı risk altında bulunan sağlık çalışanları ve eczacılar gibi birçok meslek grubuna ve sektöre aşı önceliği tanındığı bilinmektedir.

Sağlık sisteminin tamamlayıcı bir parçası olan, yaptıkları iş itibariyle insanlarla yakın ilişki içerisinde bulanan ve virüs taşıyıcılara temas ihtimali yüksek olan gözlükçü esnafı ise aşı önceliği tanınan meslekler arasına alınmamıştır. Mesleklerinin doğası gereği virüs kapma riski yüksek olan optisyen ve gözlükçü esnafına da aşı önceliği tanınması ve bu esnaflarımızın da aşılanması gerekmektedir.

Bu çerçevede;

  1. Bakanlığınızın, ülkemizde sayıları yaklaşık 8 bini bulan ve çalıştırdıkları personel itibariyle de 20-25 bin kişilik bir nüfus dilimini oluşturan optisyen ve gözlükçü esnafına da personelleriyle birlikte aşı kampanyasında öncelik tanınması gibi bir çalışması var mıdır?
  2. Eğer böyle bir çalışma varsa, bu esnaflarımızın aşılanması ne zaman başlayacaktır?

 

Editör: Gülçin Erşen
Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık