MGC Başkanı Süleyman Akbulut: “Düzenleme yerel basının sonu olabilir”

***Muğla Gazeteciler Cemiyeti (MGC) Başkanı ve Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Yönetim Kurulu Üyesi Süleyman Akbulut, Kamu İhale Kurumu düzenlemesiyle ilanların EKAP (Elektronik Kamu Alımları Platformu)  üzerinden yapılmasının amaçlanmasına yönelik yazılı açıklamada bulundu. ***Düzenlemeyle, zor şartlarda varlığını sürdürmeye çalışan yerel medyanın gelirlerinin önemli bir oranını kaybetme riskiyle karşı karşıya kalacağını söyleyen Başkan Akbulut, “Bu düzenleme yerel basının sonu olabilir. Yerel basının ve meslek kuruluşlarının talepleri dikkate alınmalı ve söz konusu düzenleme yeniden gözden geçirilmelidir.” dedi.

MGC Başkanı Süleyman Akbulut: “Düzenleme yerel basının sonu olabilir”
  • 21 November 2022, Monday 10:46

Muğla Gazeteciler Cemiyeti Başkanı ve Türkiye Gazeteciler Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Süleyman Akbulut, Torba kanun teklifi olarak TBMM’ye sunulan ve genel kurulda görüşülmeye başlanan Vergi Usul Kanunun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinde yer alan Kamu İhale Kurumu düzenlemesiyle, ilanların EKAP üzerinden yapılmasının amaçlanmasına yönelik yazılı bir açıklamada bulundu.

Düzenlemeyle, zor şartlarda varlığını sürdürmeye çalışan yerel medyanın gelirlerinin önemli bir oranını kaybetme riskiyle karşı karşıya kalacağını ve bu nedenle de birçok gazetenin kapanarak, gazetecilerin işsiz kalacağına vurgu yapan Başkan Akbulut, düzenlemenin yerel basının taleplerinin gözetilerek yapılması gerektiğine işaret etti.

Akbulut, “Meclis genel kurul gündemine gelecek olan torba yasa teklifindeki bir maddeyle Kamu İhale Kurumu’nun düzenleyeceği ihaleler artık, sadece kendi sitesinde yayınlanacak, gazetelere ve haber sitelerine ihale ilanı verilmeyecek. Bu durumda, zaten zor durumda yaşam mücadelesi veren yerel medyamız, gelirlerinin yaklaşık yüzde 40’ını kaybedecek ve birçok gazete kapanma aşamasına gelerek, meslektaşlarımız da işsiz kalacak. Bu düzenleme yerel basının sonu olabilir. Bütün bu olumsuz durum gözetilerek, yerel basının ve meslek kuruluşlarının talepleri dikkate alınmalı ve söz konusu düzenleme yeniden gözden geçirilmelidir.” dedi.    

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık