MGC Ödülleri Verildi

Muğla Gazeteciler Cemiyeti (MGC) tarafından düzenlenen 2023 yılı “Medya Başarı Ödülleri” sahiplerini buldu. İş ve siyaset dünyasını bir araya getiren gecede konuşan MGC Başkanı Süleyman Akbulut, gazetecilikte bağımsızlık ve özgürlüğün her şeyin üstünde geldiğini, basın kuruluşlarımızın özgür, tarafsız, objektif sorumlu bir yayıncılık üstlenmesinin önemini vurguladı. Akbulut, ayrıca “İletişim Başkanlığınca verilen basın kartına göstermelik bir belge muamelesinin yapılması kabul edilemez” dedi.

MGC Ödülleri Verildi
  • 15 January 2024, Monday 16:29

Muğla Gazeteciler Cemiyeti tarafından düzenlenen Geleneksel Medya Başarı Ödülleri Muğla ilindeki Demircioğlu Park Hotel Balo Salonu’nda gerçekleştirildi. Geceye Muğla ili genelinde görev yapan medya mensupları, siyasi parti temsilcileri ve iş insanları katıldı. Muğla Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Süleyman Akbulut ve Onur Ödülüne layık görülen Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Ethem Ruhi Fığlalı birer konuşma yaptılar.

KÖKLÜ BASIN MESLEK KURULUŞUDUR

Medya Başarı Ödülleri’nin açılış konuşmasını yapan Başkanı Süleyman Akbulut; “Muğla Gazeteciler Cemiyeti 1989 yılında kurulan ve bugün 35 yılı geride bırakan Muğla Gazeteciler Cemiyeti ilimizin en köklü basın meslek kuruluşudur. Muğla’da tüm ilçeleri ile 300 ün üzerinde üyesi ile çalışmalarını sürdürmekte olan bir cemiyettir. Kurulduğu günden bu güne Muğla Gazeteciler Cemiyeti’ne emek vermiş herkese çok teşekkür ederim. 2015 yılından beri değerli üyelerimiz tarafından verilen yönetim görevini sürdürmekteyim. 25 Nisan 2015 tarihinde başladığımız yolculuğumuzda olmazsa olmazımız kurumsal bir yapıyı tesis etmenin yanı sıra bağımsızlığımızı ve özgürlüğümüzü her türlü kazancın üstünde görmekte olduğunun anlayışını yaymaktı” dedi.

“SORUMLU YAYINCILIK BÜYÜK ÖNEM TAŞIMAKTADIR”

“Gazetecilik mesleği mesafe mesleğidir” diyerek konuşmasını sürdüren Başkan Akbulut şöyle devam etti.

“Kurumlara ve kişilere olan mesafemizi korumak zorundayız. Meslektaşlarımız zor şartlar altında mesai kavramı gözetmeksizin halkı bilgilendirmek adına gece gündüz özveri ile çalışarak emek sarf etmektedirler. Demokratik hayatımızın vazgeçilmez unsurlarından biri olan haber alma ve yayma özgürlüğünün en etkili aracı olan basın, demokrasinin yaşamasını gelişmesini sağlayan unsurların başında gelmektedir.

Basın ilimizin temel sorunlarının çözümünde olduğu gibi tanıtımında ve gelişmesinde önemli bir role de sahiptir. Basın kuruluşlarımızın özgür, tarafsız, objektif bir şekilde görevlerini yerine getirirken, ülke menfaatlerini, kamu düzenini, toplumsal dinamikleri ve mesleğin getirdiği ahlaki değerleri göz ardı etmemeleri sorumlu bir yayıncılık üstlenmeleri de büyük önem taşımaktadır. Gazeteciler dün olduğu gibi bugünde haklarını en az alabilen mesleklerin başında gelmektedir.

“10 OCAK BİZİM İÇİN MÜCADELE GÜNÜDÜR”

10 Ocak Gazeteciler Günü alında bizler için bir kutlama günü değil, mücadele günüdür. 10 Ocak, çalışanın ve gerçek gazetecilik yapan, haklarının elinden alınmasıyla mücadelenin yapıldığı gündür. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Basın bir milletin müşterek sesidir” ilkesinden hareketle dayanışma ve güçlerimizi birleştirme günü olan bu anlamlı günün, gücümüzü arttıran bir gün olmasını diliyor, halkın gerçek haber alma hakkında riayet ederek, mesleğini ilkeli bir şekilde yürüten tüm meslektaşlarımızın 10 Ocak Gazeteciler Günü’nü de bu gece vesilesi ile tekrar kutluyorum.

GAZETECİLER İÇİN MESLEK ODASI ŞART

Medyada kendine özgü bir yasası olan, tek ve güçlü bir meslek odası yapılanmasının gerçekleştirilememiş olması gazetecilerin gücünü kırmakta, ortaya dağınık ve örgütsüz bir mücadele çıkarmaktadır. Bu nedenle evrensel gazetecilik ilkelerine uygun bir yasa ve yaptırım gücü olan bir meslek kriteri yapılanması her açıdan zorunlu olmuştur. Bugün herkes kolayca gazeteci olmakta, herkes kolayca medya işine soyunabilmektedir. Bu kolaylığın mutlaka kriterler altına alınması şarttır.

Türkiye’de en kolay açılan işletme medya işletmesi diyebiliriz.

“BASIN KARTINA GÖSTERMELİK MUAMELE YAPILMASI KABUL EDİLEMEZ”

Türkiye Cumhuriyeti iletişim Başkanlığı ibareli basın kartlarımızın resmi ve özel kurumlarda resmi kimlik olarak kabul görmemesi hala daha önemli bir sorundur. Kamu kurumları ve ilgili kurumların basın kartlarını resmi kimlik olarak kabul etmeleri yönünde İletişim Başkanlığına büyük sorumluluk düşmektedir. Cumhurbaşkanlığına bağlı bir kurum olan İletişim Başkanlığınca verilen bir kimliğe göstermelik bir belge muamelesinin yapılması kabul edilemez.”

Konuşmanın ardından kişi ve kurumlara yönelik Onur Ödülü ve Cemiyet Yönetim Kurulu ödüllerinin yanı sıra 2023 yılı içinde başarılı haber ve yayınlara imza atan gazetecilere “Medya Başarı Ödülleri” sahiplerine verildi.

Muğla Gazeteciler Cemiyeti Geleneksel Onur Ödülü, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Ethem Ruhi Fığlalı’ya verildi.

 

HABERE AİT RESİMLER

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık