Milas 17 Nisan’da tek yürek olacak

Zeytinlik alanların elektrik üretimi amaçlı maden sahalarına açılmasına izin veren yönetmelik, Milas Kent Konseyi’nin öncülüğünde çok sayıda sivil toplum kuruluşu üyelerinin katılımıyla Milas’ta protesto edilecek.

Milas 17 Nisan’da tek yürek olacak
 

Milas Kent Konseyi Başkanı Dr. Çağlayan Üçpınar, Milas’ta 17 Nisan günü saat 14.00’de yapılacak eyleme tüm vatandaşları davet etti.

Üçpınar açıklamasında, “1939 yılında yürürlüğe giren zeytin ağaçlarını ve deliceleri koruyan 3573 sayılı yasa maddesi hala yürürlükteyken, 1 Mart 2022 günü maden yasasına eklenen yönetmelik değişikliği ile kadim ağaç, ölmez ağaç, bilge ağaç dediğimiz binlerce yıl ötesinden bugünlere gelen zeytin ağaçlarımız enerji ihtiyacı öne sürülerek yok edilmek isteniyor. Yürürlükteki yasa çok açık bir şekilde; ‘zeytinli yerlerde hiçbir enerji ve maden faaliyetlerine izin verilmeyecektir’ demesine rağmen zeytinlikleri, ormanları, dağları kendi malı gibi gören büyük şirketler sözden ve yasadan anlamıyor.” diye konuştu.

Üçpınar’ın açıklamasının devamı şöyle: “Son olarak bölgedeki YK enerji şirketi, 31 mart günü Akbelen Işıkdere mevkiinde yasaya aykırı olan yönetmeliği kendine siper ederek 30 kadar zeytin ağacını sökmüştür. Daha fazla ağacın zarar görmesi gönüllülerin müdahalesi ile engellenebilmiştir. Yaşanan bu son örnek; kent konseyi olarak ne kadar doğru noktalara değinmiş olduğumuzu gözler önüne sermiştir. Bizler zeytin ağacına vefa borcumuzu ödemek, derdimizi sözümüzü söylemek için, demokratik anayasal hakkımızı kullanmak adına 17 Nisan 2022 Pazar günü saat 14:00'de Milas Atapark'da buluşacağız. Uygarlıklara, insanlığa, dinlere ve barışa sadece iyiliği dokunmuş zeytin ağaçları için herkesin yardımını ve desteğini bekliyoruz.”

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık