Milas’ın Mahallelerindeki ‘Karavan Parkı’ Sorunu..

A.Coşkun Efendioğlu yazdı...

Milas’ın Mahallelerindeki ‘Karavan Parkı’ Sorunu..

Geçtiğimiz gün, Güllüklü bir okurumuz, Güllük’teki karavan sorunu ile ilgili aşağıdaki notu ve fotoğrafı gönderdi:

Güllükte Karavancılar konakladıkları her yerden, gerekçeli bir karar olmadan, bazı şahısların ‘biz araçlarımızı park edecek yer bulamıyoruz’ diyerek şikayetleri üzerine, zabıtalar karavanları kaldırın buradan diye karavan sahiplerine telefon etmekteler. Halbuki bir karar alıp bedeli mukabilinde elektrik, su ve tuvalet hizmeti vererek günlük bir ücret karşılığı karavanlara bir yer gösterilmesi lazım. Bu şekilde gelen karavancılara ‘gidin buradan’ denileceğine, Güllük girişine  ‘Hurdacılar Giremez’ yazısı gibi ‘Karavancılar Giremez’ levhasının konması daha mantıklı olur. Karavancılar ‘ne yapalım?’ deyince verilen cevap, ‘Ören’de karavan yerimiz var, oraya gidin’ demek daha kolaylarına geliyor. Büyük Şehir Belediye Başkanlığı, kendine ait olan Etibank plajının yanında bulunan, içinde su ve tuvaleti olan sahile, küçük bir düzenleme ile çok güzel bir karavan alanı kazandırabilir. Orada bulunan Belediyeye ait bakımsız bir tuvalet var. Tuvalete, bitişiğinde bulunan ‘Ömer land’ işletmesi biraz bakmaya çalışmaktadır. Halbuki Belediye burayı bakımlı bir hale getirerek güzel bir hizmet verebilir. Bu alan akşamları saat 9.00’da araç girişine ve çıkışına işletmeci tarafından kapatılmaktadır. Bu kadar geniş ve güzel bir alan düzenlenerek, karavan alanı olarak insanların hizmetine sunulabilir.”

 

KARAVAN TURİZMİ MİLAS İÇİN ÇOK ÖNEMLİDİR..

Tesadüf odur ki, bu notun gelmesinden bir gün önce Başkan Topuz’un Salı günü yaptığı Halk Günü’nde Örenli bir vatandaş, Ören’deki karavanların bulunduğu bölgeden gelen lağımın açıktan denize aktığını belirten bir şikayette bulunmuştu.

Konu, planlı bir şekilde ele alınmadığında, bu tür alanlar ‘kendiliğinden’ bir türlü oluştuğunda, bu türden şikayetler haklı bir şekilde oluyor.

Oysa ‘Karavan Turizmi’, ülkemizin en büyük turizm alanlarından biri olan Bodrum ve çevresi açısından çok önemlidir. Milas’ın sahil beldeleri, mahalleleri, ‘Karavan ve Çadır Turizmi’ için çok muhteşem boş alanlara sahiptir. Üstelik beton yığını niteliğindeki lüks oteller yerine daha doğal bir turizm arayışı içinde olanlar için bulunmaz nimettir.

Ören’de, Güllük’te, Çökertme yolunda, Kıyıkışlacık, Gürçamlar, Bozbük, Akbük bölgesinde bu iş için o kadar bakir yer var ki..

Büyükşehir ve Milas Belediyesi, bazı yerleri ormandan ya da milli emlaktan da kiralayarak, ya da kendi uhdelerindeki pek çok yerde, tuvaleti olan, su ve elektrik hizmeti verilen, planlı karavan ve çadır alanları oluşturarak, cüzi günlük ücretler karşılığı buraları karavan ve çadır turizmine açabilir. Hem belediye gelir elde eder, hem de bölgedeki çevre esnafı turizmden ciddi gelirler sağlar.

Ve üstelik bütün bunların maliyeti, gerçekten çok ucuzdur. Emin olun, sıradan bir 40-50 yataklı turizm tesisi parasına onlarca bu tür tuvalet, su ve elektriği verilen, gelişigüzel değil parsellenmiş alanlarda karavan ve çadırların kurulabileceği onlarca kamping alanı düzenlenebilir.

Bu düzlemde, Milas Belediyesi, Ören’deki mevcut karavanların bulunduğu bölgeyi bu hale getirebilir, ya da buraları özel birileri işletiyorsa, belediyenin belirleyeceği standartlara getirilmesini sağlayabilir. Tabi, bunu sürekli denetlemek kaydıyla..

Keza, Güllüklü vatandaşın önerileri Büyükşehir tarafından, benzer bir yaklaşımla düzenlenebilir. Ve hatta pek çok yeni kamping alanları belirlenebilir ve oluşturulabilir.

Böylece vatandaşlara, hem daha ucuz tatil yapabilme olanağı sağlanmış, hem de çevre esnafın turizmden gelir sağlaması sağlanır, hem de belediyeler para kazanır.

Buraya, ‘her şey dahil’ 5 yıldızlı otellerin çevre esnafına hemen hiçbir kazanç getirmediği gerçeğini de eklersek, yapılacak işin ne kadar gerçek bir ‘turizm geliri’ olanağı olduğu da ortaya çıkar.

Milas ve Muğla Büyükşehir Belediyesi yetkililerini göreve davet ediyoruz.

Beğendim 1 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık