MİTSO'nun çekişke zeytininin AB Coğrafi İşaret başvurusu komisyona ulaştı

            Milas zeytinyağına Avrupa Birliği’nden coğrafi işaret almayı başaran Milas Ticaret ve Sanayi Odası’nın sofralık yerel zeytin çeşidi olan Milas yağlı zeytinine yaptığı başvurusu, inceleme sürecinin ardından askıya çıkarıldı.

MİTSO'nun çekişke zeytininin AB Coğrafi İşaret başvurusu komisyona ulaştı
  • 06 July 2023, Thursday 11:33

MİTSO, Milas yağlı zeytininin askı sürecinin 16 Ağustos’ta dolmasını beklerken Milas çekişke zeytinine de AB coğrafi işareti almak için başvuruda bulundu. Avrupa Birliğinin Tarım ve Kırsal Kalkınma Genel Müdürlüğü Komisyonu tarafından başvuru dosyasının alındığı ve işleme koyulduğu MİTSO'ya bildirildi. MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer, "Milas zeytinyağımıza AB coğrafi işareti almıştık. Şimdi sırada Milas yağlı zeytini var. Gerekli incelemeler tamamlandı ve askı süreci başladı. Askı süreci 16 Ağustos’ta dolacak. Bir itiraz gelmemesi halinde Milas yağlı zeytini de AB coğrafi işareti alacak. Ayrıca Milas'a özgü sofralık zeytin çeşitlerimizden Milas çekişke zeytini için de yaptığımız başvuru AB'nin ilgili komisyonuna ulaştı. Bu konuda AB komisyonundan başvurumuzun kendilerine ulaştığının resmi teyit yazısı odamıza ulaştı. Çekişke zeytinimizin de AB coğrafi işareti alacağını umuyoruz. Sofralık iki zeytin ürünümüze AB coğrafi işareti almamız, yöremizin ve ülkemizin zeytinciliğinin gelişmesine katkıda bulunacak önemli bir gelişme olacaktır" diye konuştu.

            Türk Patent ve Marka Kurumundan coğrafi işaret tescili alan Milas cekişke zeytini eylül, ekim aylarında hasat edilen tam olgunlaşmamış yeşil zeytin tanelerinin bir taşla çekirdeği ezilmeyecek şekilde kırıldıktan sonra tatlandırılmasıyla hazırlanıyor. Acı suyunu atan zeytin taneleri tabaklara alındıktan sonra üzerlerine Milas zeytinyağı dökülüp tuz serpilip limon sıkılarak yeniliyor. Sezonun ilk ürünü olan Milas çekişke zeytini yoğun aroması ve lezzetiyle Milas'ın kahvaltı sofralarının baş köşesinde yer alıyor.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık