Muğla Büyükşehir Aday Adayı Başkan Tokat: Yaptıklarımız Yapacaklarımızın Garantisidir

Milas Belediye Başkanı ve Muğla Büyükşehir aday adayı Muhammet Tokat, basın mensupları ile birlikte Esentepe Park Cafe'de kahvaltılı toplantıda bir araya geldi.

Muğla Büyükşehir Aday Adayı Başkan Tokat: Yaptıklarımız Yapacaklarımızın Garantisidir
  • 12 December 2023, Tuesday 14:34

Milas’ta şimdiye kadar tamamlanan çalışmalar, planlanan projeler ve Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığı Aday Adaylığı süreci hakkında bilgiler aktaran Başkan Tokat, yılın son basın buluşması olduğunu belirterek, basın mensuplarının sorularını da cevapladı.

Son bir yılın değerlendirmesi havasında geçen toplantıda ortak akıl ve işbirliğinin önemine değinen ve iki önemli projenin hayata geçtiğinin haberini de veren Milas Belediye Başkanı ve Muğla Büyükşehir aday adayı Muhammet Tokat, “Akgedik Barajı’ndan içme suyu alınması ile ilgili proje de deneme amaçlı Milas’a su verilmeye başlandı” derken, organize sanayi bölgesinde de fabrikaların yükselmeye başladığını söyledi.

AÇILIŞLARIMIZ OLACAK

Milas Belediyesi olarak başladıkları ve tamamladıkları projeleri değerlendiren Başkan Tokat, “Sağlık evimizin bütün işlemleri tamamlandı. Sağlık Bakanlığı’na tahsis ettiğimiz bölümlerle ilgili de gerekli işlemler tamamlandı. Önümüzdeki günlerde sağlık evimizin açılışını hep birlikte yapacağız.  Cem evinin yapımı tamamlandı. İş dekorasyonu ile ilgili çalışmalarımız var. Bir açılış programı düzenleyeceğiz. Bu ve buna benzer, merkez ve köylerde yapılıp, tamamlanan çalışmalarımızın açılışlarını yapacağız.

TEMEL ATMASINI YAPACAĞIMIZ PROJELERİMİZ VAR

Hayvanlar için doğal yaşam projemizin bakanlıktaki onay süreçleri tamamlandı. Temel atmasını yapacağımız projelerimiz var. Özellikle Beçin Kavşağı’ndaki hem otel, hem yöresel ürünler satış merkezi, hem de kahvaltı ve toplantı merkezi şeklinde çok kapsamlı olarak yapmış olduğumuz projemizin de son aşamalarına gelindi. Otistik bireyler için oluşturmuş olduğumuz bir projemiz var. Türkiye’de örnek teşkil edecek olan bu proje de tamamlandı. Hibe ve diğer desteklerle ilgili süreçleri devam ettirmekteyiz. Bu ve buna benzer projelerimizle ilgili önümüzdeki günlerde başlangıç startları verilecek. Kısırlar Dörtyol pazaryerimiz ve çok amaçlı alanımız olmak üzere bazı köylerimizdeki projelerle ilgili son süreçlere geldiğimizde daha detaylı bilgi vereceğiz.

2023 yılı yoğun ve enteresan bir yıl olarak geçti. Hizmet üretmek için hem metraj hem de bütçesel olarak, belki de tarihimizin en zirve noktalarından birisini gerçekleştirdik. Sadece asfalt olarak 500 km’nin üzerinde çalışma yapıldı. Bunun yanında parke, diğer beton yol vb. çalışmaların hepsini bir araya getirdiğimizde tarihimizin en üst noktasında bir imalat olduğunu ifade edebiliriz” dedi.

 KIRSALDAKİ VERİMLİLİĞİMİZ ÇOK ÜST SEVİYEDE

Konuşmasına doğalgaz çalışması nedeniyle yaşanan sıkıntılara değinerek devam eden Aday Adayı Tokat, açıklamalarını şöyle sürdürdü.

 “Kur farkları ve fiyat değişiklikleri nedeniyle ihale yapmakta zorlanılan bir dönemdeyiz. Özelikle ihaleyi alan firmalar da iş yapmakta zorlanıyor. Bildiğiniz üzere kamudan ihale alan birçok firma battı. Yüzyılın felaketi olan depremin yaşanması, seçim döneminin olması, bu olumsuzluklara rağmen bu verimliliğe ulaşmış olmamız bizim için çok önemli.  Köy sayısı en fazla ilçe olan Milas’ta, Milas Belediyesi’nin görev alanına giren konular ile ilgili nerdeyse yapılacak çok fazla iş kalmadı. Kırsaldaki verimliliğimiz çok üst seviyede.

 

DOĞALGAZ ÇALIŞMALARI NEDENİYLE VATANDAŞ MUZDARİP

Merkezde ise özellikle doğalgaz çalışmaları yoğun bir şekilde devam ediyor. Vatandaşımız bu konularda çok muzdarip. Elimizden geldiğince gerek kendi personelimiz gerekse iş verdiğimiz firmaların gayretleri ile kazılan bölgeleri bir an önce toparlama konusunda var gücümüzle çalışıyoruz.

YAŞAYAN BİR KENTTE BU ÇALIŞMALAR SIKINTI VERİCİ

Kimi bölgeleri yeniliyoruz, imalat yapıyoruz, kimi bölgelerde ise sadece tamirat şeklinde çalışmalarımız var.  Yaşayan bir kentte bu çalışmalar sıkıntı verici. Aynı zamanda kış şartlarında vatandaşımızın daha çok sıkıntısını çektiği bir süreç yaşıyoruz ama biz bunu en kısa zaman içerisinde toparlarız. Arkadaşlarımız 4-5 Ekip halinde ve gayretli bir şekilde çalışıyorlar.  Bazı belde ve köylerdeki ekiplerimizi de merkeze çektik. Çalışma yapılan bölgeleri gezdim, gördüm rahatlık sağlanmış durumda. Doğal gaz çalışması tamamlanıncaya kadar bu sıkıntılı süreç, değişik yerlerde devam edecek. Tüm gayretimizi ortaya koyacağız. Özellikle İsmetpaşa bölgesinin Bademlik Caddesi’nin alt ve üst bölümlerinde yoğunlaşmış durumdayız.  Zaten Emek, Beçin ve Cumhuriyet Mahallesi bu anlamda toparlandı. Diğer bölgeler de toparlandığında vatandaşımızın mağduriyeti ve serzenişi ortadan kalkacak. Başta ADM olmak üzere TELEKOM, MUSKİ, büyükşehir belediyesi, ilçe belediyesi, karayolları çok yoğun bir çalışma ile karşı karşıyayız. Ve belediye olarak tüm bu kurumların çalışmalarını aynı zamanda yapmalarının koordinasyonunu da büyük ölçüde başaran bir belediye durumundayız.

AKGEDİK BARAJI’NDAN MİLAS’A SU VERİLMEYE BAŞLANDI

Sevindirici bir haber. Akgedik Barajı’ndan içme suyu alınması ile ilgili projede deneme amaçlı Milas’a su verilmeye başlandı. Milas Belediyesi ile DSİ arasında yapılan anlaşma çerçevesinde ortaya çıkan bir yatırımdı. Milas’ın gelecek 50-100 yıl içerisinde su sıkıntısı yaşamayacağı, bir yatırım. Teknik ve teknolojik olarak Türkiye’nin en iyi yatırımı olduğunu söyleyebilirim.  

ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİNDEKİ YATIRIMI TAMAMLAMAK ÖNEMLİ KAPILAR AÇACAK

Organize sanayi bölgesinde fabrikalar yükselmeye başladı. Çok büyük uğraşlar neticesinde bu noktaya geldiği için ben çok önemsiyorum. Milas’ın ekonomisi açısından güzel bir yatırımla karşı karşıyayız. Umuyorum ki 1-2 yıl içerisinde fabrikalar tamamlanıp, hayata geçecek. İlçe, il ve ülke ekonomisine buradan önemli kazanımlar sağlanacak.  Organize sanayi bölgesinin belli bir doluluk oranına ulaşması ile Muğla’da değişik organize sanayilerinin önünün açılması gerekiyor. Bir ilde sanayi bölgesi yüzde 75 doluluğa ulaşmadığı sürece, ikinci bir organize sanayi bölgesi yapılamıyor. Milas’ın bu yatırımı tamamlaması Muğla açısından da önemli kapılar açacak. Bunu da yakından izliyor ve gayretle yürütüyoruz. Milas Belediyesi olarak, Milas Organize Sanayi Bölgesi’nin üç ortağından birisiyiz.

2031’DE MİLAS’I ŞEHİR OLARAK UNESCO ANA LİSTEYE ALDIRMAK İÇİN ÇALIŞIYORUZ

Milas’ın ortak akıl ve kurumlar arası işbirliği noktasında Muğla’nın örnek ilçesi olduğunu açıklıkla söyleyebilirim. Milas’ta yaşayan hemşerilerimizin birçok şeyin farkında olmaları ayrı bir incelenmesi gereken durum, ama bütün Türkiye, bütün Muğla hatta uluslararası düzeyde de Milas’ın bu ivmelenmesi bir gündem konusu. Başta zeytincilik, balıkçılık ve diğer noktalardaki ilerlemeler olmak üzere Milas Türkiye’nin parlayan yıldızlarından. 10-15 sene önce konuştuğumuzda ‘Milas’ın da zamanı gelecek’ demiştim. Artık Milas’ın zamanı geldi. NTV’de yapılan bir programda Milas en çok ilgi duyulan ve gayrimenkul satışlarında bir numara olan bir ilçe. Burada kültürel ve çevresel konuları koruyarak, değerlerimizi talan ettirmeden götürebilmemiz ana amacımız. Süreci kültürel ve çevresel değerleri koruyarak ilerleteceğiz.  Kıyıkışlacık Karşılama Alanı projemiz o da tamamlandı. Belki önümüzdeki günlerde bu projenin de bir ihalesi ve temel atması olacak. Hem Kıyıkışlacık halkı ve İasos antik kenti için önemli bir proje. Kültürel değerlerimizi geliştirmek ve korumak adına size daha önce de sunumunu yaptığımız 2031 yılına kadar 32-33 projeyle Milas’ı Atatürk’ün doğumunun 100. Yılında UNESCO ana listeye aldırma hedefi ile bir projeler bütününü hayata geçirmiştik. Bunun adımlarını attık ve atıyoruz. Umuyorum ki 2031’de Milas’ı şehir olarak UNESCO ana listeye aldırmak için o ortak akılı sürekli üst seviyede aktif kılacağız. Milas Belediyesi bunun ana katalizörü olmaya devam edecek.”

ADAY ADAYLIĞI SÜRECİNİ DEĞERLENDİRDİ

Muğla Büyükşehir aday adaylığı süreci hakkında kısa bir bilgilendirme yapan Tokat, “Farklı bir denize yelken açtık. Bu noktada süreç devam ediyor. Bu noktada net bir şey henüz yok. Basınla ilişkilerimiz bizim hep olması gerektiği seviyede ve yapıcı bir ilişki seviyesinde sürüyor” dedi.

Başkan Tokat, geçtiğimiz günlerde CHP Genel Merkez’den gelen heyet hakkında da bilgiler vererek, “Milas’a aday adaylarını değerlendirmeye gelen heyetlerin izlenimlerinde gerçekten hem basın mensupları, odalar ve meslek kuruluşları, hem de spor kulüplerinden çok büyük teveccüh gördüğümüzü, büyük bir memnuniyet ile hissettim.  Ortak akıl diyorsak bizim bu bahsettiğimiz kişi ve kuruluşlar ile samimi değerlendirmeler yapılacak ortamı oluşturmak ana görevlerimizden bir tanesi.

Bu yılı tamamlıyoruz ama önümüzde yürünecek çok yollar var.  Hayat bizi nereye götürür bilemiyorum. Bundan sonraki gelişmeleri beraber yaşayacağız. Eğer talip olduğumuz görev bize hem partimiz tarafından hem de seçimlerde halkımız tarafından verildiği taktirde sizlerle kurduğumuz bu ilişkilerin aynı ölçüde büyükşehir çatısı altında da kurulacağından hiçbir kuşkunuz olmasın. Muğla’nın ilçelerini ayıramam hepsi bizim için değerli, şu anki sıfatımla bu görev bize gelirse Milas açısından da çok olumlu etkilerin olacağını, sadece Milas için değil yakın ilçeler açısından da bunun çok önemli bir artısı olacağını şimdiden söylüyorum.  Tüm aday adayı arkadaşlarımıza da başarılar diliyorum.” Dedi.

Basın mensuplarının aday belirleme konusunda partinin belirlemiş olduğu bir yöntem var mı sorusunu da cevaplayan Başkan Tokat, “Şu an itibariyle bize bir yöntem bildirilmiş değil. Bizim tercihimiz ön seçim, anket ön plana alınsın önerisinde bulunduk. Kararı verecek olan genel merkez.  Merkezden gelen heyet bizi ilde mülakata aldı. Düşüncelerimizi paylaştık. Bu heyet bir rapor yapıp genel merkeze bildirecek. Karar merci genel merkezdeki büyüklerimiz olacak.  Bu günlerde bir netleşme bekliyoruz” dedi.

Kahvaltılı toplantı, günün anısına hatıra fotoğrafı çekildi.

HABERE AİT RESİMLER

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık