Muğla Büyükşehir Belediyesi  CHP Meclis Grubu’nun basın açıklaması

Büyükşehir’in Haziran ayı Meclis Toplantısı’nda, CHP’nin önerdiği Ayasofya İmamı’nın Atatürk’e hakaret etmesini kınayan bildiriyi CHP ve İYİ Parti’nin imzalayıp, AKP ve MHP’nin imzalamayarak salonu terketmesi sonrasında, AKP meclis grubu adına yapılan açıklamaya karşılık olarak, CHP Meclis Grubu bir basın açıklaması yaptı. Açıklama şöyle:

Muğla Büyükşehir Belediyesi  CHP Meclis Grubu’nun basın açıklaması
  • 14 Haziran 2021, Pazartesi 11:18

“Muğla Büyükşehir Belediyesi Haziran ayı meclisinde tıpkı Mayıs meclisinde İsrail’in Filistin’de yaptığı zulmün tüm partilerin ortak kararı ile kınanması gibi Ayasofya’daki imamın Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e ettiği hakaretlerle ilgili kınama mesajı okunmak istenmiş, tüm grup başkanvekillerine bu öneri sunulmuştur. Kınama metnini CHP ve İyi Parti grupları imzalamış, AKP ve MHP grupları imzalamamıştır.

Türkan Saylan Çağdaş Yaşam Merkezi ismini de konuya alet eden AKP ve MHP grubunun basın açıklamasına kısaca cevap vermek gerekirse; Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Atatürk’ün ismini figür statlardan, havaalanlarından, devlet Şeref madalyasından çıkaran bir partinin Atatürk’e hakaret eden bir imamı korumak için meclisi terk etmesi onlar için sıradan ve doğaldır.

Oysa Türk Milleti için İslam dini, Peygamberimiz, Atatürk, Milli Marşı’mız ve bayrağımız kırmızı çizgimizdir ve herkesten bu değerlerimiz için ortak hassasiyet beklemek hakkımızdır.

Meclis toplantısının yapıldığı binaya Atatürk isminin verilmesini isteyen önergeyi veren AKP üyeleri aynı cadde üzerindeki Kültür Merkezi’nin isminin Gazi Mustafa Kemal Atatürk Merkezi olduğunu bilmekte, buradan bile siyasi malzeme çıkarmak istemektedirler. Oysa önerilerinde samimi olmadıkları Atatürk ismini silmeye çalıştıkları her politikalarında kendini göstermektedir. Tesise ismini Muğlalı hemşehrilerimiz halk oylaması ile vererek Türkan Saylan Çağdaş Yaşam Merkezi yapmıştır.

Sosyal medya’da, “Eyy sahte Atatürkçüler” diyerek CHP’ye çatan ve nezaket sınırlarını aşan Mehmet Demir’in bizlere Atatürkçülük dersi vermeye çapı yetmez ve zaten ihtiyacımız da yoktur. Bizlerde herhangi bir “sahte” veya “sahteci” bulunmadığından bu sıfatı kendisine iade ediyoruz.

Millet ittifakı Meclis üyeleri Ayasofya’da dini siyasete alet eden, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Atatürk’e hakaret eden zata gereken cevabı vermiştir. Cumhur ittifakı ise konuyu amacından uzaklaştırarak yine suçluyu koruma ve savunma yönetimini seçmiştir. Milli bayramlarımız, gurur günlerimizde ortalıkta görünmeyenleri, dini siyasete alet edenlere, bu vatanın kurucu değerlerini içine sindiremeyenlere en güzel cevabı halkımız seçimlerde verecektir.”

                                                                                                                                                                                                   

                                                    

 

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık