Muğla Tabip Odası’ndan açıklama: “ORMANLARIMIZIN YOK EDİLMESİNE İZİN VERMEYİN!”

Muğla Tabip Odası, Akbelen’e Jandarma baskını ve sonrasında ağaçların kesilmeye başlaması ve çıkan olaylarla ilgili dün bir basın açıklaması yaptı. Açıklama şöyle:

Muğla Tabip Odası’ndan açıklama: “ORMANLARIMIZIN YOK EDİLMESİNE İZİN VERMEYİN!”

Bugün sabah 06.00 sularında Bodrum ve Milas’ı besleyen en önemli su havzasında bulunan Akbelen Ormanı’nında ağaçlar kömür ocağı açmak için kesilmeye başlandı.
Bölgedeki orman ekosisteminin Ören – Yoğunoluk istikametindeki kısmı geçtiğimiz yıllarda ülkemizde yaşanan orman yangınlarında tamamen yok olmuştur.

Bölgedeki ormanlık alanların önemli bir kısmı kömür çıkarmak için yok edilmiş, bir kısmı da geçtiğimiz yıllarda yangınlarla yok olmuştur. Kömür sahasından Kuzeybatı istikametindeki son doğal orman Akbelen Ormanı’dır. Paris İklim Anlaşması’nı imzalayan ülkemiz enerji için kömür kullanımını sonlandırma taahhüdü vermiştir. Oysa bu yapılanlar verilen sözlere uymamaktadır. Muğla’daki üç termik santral, Türkiye’nin elektrik ihtiyacının sadece %2’sini karşılamaktadır ve ülkemizin kurulu enerji gücü ülke ihtiyacını fazlasıyla karşılayacak kapasitededir. Ekosistem ve iklim değişikliğinin önlenmesi için hayati önemi olan ormanlarımız % 2’lik enerji için feda edilemez!
Akbelen Ormanı’nın kesilmesi durumunda bölgenin en önemli su kaynağı olan yüzey suyu havzası işlevini tamamen kaybedecektir.
Ayrıca; Akbelen Ormanı’nın ortadan kaldırılması, Milas’ın güneyi ile kuzeyini birbirinden ayırarak büyük bir doğal yaşam ortamı parçalanmasına sebep olacaktır.

Muğla’da var olan üç termik santral ve yarattığı hava kirliliği ve sera gazlarına karşı karbondioksiti absorbe ederek kirliliği ve sera etkisini azaltan, Muğla’mıza nefes aldıran ormanlarımız yok olursa, turizmin, balın, zeytinin merkezi Muğla büyük yara alacaktır. Bu yapılan girişim, halkın sağlıklı bir çevrede yaşama hakkının elinden alınmasıdır. Muğla halkı zaten üç termik santral ve çok sayıda maden ocağının yarattığı hava kirliliği nedeniyle  bir çok sağlık sorunuyla ve erken ölüm riskiyle karşı karşıya kalmaktadır. 

Anayasa’nın 169. Maddesi Bütün ormanların gözetimi devlete aittir demektedir. Bu nedenle, devam etmekte olan orman kesiminin acilen durdurulması gereklidir.

Buradan devlet yöneticilerine, Tarım Orman Genel Müdürlüğü’ne, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na çağrıda bulunuyoruz: Bu kıyıma dur deyin! Nefes alma kaynaklarımız, ağaçlarımız yangınlarla yok olurken, dünyamız iklim krizi ile yanıp kavrulurken, ormanlarımızın yok edilmesine izin vermeyin!”

 

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık