Ödüllü Yemekler, Ödüllü Şef Tarafından Tadıldı

Milas Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinin, 2023 yılında İstanbul'da yapılan 20. Uluslararası Gastronomi Fuarı kapsamında düzenlenen Uluslararası Yemek Yarışması’nda derece aldıkları yemeklerin, ülkemizin tanınmış şeflerinden olan Masterşef Mehmet Yalçınkaya tarafından tadımları yapıldı.

Ödüllü Yemekler, Ödüllü Şef Tarafından Tadıldı

Milas Kaymakamlığı ve Milas İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile Meşelik Canevim Kahvaltı ve Brunch Restoranı’nda düzenlenen tadım etkinliğine Masterşef Mehmet Yalçınkaya, Milas Kaymakamı Mustafa Ünver Böke, Milas İlçe Milli Eğitim Müdürü Akın Aydın, şube müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

2023 yılında İstanbul'da yapılan 20. Uluslararası Gastronomi Fuarı kapsamında düzenlenen Uluslararası Yemek Yarışması’nda Milas Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri Lise Düzeyinde En İyi Ekip dalında 2 Birincilik, Modern Türk Mutfağı dalında 1 Birincilik, Lise Düzeyi En İyi Ana Yemek dalında 1 İkincilik alarak Muğla’yı ve Milas’ı temsil eden öğrenciler, bu kez ödüllü yemeklerini ünlü şefe tattırmak için yaptılar.

Tadım etkinliğinde öğrencilerin özellikle yöreye ait otları ve diğer yöresel ürünleri kullanarak yaptıkları ödüllü yemeklerini, bu kez de Masterşef Mehmet Yalçınkaya ile tanışarak tattırmak için mutfakta büyük emek harcarken, unutamayacakları bir gün de yaşadılar.

Tadıma geçilmeden önce öğrenciler yaptıkları yemekleri, nasıl yaptıkları, hangi aşamalardan geçtiğini ve kullandıkları malzemeleri tek tek tanıttı.

Yemeklerin hazırlanmasının ardından tadım aşaması öncesi kısa bir konuşma yapan Masterşef Mehmet Yalçınkaya, dereceyi giren ve madalya alan öğrencileri tebrik ederek, “Yarışmalar aynı zamanda bir öğretici. Benim de olimpiyat ödülüm var. Ayrıca burada çok farklı ve güzel yemekler var.  Yarışmalarda büyük emekler harcanır. Bizim dışarıdan baktığımızda bunun arkasında 2-3 aylık bir çalışma ve emek olduğunu göremiyoruz. Öğrencilerimizin bu tabakları yapması mutlu edici. Bu yarışmalar sizlere vizyon katacaktır. Bu yemekleri zaten değerlendirmeyeceğim çünkü ödüllü yemekler. Yemeklerde bölgeye ait ürünlerin kullanılması sevindirici.  Çünkü herkes kendi bölgesindeki ürünü öne çıkarsa her bölge ayağa kalkacaktır. Bölgedeki ürünleri işledikçe farkındalık ortaya çıkıyor.” dedi.

Mehmet Yalçınkaya, konuşmasının son bölümünde ise öğrencilerin yemeklerini daha rahat yapabileceği bir arge merkezi için destek vereceğini söyleyerek, öğretmenlere de destek ve katkılarından dolayı teşekkür etti.  

Milas Kaymakamı Mustafa Ünver Böke ise “Milas sadece kültür, turizm, zeytin, zeytinyağı başkenti olmanın ötesinde, aynı zamanda bir gastronomi kenti.  Değerli bir şefimizin buraya katılarak, öğrencilerimize ilham veriyor olması çok kıymetli. Gençlerimiz hayatları boyunca unutmayacakları bir tecrübe edindiler. Buradaki ürünlerin tamamında Milasımızın değerleri var. Yemekler, başta zeytinyağımız olmak üzere, otlarımız ve çeşitli ürünleri ile hazırlandı. Çok kısa zamanda hazırlandılar. Milasımızın her alanda olduğu gibi gastronomi alanında da hak ettiği noktaya gelmesine vesile olacaklardır.” dedi.

Konuşmaların ardından Masterşef Mehmet Yalçınkaya, Milaslı öğrenciler tarafından Milas’a ait ürünlerle yapılmış, birbirinden lezzetli yemekleri tattı.

Milas Kaymakamı Mustafa Ünver Böke, gastronomi ansiklopedisi olan Larousse Gastronomique isimli kitabı ‘Milas’ın genç yeteneklerine verdiğiniz desteklerden dolayı şükranlarımızı sunuyoruz’ yazılı imzasıyla Mehmet Yalçınkaya’ya hediye etti.

HABERE AİT RESİMLER

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık