Öğrenciler kazı çalışmasına katıldı..

​​​​​​​UNESCO'nun Dünya Miras Geçici Listesi'nde yer alan Milas Beçin Kalesi ve Ören yerinde ilkokul ve lise öğrencileri kazı yaptı.

Öğrenciler kazı çalışmasına katıldı..
  • 08 Kasım 2021, Pazartesi 10:12
 

Milas ilçesindeki 7 bin yıllık geçmişe sahip olan tarihin ilk çağlarından günümüze dek uzanan Karya Uygarlığına başkentlik yapmış Milas ve Menteşe Beyliği başkenti Beçin Kalesi, Türk şehircilik tarihinin en korunaklı bölgelerinden biri. Beçin Kalesi Milas’ın güneyinde, doğa harikası düz bir platonun üzerinde yükselen, insanlık tarihine tanıklık etmiş Sahiller Sultanı beyleriyle Adalar Denizi ve Rodos’un fatihlerinin ebedi mekanı gibi özel yönleriyle saklı bir hazine olma özelliğini taşıyor. Beçin Kalesi ve Ören yerinde kazı ve restorasyon çalışmaları devam ediyor.

Muğla Valiliği himayesinde İl Milli Eğitim Müdürü Emre Çay’ın koordinesiyle yürütülen ‘Bir Tarih Hazinesi Beçin Kalesi’ belgeseli ve kitabının tamamlanmasının ardından Milas Beçin İlkokulu ve Dr. Mete Ersoy Anadolu Lisesi öğrencileri, bölgede kazı ekibi arkeologları eşliğinde kazı yaparak, eserlerin toprak altından çıkarılmasıyla mutluluk yaşadı.

Milas Kaymakamı Mustafa Ünver Böke, İl Milli Eğitim Müdürü Emre Çay, İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa Bal, Şube Müdürü Ali Aktaş, belgesel ve kitap projesi koordinatörü Muğla Valiliği AB ve Dış İlişkiler Bürosu Proje Uzmanı Sibel Saçal’ın da öğrencilere eşlik ettiği temsili kazı çalışmasından sonra programa kale ve ören yerinin gezilmesiyle devam edildi.

 

 

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık