“Öğretmen hem bugünü işleyen, hem yarını inşa edendir”

​​​​​​​24 Kasım Öğretmenler Günü, Milas Cumhuriyet Anadolu Lisesi’nin organizasyonunda düzenlenen etkinliklerle kutlandı. Etkinlikte konuşma yapan Milas İlçe Milli Eğitim Müdürü Akın Aydın, “Günümüze kadar bu sorumluluğu layıkıyla yerine getirmeye çalışan öğretmenlerimizin bundan sonraki dönemde de aynı kararlılığı göstereceğine inancımız tamdır. Öğretmenlik insanlık tarihinin en önemli ve ölümsüz mesleğidir” dedi.

“Öğretmen hem bugünü işleyen, hem yarını inşa edendir”
  • 25 November 2022, Friday 9:38

Saat 10.30’da Atatürk Anıtı’na İlçe Milli Eğitim Müdürü Akın Aydın tarafından çelenk sunulmasının ardından alandaki tören saygı duruşunda bulunulması ve istiklal marşımızın seslendirilmesiyle son buldu.

Törenin ikinci bölümü ise Milas Belediyesi Toplantı ve Düğün Salonu’nda devam etti.

DİĞER TÜM MESLEKLERDEN AYRI DÜŞÜNMEK GEREKİR

Günün önem ve anlamını belirten konuşma İlçe Milli Eğitim Müdürü Akın Aydın tarafından yapıldı.

“Dünya üzerinde insanlığın gelişimine katkı sağlamış pek çok meslek vardır ve hepsi de şüphesiz önemlidir. Ancak öğretmenlik mesleğini diğer tüm mesleklerden ayrı düşünmek gerekir. Çünkü öğretmen hem bugünü işleyen, hem yarını inşa edendir. Bugün ne olduğumuzu belirleyen öğretmenler, yarın nasıl olacağımızın rotasını da çizmektedir” diyerek konuşmasına başlayan Aydın, şöyle devam etti.

SEVGİSİYLE HARMANLAMIŞ NESİLLER YETİŞTİRİR

“Öğretmenlerimiz gücünü sevgiden alır, istikameti akılla gösterir. Bu anlayışla hem bilimsel düşünceyi yerleştirir hem de vatan, millet ve bayrak sevgisiyle harmanlamış nesiller yetiştirir. İlk emri; “Oku!” olan bir dinin, tarihte çağ açıp kapatan bir medeniyetin mensupları olarak kültürümüzde öğrenmenin ve öğretmenliğin büyük bir yeri vardır.

TARİHİNİN EN ÖNEMLİ VE ÖLÜMSÜZ MESLEĞİDİR

İnsanlığın günümüze kadar ulaştığı gelişmelerin temelinde eğitim vardır. Eğitim ve bilgi ülkelerin dünya üzerindeki gücünü ve konumunu belirlediği gibi; insanlığın huzur, barış, kardeşlik, ahlak ve adalet ideallerine erişmesinde de temel araçtır. Bu nedenle eğitimde sürekli bir gelişim ve değişim içinde olmak zorundayız. Bu değişimin ve gelişimin ana aktörü ise şüphesiz öğretmenlerdir. Bilginin gerçek sermaye ve zenginlik üreten başlıca kaynak hâline geldiği günümüzde, öğretmenlerimize daha fazla sorumluluk düşmektedir. Günümüze kadar bu sorumluluğu layıkıyla yerine getirmeye çalışan öğretmenlerimizin bundan sonraki dönemde de aynı kararlılığı göstereceğine inancımız tamdır.

Öğretmenlik insanlık tarihinin en önemli ve ölümsüz mesleğidir. Öğretmen, insanların kendi ayakları üzerinde durmasını sağlayan, yaşamları boyunca kendilerine gerekebilecek bilgileri kazanmalarına yardımcı olan ve topluma arkasını dönmeden ona liderlik eden bir gönül eridir. Öğretmenlik mesleği, her şeyden önce bir ideal, gaye ve bir hizmet mesleğidir.

ÖĞRETMENLERİNİZE, GEREKLİ SAYGIYI GÖSTERMELİ

Öğretmenlerinizin gözlerindeki ışığı, zihinlerindeki bilgiyi ve önünüze çizmiş oldukları hayat kılavuzluğunu iyi takip edin, iyi anlayın. Öyle öğretmenlerimiz vardır ki ömür boyu bize rehberlik ederler. Yıllar geçtiği halde unutamadığımız öğretmenlerimiz vardır. Belki çok bilgi aktarmamışlardır,  o bilgiler artık hatırınızda da değildir. Ama size örnek olabilecek bir hareketi, bir gülümsemeyi, bir sevgi cümleciğini ve size verilen bir istikameti hiçbir zaman unutmazsınız. İşte bu da öğretmenliği ölümsüz kılan yönlerden bir tanesidir. Öğretmenlerinize, gerekli saygıyı göstermeli, onlardan azami ölçüde faydalanmanın ve kendinize rehber etmenin yollarını bulmalısınız. Bunlar gelecek yılarda sizin için önemli olacak şeylerdir.

YENİ NESİL SİZİN ESERİNİZ OLACAKTIR

Güneş misali, ışığını ve ısısını ne kadar cömertçe harcarsa harcasın verimliliğinden hiçbir şey kaybetmeyecek olan cefakâr ve fedakâr öğretmenlerimizin gayretleriyle, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da yetişecek bilgili ve bilinçli nesiller sayesinde Türkiye’mizin daha da gelişip kalkınacağı inancıyla, başta “yeni nesil sizin eseriniz olacaktır” diyen Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, eğitim şehitlerimizi, ebediyete irtihal etmiş olan öğretmenlerimizi saygı, şükran ve rahmetle anıyor; bütün emektar öğretmenlerimizin “Öğretmenler Günü” nü en içten dileklerimle kutluyor, saygılar sunuyorum.”

ÖDÜL TÖRENİ

İlçe Milli Eğitim Müdürü Aydın’ın yapmış olduğu konuşmanın ardından 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle düzenlenen Öğretmen Veda Etmez konulu resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

Resim dalında birinci olan Özel Milas Özge İlkokulu öğrencisi İlke Deren Dere’ye, ikinci olan Sakarya İlkokulu öğrencisi Nehir Karataş’a ve üçüncü olan Fatih İlkokulu öğrencisi Mine Duru Gel’e ödülü Milas Kaymakamı Mustafa Ünver Böke,

Şiir dalında birinci olan Güllük Ortaokulu öğrencisi Hatice Kübra Çakır’a, ikinci olan Özel Milas Özge Ortaokulu öğrencisi Ceylin Naz’a ve üçüncü olan Gümüşlük Ortaokulu öğrencisi Alim Baybaş’a ödülü Garnizon Komutanı Hava Savunma Albay Muammer Mersincik,

Kompozisyon dalında birinci olan Sebahattin Akyüz Fen Lisesi öğrencisi Yağmur Özel’e, ikinci olan Milas Özge Koleji öğrencisi Nida Gezgin’e ve üçüncü olan Milas Anadolu Lisesi öğrencisi Reyhan Bellik’e ödülü Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat tarafından verildi.

HİZMET ŞEREF BELGELERİ VERİLDİ

Ödül törenin ardından etkinlik, Milas Cumhuriyet Anadolu Lisesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenlerinden Müjgan Akyar’ın kendi yazmış olduğu “Onun Sayesinde” adlı şiiri seslendirdi.

2021-2022 eğitim öğretim yılı sonunda emekli olan Ahmet Faruk Nihalioğlu, Feran Turan, Mehmet Karaoğlan ve Nurullah Sarı’ya hizmet şeref belgeleri Milas İlçe Milli Eğitim Müdürü Akın Aydın tarafından verildi.

YEMİN ETTİLER

Ardından ise aday öğretmenliği sona eren genç öğretmenlerden Ayşe Derya Gemici, Çiğdem İnan ve Nazan Turungun ile mesleğe yeni atanan aday öğretmenlerin yemin töreni gerçekleştirildi.

KORO İLE SON BULDU

Etkinlik, Cumhuriyet Anadolu Lisesi öğrencilerinden Eslem Akıncı “Sensin Sen” adlı şiiri okuması, öğrenciler tarafından “Öğretmen Veda Etmez“ adlı gösterinin sunulması, öğretmenlerin katılımıyla oluşturulan, müzik öğretmeni Hanife Turhan tarafından yönetilen Öğretmenler Korosu’nun seslendirdiği şarkılarla son buldu.

HABERE AİT RESİMLER

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık