"Ören portakalına coğrafi işaret alacağız"

​​​​​​​Milas İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından Ören'de düzenlenen etkinlikte konuşan Muğla Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak, kendine özgü bir lezzeti olan Ören portakalı için coğrafi işaret alınması adına girişimlerde bulunduklarını ifade etti.

  • 15 August 2022, Monday 10:55

Narenciye üreticileri için büyük önem taşıyan Akdeniz meyve sineği ve ata tohumlarından üretilen ürünlerin tanıtımının yapıldığı etkinliğe; Muğla İl Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ali Parlu, 153 Nolu Milas Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Kooperatifi Başkanı Kamil Gül, Milas Süt Birliği Başkanı Ali İhsan Gezgin ve Milas Ziraat Odası Başkanı İsmail Atıcı, muhtarlar, kurum çalışanları ve çiftçiler katıldı.

Program Ören Mahalle Muhtarı Bekir Keser'in açılış konuşmasıyla başladı.

Akdeniz meyve sineği ile mücadele konusunda ortak bir çalışma yapıldığını ev bu çalışmaya Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'nün ön ayak olduğunu belirten Muhtar Keser, "Hastalıklarla mücadele için il müdürümüz ile görüşmelerimiz oldu. Sağ olsun 500 tane bize Akdeniz sineği tuzağı tedarik etti. Kendisine çok teşekkür ediyorum. İnşallah bir dahaki sefere ilaç kullanmadan mücadele yöntemlerini uygulamaya çalışacağız. Ziraat odası başkanımızda bu süreçte bizimle çalıştı kendisine çok teşekkür ediyorum" dedi.

Muhtar Keser'in ardından programa katılan 153 Nolu Milas Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Kooperatifi Başkanı Kamil Gül, Milas Süt Birliği Başkanı Ali İhsan Gezgin ve de Milas Ziraat Odası Başkanı İsmail Atıcı da birer konuşma yaptılar.

Başkanlar yaptıkları konuşmada tarımın önemine yeniden vurgu yaparak hem ekonomik hem de bilimsel yönden üreticinin destek beklediğine vurgu yatılar.

Milas Ziraat Odası Başkanı İsmail Atıcı, konuşması sırasında Ören'deki yapılaşmaya dikkat çekti.

Ören'in bereketli topraklara sahip olduğuna dikkat çeken Atıcı, “Bu bereketli toprakları kaybedersek çocuklarımız bizleri mezarlarımızda lanetlerler. Yapılaşma konusunda herkes üzerine düşeni yapmalı. Tarımsal alanlar bu yapılaşma karşısında korunmalı" dedi.

SIRA GELDİ ÖREN PORTAKALINA

Programda daha sonra sözü Muğla İl Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak aldı.

Köyceğiz portakalının coğrafi işaretini aldıklarına değinen Saylak, "Ören portakalı çok özel bir lezzet.Sıra geldi Ören portakalına. Bunu alabilmek için sağlıklı kaliteli, hastalıklardan uzak narenciye bahçelerine ihtiyacımız var. Narenciyenin önemli bir bölümünü yurt dışına gönderiyoruz. Bu ürünler bir çok  denetimden geçiyor. Denetimden geçemeyen ürünler maalesef geri gönderiliyor. Bu da başta üretici olmak üzere bir çok kurumu üzüyor. Kimyasal kullanmadan, biyolojik ve biyo teknik mücadele ile Muğlamızın yetiştirdiği ürünleri Akdeniz meyve sineğinden uzak tutabiliriz" dedi.

Muğla'ya gelen 2500 Akdeniz Meyve Sineği Tuzağının 500 adedinin Ören'de dağıtıldığını söyleyen Saylak, "Ören'e ne kadar kıymet verdiğimiz belli" dedi.

Tarımdaki üretimin ne kadar zor olduğunun farkında olduklarına da dikkat çeken Saylak "Çiftçilerin yeni desteklemeleri için sayın bakanımız çalışmalar yapıyor. önümüzdeki günlerde bu çalışmalar açıklanacak. Gübrede, tohumda, yemde, akaryakıtta somut adımlar atılıyor. Sizlerin üretimine katkı sağlayacak bir çalışma yapılıyor. İnşallah önümüzdeki günlerde bu müjdeler duyurulacak" dedi.

"Yatırımlarımız, çalışmalarımız sizlerin desteği olmadan olmaz" diyerek konuşmasını sürdüren Saylak, “Tarlanızı, bağınızı, bahçenizi satmayın. Sizler bize bizler size sahip çıkalım. Ekilmeyen dikilmeyen yerleri tespit ediyoruz. Ekilmeyen dikmeyen yerimiz kalmayacak. Artı tüm dünya ülkeleri tarımsal üretime ağırlık veriyor" dedi.

Yapılan konuşmaların ardından ata tohumlarından üretilen ürünlerin tanıtımı yapıldı. Meyve sineği tuzakları üreticilere dağıtıldı.

Daha sonra ise program hatıra fotoğrafı çekimi ve tarla ziyareti ile son buldu.

 

Editör: Tülay SÜKÜN
Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık