Sahipli hayvanlar hakkında açıklama..

Muğla İl Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak, hayvanların sahiplenilmesi ile ilgili olarak yazılı bir basın açıklaması yaptı.

Sahipli hayvanlar hakkında açıklama..
 

Açıklamada, tehlikeli ırklar olarak belirtilen hayvanlarla ilgili açıklamalar yer alırken, sahipli hayvanların mikroçip takılıp kimliklendirilmesi çalışması hakkında da bilgiler verdi.

Barış Saylak’ın açıklaması şöyle:

“Muğla'nın Bodrum ilçesi Yalıkavak Mahallesinde 10’dan fazla koyununu telef ve yaralı olmuş vaziyette bulan çobanın, öfke ile bölgede gördüğü 2 köpeği kafasından tüfekle vurarak öldürdüğü haberi bizleri derinden üzdü. Hem koyunların telef olmasından hem de 2 sahipsiz köpeğin öldürülmesinden duyduğumuz üzüntüyü bildirmek isterim. Buradan yetiştiricimize geçmiş olsun diyorum. Sahipsiz hayvanların rehabilitasyon ve kayıt işlemlerinin yerel yönetimlerin uhdesinde olduğunu ifade ederek, sahipsiz hayvanlara yönelik saldırı ve şiddet karşısında ihbarların DKMP ile İl/İlçe Müdürlüklerimiz tarafından değerlendirildiğini ifade etmek isterim. Yaşanan bu üzücü olayla ilgili Bodrum İlçe Tarım ve Orman Müdürlümüz yetkilileri olay yerine intikal ederek gerekli incelemeleri yapmıştır. Buna göre 9 baş koyun parçalanarak telef olmuş, 20’ye yakın yaralı ve ağır yaralı hayvanın olduğu tespit edilmiştir. Konuyla ilgili yasal süreç başlatılmıştır. 

Sadece sahipli hayvanların kayıt altına alınması İl ve İlçe Müdürlüklerimizin yetkisinde olup, konuya ilişkin kamuoyunu bilgilendirmek isterim.

5663 adet sahipli evcil hayvan kayıt altına alındı.

5996 Sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu'nun ilgili maddeleri uyarınca "Kedi Köpek ve Gelinciklerin Kimliklendirilmesi ve Kayıt Altına Alınmasına Dair Yönetmelik" kapsamında bugüne kadar ilimizde toplam 5663 adet sahipli kedi ve köpeğe mikroçip takılarak, petvet sisteminde kayıt altına almış bulunmaktayız.

Sahipli tehlike arz eden ırklardan 1075 adet köpek kayıt altına alındı.  

 Son zamanlarda tehlike arz eden ırklar nedeniyle yaşanan üzücü vakaların tekrarlanmaması amacıyla,  kayıt süreleri 14/01/2022 tarihi itibarıyla son bulan, Amerikan Pitbull Terrier, Dogo Argentino, Fila Brasilerio, Japanese Tosa, American Staffordshire Terrier ve American Bully ırkı yasaklı 1075 adet köpek, kısırlaştırmaları yapılarak Petvet sisteminde kayıt altına alınmıştır. American Staffordshire Terrier ve American Bully  ırkı hayvanlardan 07/12/2021 tarihinden önce gebe kalmış köpeklerin kayıtları, doğumlarından itibaren yavrularının 4 aylık olmasına kadar devam etmektedir.

 Tehlike arz eden köpek ırkları 14 Ocak 2022 tarihinden sonra sahiplenilemeyecek.

 

Yönetmelik çerçevesinde hem serbest hekimler hem de Bakanlığımıza bağlı il ve ilçe müdürlükleri vasıtasıyla kimliklendirme ve kayıt işlemleri yapıldı. Buralarda, mikroçip uygulanan hayvanların sistem kayıtları yapılarak, hayvan sahiplerine evcil hayvan pasaportlarını verdik.  Ama tehlikeli ırklar için 14 Ocak 2022 son gündü. Bu tarihten sonra sahiplenmek yasaktır.

Artık tehlikeli ırklar pasaportsuz, ağızlıksız ve tasmasız dolaştırılamayacak. Özellikle çocuk oyun parkları ve yakınlarında dolaştırılamayacak. Uyarmak isterim ki kurallara uymayanlara ağır cezalar geldi.

 

Verilen süre içinde kayıt işlemlerini tamamlamayan ve kısırlaştırmayan hayvan sahiplerine 14.982 Türk Lirası para cezası uygulanarak, köpeklere el konulacak.

Bu tarihten sonra bu köpeklerin sokağa terk etmeleri halinde ise köpek sahiplerine 40.860 Türk Lirası ceza verilecek.

İhmal edilen durumlarda hapis cezası da var

Ayrıca, Türk Ceza Kanunu hükmünce, sorumluluğu altındaki hayvanın başkaları için tehlike arz etmesi durumunda, sahiplerine 6 aya kadar hapis cezası da uygulanabiliyor.”

Editör: Tülay SÜKÜN
Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık