Şehit Öğretmenler Anıldı, Öğretmenlik Konuşuldu

24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle Milas’ta düzenlenen etkinlik, renkli görüntülere sahne olurken, duygusal anlar da yaşandı. Çelenk sunumuyla başlayan törende emekli öğretmenlere şeref belgesi verildi.

Şehit Öğretmenler Anıldı, Öğretmenlik Konuşuldu
  • 24 November 2023, Friday 15:39

24 Kasım Öğretmenler Günü, coşku ile kutlandı. Kutlama töreni, saat 10.00’da Atapark Meydanı’nda saygı duruşu, İstiklal Marşı’nın okunması ve çelenk sunumuyla başladı. Etkinlik, saat 10.30’da Milas Belediyesi Toplantı ve Düğün Salonu’nda devam etti.

ÖĞRETMENLİK MESLEĞİ KUTSAL BİR MESLEKTİR

Burada yapılan etkinlik ilk olarak İlçe Milli Eğitim Müdürü Akın Aydın’ın günün anlam ve önemini belirten konuşması ile başladı. Aydın, “Millet mekteplerinin açıldığı ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e “Başöğretmenlik” unvanının verildiği bu anlamlı günün yıl dönümünde mesleğini sevgiyle ve özveriyle ifa eden değerli öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü en içten dileklerimle kutlarım. Öğretmenlik mesleği, milletimizin göz bebeği, geleceğin gençlerini yetiştiren kutsal bir meslektir. Öğretmenlerimiz, gelecek nesillerin yetişmesinde en önemli role sahiptirler. Muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkma ülkümüzün baş mimarları olacaklardır.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ ün de söylediği gibi: 'milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir. Öğretmenden, eğiticiden mahrum bir millet, henüz bir millet adını alma yeteneğini kazanamamıştır.' Türk milleti varoluşunu gelecek nesillere taşımak için öğretmenlerimizin çabasına ihtiyaç duymaktadır.

Bu anlamlı günü birlikte kutlamanın mutluluğuyla, ülkemize ve milli eğitime uzun yıllar hizmet etmiş emekli öğretmenlerimizin ve halen çalışan eğitimcilerimizin, öğretmenler gününü en içten duygularımla kutluyor, başta Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, ebediyete intikal etmiş bütün öğretmenleri rahmetle ve minnetle anıyorum” dedi.

Akın Aydın’ın konuşmasının ardından Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in günün anlam ve önemine ilişkin mesajı okundu.

Konuşmaların ardından Selimiye Timuçin Biliktan Çok Programlı Anadolu Lisesi öğrencileri, Özlem Turgut’un “Sen Öğretmenimsin” adlı şiirini okudu. Emekli öğretmenlere Hizmet Şeref Belgeleri Milas Kaymakamı Mustafa Ünver Böke tarafından verildi.

ÖĞRETMENLERİN ESERİNE ASLA KIYMET BİÇİLEMEZ

Emekli öğretmen Duran Ali Mısırlıoğlu bir konuşma gerçekleştirdi. Mısırlıoğlu, “Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ü örnek olarak almaya çalıştım. Bu uğurda öğrencilerimi yetiştirmek gerekiyordu. Bu ülkede iki önemli güç var. Bunun biri silahlı kuvvetler, biri ise kalemli kuvvetler. Bu iki önemli gücün işi insan mühendisliği. Biz öğretmenler de insan mühendisiyiz, silahlı kuvvetlerin mensupları da insan mühendisi. Bu asil meslek şöhret veya servet istemiyor. Zaten öyle bir niyetimiz de yok. Bizim servetimiz ve şöhretimiz yeni yetiştireceğimiz pırıl pırıl beyinlerle bezenmiş olan öğrencilerimizle olsa gerek. Bu eseri bize emanet edilen körpe beyinlerde yaratmaya çalışmak bizim asil görevimiz. Öğretmenliğimi halan sürdürmeye çalışıyorum. Biz Türkiye Cumhuriyet öğretmenleri şunu bilelim ki herkesin eserine bir kıymet biçilir. Öğretmenlerin eserine asla kıymet biçilemez.” dedi.

Selimiye Timuçin Biliktan Çok Programlı Anadolu Lisesi Okul Müdürü Tibet Sökmenoğlu, monolog gösterisini sundu. Daha sonra sırasıyla kompozisyon, resim ve şiir dalında düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödüller verildi.

Kompozisyon türünden dereceye giren öğrenciler; Milas Anadolu Lisesi’nden Şevval Esma Etik birinci, Milas Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden Alara Avşaroğlu ikinci, Milas Anadolu Lisesi’nden Yurdanur Yıldırım üçüncü olurken, ödüllerini Milas Kaymakamı Mustafa Ünver Böke verdi.

Şiir türünde dereceye giren öğrenciler; Milas Özge Koleji Ortaokulu’ndan Elif Deren Sarıca birinci, Gümüşlük Ortaokulu’ndan Ayşegül Şevval Aşık ikinci, Zekeriya Gümüşkesen Ortaokulu’ndan Nisanur Benli üçüncü olurken ödüllerini, Garnizon Komutan Vekili Yasin Bozkurt verdi.

Resim türünde dereceye giren öğrenciler, Özel İmi Koleji İlkokulu’ndan Defne Dikgöz birinci, Özel Milas Özge Koleji İlkokulu’ndan Salih Emre Ünlü ikinci, Kıyıkışlacık İlkokulu’ndan Elif Su Gürcan ise üçüncü olurken, minik öğrencilere ödüllerini Milas Belediye Başkan Vekili Cemil Zeybek tarafından verildi.

İlçemizde okullararası voleybol turnuvasında dereceye giren okullar: Sakarya Ortaokulu birinci, Özel Özge Koleji ikinci, Milas Anadolu Lisesi üçüncü olurken, takım kaptanlarının ödüllerini Milas Cumhuriyet Başsavcısı Salih Kılıç takdim etti.

Voleybol müsabakasını yöneten ve öğretmenlerden oluşan hakemlere ise belgeleri İlçe Milli Eğitim Müdürü Akın Aydın tarafından verildi.

GÖREVİ BAŞINDA ŞEHİT OLAN ÖĞRETMENLER ANILDI

Renkli görüntülerin ve duygusal anların oluştuğu kutlama töreni, Selimiye Timuçin Biliktan Çok Programlı Anadolu Lisesi Okul Müdürü Tibet Sökmenoğlu’nun hazırlamış olduğu kısa film gösterimi ve ardından “Bir Mum Misali Öğretmen” adlı oratoryonun sergilenmesiyle devam etti.

Oratorya sergilenirken, Müzik Öğretmeni Elif Erdinç’in Atatürk’ün sevdiği şarkıları seslendirdiği anlar salonda bulunan katılımcılar tarafından yoğun alkış alırken, görevleri başında Terör örgütü PKK tarafından öldürülen ve depremde şehit olan öğretmenler de unutulmadı ve anıldı. Şehit öğretmenler için hazırlanan slayt gösterisi, salonda bulunanlara duygu dolu anlar yaşattı. Milas Yörük Türkmen Kültür Derneği üyeleri izleyenlere kısa bir gösteri sundu.

Tören günün anısına çekilen toplu fotoğrafın ardından sona erdi.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık