“SELAM OLSUN DÜNYAYI SIRTLANAN İŞÇİLERE, YAŞASIN 1 MAYIS!”

CHP Muğla İl Başkanı Adem Zeybekoğlu, 1 Mayıs işçilerin birlik, dayanışma ve mücadele günü dolayısıyla yazılı bir basın açıklaması yaparak, 1 Mayıs’ı kutladı. Zeybekoğlu’nun açıklaması şöyle:

“SELAM OLSUN DÜNYAYI SIRTLANAN İŞÇİLERE, YAŞASIN 1 MAYIS!”
  • 01 Mayıs 2021, Cumartesi 13:48
 

“Dünyanın birçok yerinde işçiler 1 Mayıs’ı Covid-19 salgın koşullarının gölgesinde karşılıyor.  İşçilerin uluslararası birlik, dayanışma ve mücadele günü olan 1 Mayıs zor koşullara rağmen tüm ülkelerde fabrikalarda, iş yerlerinde ve alanlarda kutlanacak.
Biz CHP olarak üretenin, emekçinin, işçinin hakkını sonuna kadar savunmaya devam edeceğiz. Bu 1 Mayıs’ta da dünyayı sırtlanan işçilerin yanında, 1 Mayıs’ı kutlayacağız. İnsanca yaşayabileceğimiz bir ülke talebini ülkenin her yanına, işçilerimizle beraber taşıyacağız.
Pandemi koşulları, işçi sınıfının “sağlıklı, güvenceli ve insanca bir yaşam” talebinin dünyamızın geleceği için hayatiyetini ortaya koymuştur. Yandaşların hizmetinde, işçinin sırtında olan AKP iktidarı, pandemi koşullarında işçi sınıfına yönelik saldırılarını arttırmıştır. Büyük şirketlere vergi muafiyetleri ve destekler verilirken; kamu kaynakları hazine garantilerine giderken, sendikasız, örgütsüz, güvencesiz işçiler ya işsizliğe ya da yoksulluğa mahkûm oldu. Pandemi destekleri yine işçi sınıfının cebinden, İşsizlik Fonu’ndan yapıldı. Bu koşullara rağmen, işçiler hakları için mücadele etmeye devam etti, Anayasal bir hak olan sendikalaşma çalışmalarını sürdürdü.
İşçi sınıfını güvencesizlik, geleceksizlik kıskacına itenler ile 128 milyar doları iç edenler aynıdır. Bu para işçilerin ve emekçilerin alın teri ve çocuklarının geleceğidir.
İşçi sınıfı insanca bir yaşam mücadelesini elbet kazanacaktır.
İşçi sınıfının Uluslararası Birlik, Dayanışma Ve Mücadele Günü 1 Mayıs kutlu olsun.
Yaşasın 1 Mayıs!

CHP Emek Büroları olarak emekçiler adına 15 talebimiz var:
1) Zorunlu üretimin ve hizmetlerin yer aldığı tüm iş yerlerinde işçilere öncelikli aşı hakkı tanınmalıdır.
2) Pandemide 1 yıllık süre içerisinde en az 861 emekçi Covid-19 nedeniyle yaşamını yitirmiştir. Covid-19 çalışanlar adına meslek hastalığı olarak kabul edilmelidir.
3) İşten çıkarma yasaklarında tüm istisnalar ortadan kaldırılmalı, KOD-29’dan işçi çıkarmalar yasaklanmalıdır.
4) Ücretsiz izin köleliğine son verilmelidir.
5) Faaliyetleri bu süreçte etkilenen iş yerleri için kısa çalışma ödeneği pandemi sonrasına kadar devam ettirilmelidir.
6) Kısa Çalışma Ödeneği’nden yararlanma koşulu olan son 3 yıl 450 gün prim ödeme ve son 60 gün kesintisiz hizmet şartı ortadan kaldırılmalıdır. Tüm çalışanlar kısa çalışma ödeneği kapsamına alınmalı, kısa çalışma ödeneğinin alt limiti en az 2825 TL asgari ücret olarak belirlenmelidir.
7) Yaklaşık 1 yıldır kısa çalışma ve ücretsiz izin ödeneği kapsamında yer alan işçilerin emeklilik hakkı için uzun dönemli sigorta primleri ödenmemektedir. Bu durum ileride yeni mağduriyetler yaratacak ve bu kapsamda yer alan işçilerin emeklilik hakkı ötelenecektir. Kısa çalışma ve ücretsiz izin desteği kapsamında yer alan işçilerin emeklilik sigorta primleri merkezi bütçe tarafından karşılanmalıdır.
8) Asgari ücretten vergi kesintisine son verilmelidir.

9) İşsizlik sigorta fonunun maddi kaynakları sadece işçiler için kullanılmalı, işverenlere yönelik teşvik ve desteklere son verilmelidir.
10) Sendika ve toplu sözleşme hakkının önündeki tüm engeller ortadan kaldırılmalıdır.
11) Uzaktan yani evden çalışmada işçilerin hakları kesin ve kati bir şekilde belirlenmeli, uzaktan çalışmanın sömürü aracına dönüşmesine izin verilmemelidir.
12) Sigorta kaydı olmadan kayıt dışı çalışan işçiler bu süreçte korunmalı ve kayıt altına alınarak desteklenmelidir.
13) Pandemi sürecinde artan gıda fiyatları yurttaşların alım gücünü her geçen gün daha da düşürmektedir. Tüm temel tüketim ve ihtiyaçlar üzerindeki vergiler kaldırılmalı.
14) Düzensiz ve keyfi olarak yapılan sosyal yardımlar yerine tüm yurttaşların geçimini sağlaması için asgari bir gelir desteği sağlanmalıdır. Bu bakımdan aile destekleri sigortası uygulaması derhal uygulamaya geçirilmelidir.
15) En düşük emekli aylıkları en az 2825 TL asgari ücret seviyesine yükseltilmeli, emekli ikramiyeleri ise son 3 yıllık enflasyon baz alınarak verilmeli ve emekli ikramiyeleri bu yıl için en az 1500 TL olmalıdır.”

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık