'Sinyalizasyon'da Sıkıntı Mı Var?.. Avşar Kavşağı’nda Trafik Neden Sıkışıyor?

2023 Temmuzunda Milas-Bodrum karayolundaki sinyalizasyon sisteminin değişmesi sonrasında, trafiğin akışkanlığının arttığı ile ilgili bir haber yapmıştık. Gerçekten de 20,2 km’lik bölümündeki sinyalizasyonun değişmesi sonrası, Milas-Bodrum arasındaki mesafe çok daha düşük sürelerde alınıyordu, trafik ışıklarındaki tıkanıklık büyük ölçüde azalmıştı. Ancak son iki-üç aydır özellikle Avşar sapağındaki ışıklardan kaynaklı olduğu düşünülen bir tıkanıklık yaşanıyor. Hem Koru istikametinde, hem de Milas istikametinde uzun kuyruklar oluşuyor.

'Sinyalizasyon'da Sıkıntı Mı Var?..  Avşar Kavşağı’nda Trafik Neden Sıkışıyor?

Vatandaşların yoğun şikayetine neden olan bu durumun nereden kaynaklandığı anlaşılamadı. Vatandaşlar, sinyalizasyon sisteminde bir değişiklik olduğunu, kırmızı ışık süresinin artıp, yeşil ışık süresinin kısaldığını, tıkanıklığın burdan kaynaklandığını belirtiyorlar.

Karayolları yetkililerinin konuyla ilgili açıklama yapması bekleniyor.

Konuyla ilgili 2023 Temmuz’unda yaptığımız haber şöyleydi:

“Milas-Bodrum yolu trafiğini rahatlatacak çözüm

Milas-Bodrum karayolu sürücüler ve yolcular için çileye dönmüştü. 45 dakikalık yol, araç yoğunluğu ve trafik ışıkları sebebiyle saatlerce sürüyordu. Bu sorunu çözmek isteyen yetkililer, yeni sinyalizasyon programlarını devreye soktu. Yeni sinyalizasyon programlarının devreye girmesiyle 20,2 km’lik mesafe süresi 40 dakikadan 14 dakikaya düştü. Bu sistem sayesinde Milas-Bodrum yolu trafiğinde bir rahatlatma olacağı düşünülüyor.  

Milas -Bodrum karayolunda 20,2 kilometre mesafeli 10 adet sinyalizasyonlu kavşaklarda 18 Temmuz’dan önce 2 km’yi aşan kuyruklar oluşuyor, bu kavşaklar arası seyahat süresi ortalama 40 dakikayı buluyordu. Araç kuyrukları bayram gidiş dönüşlerde 10 kilometreyi aşarken, seyahat süresi 2 saatin üzerine çıkıyordu. Bu durum da sürücüler ve yolcuların, özellikle her gün işe gelip giden vatandaşlar için çileye dönüyordu.

Mimar Adem Güner’in hazırladığı yeni sinyalizasyon programları, 18 Temmuz 2023 tarihinde Karayolları Ege Bölge Müdürlüğü teknik elemanları ile birlikte 10 adet sinyalizasyonlu kavşağa yüklendi.

Yeni sistem hakkında bilgi veren Mimar Mimar Adem Güner, “Yeni sinyalizasyon programlarının devreye girmesiyle 20,2 km’lik mesafe süresi 40 dakikadan 14 dakikaya düşmüştür. Kavşaklar arası mesafe/süre programı 90 kilometre hıza göre ayarlanmıştır. Bu hızın üzerine çıkan araçlar diğer kavşakta kırmızı ışığa yakalanmaktadır. Kırmızı ışık bekleme süreleri birçok kavşakta 120 saniyelerden 28 saniyeye düşmüştür” dedi.”

 

HABERE AİT RESİMLER

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık