Süt fiyatları üreticinin beklentisinin altında…

Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği Başkan Vekili ve Milas Süt Birliği Başkanı Ali İhsan Gezgin, süt fiyatlarının belirlenen 2.80 lira bandının altına düştüğünü belirterek, bu durumun girdi maliyetleri artan küçük ölçekli işletmeleri, süt üreticilerini zor duruma soktuğunu söyledi.

Süt fiyatları üreticinin beklentisinin altında…
  • 15 Nisan 2021, Perşembe 16:14

Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği Başkan Vekili ve Milas Süt Birliği Başkanı Ali İhsan Gezgin, süt fiyatlarındaki düşüşle ilgili gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Süt üreticilerinin zor günler geçirdiğinin altını çizerek, süt fiyatlarının üretici beklentisinin altında olduğunu söyleyen Başkan Gezgin, yılbaşından bu yana süt fiyatlarındaki dalgalanmayı şu sözlerle ifade etti:

“Bilindiği gibi yılbaşı itibariyle Tarım Bakanlığı, Gıda Komitesi, Gıda Konseyi toplanarak süt fiyatları belirlenmişti. Bu fiyat 2.80 lira artı 30 kuruş devlet desteği şeklindeydi. Ancak bu fiyata kimse uymadı. Önce Güney Marmara’da, Çanakkale’de ve Balıkesir’de örgütler ya da süt toplama işi yapan kişiler kendi aralarında ihale yapıp süt fiyatlarını 3 liraya çıkarıp artı 30 kuruş şeklinde fiyat belirlediler. Bu süreç 15-20 gün içerisinde fiyatların aşağıya çekilmesi şeklinde işledi. Yani süt fiyatları yılbaşında belirlenen 2.80 artı 30 kuruş devlet desteği seviyesine geldi. Hatta 2.80 üretici fiyatıydı, soğutma ve nakliye primleri sanayiciye aitken sanayici buna da uymadı. Şu anda sanayici 2.80 liraya süt alımı yapıyor. Bu örgütlü yerlerde uygulanıyor, ancak birçok yerde sanayici bu fiyatı bile ödemiyor ve süt fiyatları ‘kalite kesintisi’ adı altında düşmektedir.”

SÜT FİYATLARI 2.60 LİRAYA KADAR DÜŞTÜ

Şu anda 2.60-2.75’e süt alımı yapıldığını bildiklerini ve Aydın, Muğla gibi yerlerde süt fiyatlarının 2.60 liraya kadar düştüğünü söyleyen Başkan Gezgin, son 10 günden bu yana da “bahar dinlendirmesi” olarak tabir edilen süt toplanmayan günlerin yaşanmaya başladığını belirtti.

HAKSIZ KESİNTİLER TEPKİ ÇEKİYOR

Kalite kesintisi adı altında haksız yere yapılan kesintilerin artmaya başladığına vurgu yapan Başkan Gezgin, “Bu durum Süt Konseyi fiyatlarını geçersiz kılmaktadır. Eskiden konseyin belirlediği fiyat ülke genelinde uygulanmaktaydı. Şu anki durum üreticilere, süt sektörüne ağır yara vermektedir.” dedi.

BAKANLIK SÜTTE REGÜLASYONA BAŞVURDU

Bu durum karşısında Tarım ve Orman Bakanlığının sütte regülasyona gittiğini söyleyen Başkan Gezgin, Bakanlığın süt tozu kotalarını açtığını ve bu kötü gidişatı bir nebze olsun üretici lehine çevirdiğini söyledi.

Gezgin, “Bakanlığımız süt tozu ve kremayı alma garantisi verdi. Örgütler üzerinden sütler süt tozu ve krema olarak değerlendirilmektedir. Milas Süt Birliği’nin topladığı sütün de günlük 20 tonu süt tozu olarak değerlendirilmektedir.

Mevsimsel olarak sütün çok, pandemi sebebiyle de tüketimin az olduğu bir dönemde süt piyasasında bir toparlanma görülmüyor. Süt fiyatları, üreticilerimizin beklentisinin çok altında…

Nisan ayına geldik ve 15 gün sonra herkes sütte zam, güncelleme ve 3 lira fiyat beklerken, bugün süt fiyatları düşmektedir. Tabi bu durumun yanında yem fiyatlarına da zamlar devam etmektedir.” dedi.

MİLAS SÜT BİRLİĞİ, ÜYELERİNİ OLUMSUZ KOŞULLARDAN KORUYOR

Milas Süt Birliği olarak üyelerinin süt fiyatlarındaki olumsuz piyasa koşullarından etkilenmemesi için gerekli önlemleri aldıklarını kaydeden Gezgin, süt fiyatlarının 2.80’in altında olduğu bu sure içinde Milas Süt Birliğin’in kendi olanaklarıyla üyelerini şu ana kadar koruduğunu ve üyelerinin sütünü 2.80 liradan almaya devam ederek, üyelerini üretebilir durumda tuttuklarını kaydetti.

Durumun şu anda böyle olduğunu belirten Gezgin, “bu ay sonunda konsey yeni süt fiyatlarını belirleyecek. Ama yaşanan tablo bu olduğundan ve sütün, konseyin belirlediği fiyatın altına düşmesi karşısında nasıl yeni bir fiyat belirleneceğini biz de bekliyoruz. Girdi fiyatları da sürekli artıyor. Eğer fiyat düşük kalırsa, üreticinin bir çoğu hayvanlarını kesime gönderebilir” dedi.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık