“Tek Adama tek bütçe, harcamaları da keyfince.”

TBMM Bütçe Görüşmelerinde CHP Grubu adına söz alan Muğla Milletvekili Cumhur Uzun: “2017 anayasa değişikliğiyle eşi benzeri olmayan ve bu haliyle de demokrasiyi benimsemiş hiçbir ülkede kabulü mümkün bulunmayan, adına AKP tarafından “Türk Tipi Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi” denilen oysa gerçeğinde, denge ve denetleme imkanından arındırılmış bir başkanlık sistemine maalesef geçmiş bulunmaktayız” dedi.

 “Tek Adama tek bütçe, harcamaları da keyfince.”
  • 24 December 2023, Sunday 21:54

 

Cumhur Uzun şunları söyledi:

“Bu sistemde bütçeyi meclise, tek bir şekilde, Cumhurbaşkanlığı ve bağlı bakanlıklar bütçesi olarak getirmeniz daha gerçekçi ve yaşanan Tek Adam rejimine daha uygun olurdu.

Yapılan bu bütçeye de, “Tek Adama tek bütçe, harcamaları da keyfince demek” tam da yerinde bir söz olurdu.”

“Bu bütçe yandaşlar ve tefeciler için yapılmış ve saraydaki atanmışlar tarafından yazılmıştır”

Bütçenin tefeciler ve yandaşlar için yapıldığını ve saraydaki atanmışlar tarafından yazıldığını dile getiren Uzun TBMM Genel Kurulunda yaptığı konuşmada: “Üzerinde günlerdir konuştuğumuz bu bütçe, üzülerek ifade etmeliyim ki, yandaşlar ve tefeciler için yapılmış ve saraydaki atanmışlar tarafından yazılmış bir bütçedir.

O nedenle bu bütçe, faiz bütçesi, borç ödeme bütçesi, hatta faizin de faizlerinin ödeme bütçesi olmuştur.

Bu bütçede emekçinin, çiftçinin, esnafın, emeklinin, memurun, kadınların, gençlerin, öğrencinin, engellilerin velhasıl cefakar halkımızın yaşam koşullarını iyileştirecek, tek bir lira ödenek tahsisi bulunmamaktadır.” Dedi.

            “Tek Adam vurgusu”

Ekonomik çöküntünün nedeni yaratılan tek adam rejimidir diyen CHP’li Uzun yaptığı konuşmada: “Ülkemiz ekonomisini ben ekonomistim, ben bilirim, hem Nas var size ne oluyor diye yöneten bir tek akıl bugünlere getirmiştir. O akıl, faiz sebep, enflasyon sonuçtur diye akıl dışı olduğu kendi çalışma arkadaşları tarafından dahi ifade edilen bir tek adam aklıdır.

Tek adam iradesiyle yönetilmeyi kabul ettiğiniz bir sisteminiz olursa, bu kabil ekonomik çöküntülerin olması da, denkliği olmayan ve sürekli açık veren bir bütçenizin olması da kaçınılmazdır. Ve nitekim öyle de olmuştur. “ ifadelerini kullandı.

“Erdoğan kendi çıkardığı tasarruf genelgesine kendisi uymadı”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tasarruf politikasını kenara ittiğini kaydeden Uzun: “Bütçenin uzun uzun rakamlarına, karmaşık yapı ve ilkelerine girmenize gerek yok. Son derece basit arkadaşlar; gelirleriniz harcamalarınızı karşılamaya yetmiyorsa, o takdirde ilk yapmanız gereken şey, harcamalarınızı kısmak, yani tasarruf etmek olmalıdır.

Ama yarattığınız tek adam rejimi bu basit ve zorunlu yapılması gereken tasarruf politikasını adeta bir kenara itmiş, itibardan tasarruf olmaz demek suretiyle, har vurup harman savurmuştur” dedi.

 

“Saray için 2024’te öngörülen günlük harcama 33.6 Milyon Lira”

Cumhurbaşkanlığı için 2024 bütçesinde öngörülen günlük harcamanın 33.6 milyon TL olacağına söyleyen Uzun: “2024 yılı için öngörülen Cumhurbaşkanlığı sarayının günlük harcaması 33 milyon 600 bin lira.

Cumhurbaşkanının korunması için harcanan para günlük 10 milyon lira. Örtülü ödeneği hiç söylemiyorum bile…” dedi

“Biz Muğla’da yangın söndürmeye uçak bulamazken, Cumhurbaşkanının 15 uçağı var!”

Muğla’da yaşanan yangınlarda yangın söndürme uçağı bulamadıklarını ama Cumhurbaşkanının 15 uçağı olduğunu dile getiren Uzun konuşmasını:

“Halen halkı yoksulluk sınırının altında asgari ücret alan, asgari ücretin ortalama ücret haline geldiği bir ülkenin Cumhurbaşkanının 15 uçağı var.

Biz Muğla'da yangın söndürmeye uçak bulamaz ve ormanlarımız göz göre göre yanıp kül olurken, cumhurbaşkanlığının 15 uçağının olması bu ülkede kaynakların nasıl hoyratça harcandığının açık kanıtı değil midir?

Bu kürsüde hem Sayın bakanlar, hem de iktidar Partili Sayın milletvekilleri, konuşmalarının içinde ve mutlaka, istisnasız, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatlarıyla işler yaptıklarından bahsettiler. O talimat vermezse hiçbir yetkili tek bir iş yapamıyor. Hatta oradan bir talimat gelmezse istifa bile edemiyor.  

İşte bu nedenle, bu Ülkenin yönetim biçimi Tek Adam yönetim biçimi olmuş durumdadır. Kendi koyduğu tasarruf genelgesine bile uymayan tek adamın harcamaları da elbette keyfi ve keyfince olacaktır.

O nedenle bir kez daha söylemek istiyorum, yaptığınız bütçe, tek adama tek bütçe, harcamaları da keyfince olmuştur” sözleriyle bitirdi.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık