Tüm-Bel-Sen’den sürgün atamaya tepki..

Geçtiğimiz hafta sonu, Tüm Bel-Sen Muğla Şube Başkanı Turgay Aslan, bir basın açıklaması yaparak, Yatağan Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü’nde Harita Mühendisi olarak çalışan üyelerinin, Yatağan Belediye Başkanı tarafından sürgün edildiğini belirterek, bu haksız uygulamanın bir an once sona erdirilmesini istedi.

Tüm-Bel-Sen’den sürgün atamaya tepki..
 

Turgay Aslan, sürgün yerinde de açıklamalar yaptı. Açıklamaları şöyle:

“Değerli Basın Emekçileri,

Yatağan Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü’nde kadrolu Harita Mühendisi olarak çalışmakta olan Tüm Bel-Sen Muğla Şube Yürütme Kurulu Üyemiz Hukuk ve Toplu İş Sözleşme Sekreteri Mustafa Başar DURUŞ 10 Kasım 2021 tarih ve 6671 sayılı yazı ile Yatağan Belediye Başkanı Mustafa TOKSÖZ tarafından hiçbir gerekçe olmadan “Fen İşleri Müdürlüğünden Bağyaka Mahallesi İnert maden atıkları depolama sahasına maden firmalarından gelen maden atıklarının döküm alanında belirlenen sınırlar dahilinde haritasal olarak düzenli depolanmasını sağlamak, maden atıklarının sahaya giriş ve çıkışlarının düzenli bir şekilde yapılması fişlerin düzenli şekilde kesilmesi ve takibini yapmak üzere herhangi bir olumsuzluğa meydan vermeden çalışmak üzere tarafımdan görevlendirildiniz” denilerek sürgün edilmiştir.

Şube Yürütme Kurulu Üyemizin görevlendirmesinin yapıldığı yerde Harita Mühendisi olarak yapması istenen maden atıklarının döküm alanında belirlenen sınırlar dahilinde haritasal olarak düzenli depolanmasını sağlamak üzere sürekli görev yapmasını gerektirecek bir durum yoktur. Çünkü Yatağan Belediye Başkanlığı bünyesinde 2 Harita Mühendisi çalışmaktadır. Birisi üyemiz Mustafa Başar DURUŞ olup; diğer Harita Mühendisi de Belediye Teknik Başkan Yardımcısı olarak idari görevde çalışmakta ve teknik olarak Harita Mühendisi olarak çalışmamaktadır. Dolayısıyla Yatağan Belediyesinin tek Harita Mühendisi olarak çalışan Üyemiz Mustafa Başar DURUŞ; Kamu İhalelerinde Uzman Teknik Personel; gerçekleşen ihalelerde geçici- kesin kabul, ihale kontrol Mühendisi; tüm imar uygulamalarında imar taleplerinde imar komisyon Başkanı; iş yeri açma ve çalıştırma ruhsat işlerinde Teknik Kontrol Mühendisi; doğrudan temin ihale işlemlerinde Muayene Kabul Komisyon Başkanlığı; Belediye adına yapılan her türlü imar uygulamaları, kamulaştırma, harita işlerinde Belediye adına yetkili Mühendis; Belediye adına taşınmazların tescil-tahsis-satın alma- satış-kiralamalarında Yetkili Mühendis; Yatağan Kaymakamlığına gelen imar şikayetlerini değerlendirmek üzere oluşturulan Komisyonda Başkan olarak görevli olduğu ve bu görevleri önceki dönemlerde de yürüten Harita Mühendisidir.

Yürütme Kurulu Üyemizin görevlendirildiği Bağyaka Mahallesi İnert maden atıkları depolama sahası insanca çalışılabilecek fiziki koşulların olmadığı bir alandır. Bu yeri: elektriği olan sadece bir konteynırın içerisinde insanın tuvalet ihtiyacını karşılayabileceği bir tuvaletin bile bulunmadığı, sağlıklı bir suyun olmadığı, yemek yiyebilmek için 15 km’lik bir yolun gidilip gelinmesi gereken bir yerde olduğu Belediyenin sadece sabah ve akşam işe gidiş geliş için araç tahsis ettiği bir yerde kişinin kendi aracı yoksa aç olarak sürgün edildiği bir çalışma alanı olarak tanımlayabiliriz. Belirtilen depolama alanında Harita Mühendisi dışında 1 zabıta memuru ve 1 işçi çalışmaktadır. Bir insanın insanca çalışamayacağı bir ortamda çalışmaya zorlanan ve Belediyenin fiilen çalışan tek Harita Mühendisinin burada görevlendirilmesinin kendisi Makine Mühendisi olan aynı zamanda TMMOB üyesi olan bir Belediye Başkanının tüm Mühendislik etiklerine de uygun olmadığını bunun bir sürgün olduğunu düşünmekteyiz.

Yatağan Belediye Başkanı Mustafa TOKSÖZ tarafından yapılan yasal olmayan bu sürgünün bir an önce durdurulması için gerekli tüm hukuki işlemlerin Sendikamız Avukatları tarafından başlatılmış olduğunu Muğla ve Yatağan halkıyla Tüm Bel-Sen Muğla Şube Yürütme Kurulu adına paylaşmak isteriz.”

 

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık