Üretici kadınlar Birlik’le ekonomiye can veriyor

​​​​​​​Kadın emeğinin hayatın her aşamasında var olduğuna vurgu yapan Milas Süt Birliği Başkanı Ali İhsan Gezgin, Milas Süt Birliği çatısı altında üretim yapan yüzlerce üretici kadının üretimleriyle ekonomiye can verdiklerini söyledi.

Üretici kadınlar Birlik’le ekonomiye can veriyor

Milas Süt Birliği üyesi yada çalışanı olarak hayvancılık ve süt üretimi alanında görev alan üretici kadınlar, emekleriyle hayvancılık ve süt üretimine değer katıyor. Hayvancılığın sigortası olan aile işletmelerinde önemli görevler üstlenen üretici kadınlar, çoğunlukla aileleriyle birlikte çalışarak, tarımsal üretimin her aşamasında emek veriyorlar.

31 yaşındaki 2 çocuk annesi Hediye Kara da, Milas Süt Birliği ailesinin üretici kadınlarından birisi…

“Kadın demek üretim demek” diyerek kadının yaşamın her aşamasında üreten bir yanı olduğunu söyleyen Kara, kadınların aynı zamanda çalışma azmine ve disiplinine vurgu yaptı.

“KADINLARIN BAŞARAMAYACAĞI BİRŞEY YOK”

Hayvancılık ve tarımın fiziki güç gerektiren zor bir alan olduğunu söyleyen Kara, bu alanda bir kadın olarak 8 yıldır emek verdiğini söyleyerek, “Kadınların zor olsa da başaramayacağı hiçbir şey yok. Hayvancılık artık benim mesleğim oldu. Birliğimizin sağladığı imkanlarla hayvancılık ve süt üretimi yapıyoruz. Eşimle birlikte iş bölümü yaptık. Ben buzağı bakımı, inek sağımı, süt teslimi ve temizlik işlerini yapıyorum. Traktör kullanıp, silaj ot çekiyorum. Eşim de diğer geri kalan işleri yapıyor. Ortak birlikte yaptığımız işler de var.” diye konuştu.

“İnsana, üretene, üretime değer veren bir anlayışla hizmet üreten Milas Süt Birliğimiz çatısı altında, hayvancılıkta ve süt üretiminde gelecek görüyorum” diyen Kara, üretmenin ve ürettiğini satarak alın teri ile para kazanmanın büyük bir mutluluğunu yaşadığını söyledi.

“HAYATIMIZI SÜT PARASIYLA KAZANIYORUZ”

Milas’a bağlı Yaka Mahallesi’ndeki Milas Süt Birliği Süt Toplama Merkezi’nde çalışan 47 yaşındaki Nilgün Karaca, kadın bir Birlik çalışanı olmanın aynı zamanda üretici bir kadın olmanın gururunu yaşadığını söyledi. Süt işinin titizlik ve temizlik gerektirdiğinin altını çizen Karaca, görevli olduğu Süt Toplama Merkezi’nde Birlik üyelerine hizmet vererek, başka bir değişle hayatını süt ile kazandığını söyledi.

Yaka Mahallesi’nde kurdukları çiftlikte eşiyle süt üretimi yapan 48 yaşındaki Nuray Kocabaş ise hayvancılık yapmaktan, süt üretmekten büyük mutluluk duyduğunu ifade ederek, yaşamlarını bu şekilde kazandıklarını söyledi. Eşiyle birlikte kadın erkek dayanışmasıyla modern bir üretim ortaya koymaya çalıştıklarını söyleyen Kocabaş, tarım ve hayvancılık alanında kadınların emeğinin çok büyük olduğunu belirtti.

Yaka Mahallesi’ndeki üretici kadınlardan biri olan 58 yaşındaki Serpil Erol da 20 yıldır hayvancılıkla uğraştığını, süt ürettiğini anlatarak kadınlara üretmeleri ve çalışma yaşamında var olmaları tavsiyesinde bulunuyor.

2 çocuk ve 3 torun sahibi olan 62 yaşındaki Gülizar Erol da kadınların istediklerinde başaramayacakları hiçbir şeyin olmadığına vurgu yaparak, yıllar sonra traktör kullanmayı öğrendiğini ve 10 yıldır hayvancılık yaptığını, sağlığı elverdiği sürece de üretime devam edeceğini belirtiyor.

“DÜNYAYA DEĞER KATAN KADINLARIMIZIN GÜNÜNÜ KUTLUYORUM”

Milas Süt Birliği ailesinde her işletmede en az bir kadının üretim faaliyetine dahil olduğunu söyleyen Türkiye Süt Üreticileri ve Merkez Birliği Genel Başkan Vekili ve Milas Süt Birliği Başkanı Ali İhsan Gezgin, Birlik’te çalışan çok sayıda kadın personel olduğunu da hatırlatarak, kadınların iş yaşamında var olmalarını desteklediklerini söyledi.

Kadının dünyaya kattığı değerin paha biçilemez olduğunu söyleyen Başkan Gezgin, “Üretkenlikleriyle ve özverileriyle dünyaya değer katan tüm kadınların, üretici kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyorum.” dedi. 

HABERE AİT RESİMLER

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık