Uzmanından önemli uyarı: GAZLARIN SOLUNMASI ÖLÜMCÜL OLABİLİR

​​​​​​​Çevre ve Şehircilik Bakanlığı eski müsteşarı Prof. Dr. Mustafa Öztürk, orman yangınının hedef aldığı Kemerköy Termik Santralindeki stoklardaki kömürlerin de yanması halinde ortaya çıkacak gazın ölümcül sonuçlar doğurabileceğini söyledi.

Uzmanından önemli uyarı: GAZLARIN SOLUNMASI ÖLÜMCÜL OLABİLİR
  • 06 Ağustos 2021, Cuma 10:35
 

Milas'taki orman yangını, 5. gününde ekiplerin tüm müdahalesine rağmen Kemerköy Termik Santraline sıçradı. Bölge halkı ve ekipler panikle yangını söndürmeye çalışırken korkutan açıklama Çevre ve Şehircilik Bakanlığı eski müsteşarı Prof. Dr. Mustafa Öztürk'ten geldi. Prof. Dr. Öztürk, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada yangının stoklardaki kömüre ulaşması halinde ortaya çıkacak gazın çok ciddi sonuçlara neden olacağını söyledi.

Yangınsa, önceki akşam Kemerköy Termik Santrali’ne sıçradı ve yolun ötesine geçerek, Ören tarafına doğru, dağlık alandaki ormanları yakarak ilerliyor. Burası aynı zamanda santrale kömür sağlayan stok sahası ve kömür sahalarının olduğu yer. Yetkililer, santralde patlamaya yol açacak bir durum olmadığını, bu açıdan bütün önlemlerin alındığını açıkladılar. Ancak, sadece stok sahasında 140 bin ton olduğu bildirilen kömürün yanmasıyla meydana gelebilecek sıkıntılardan hiç bahsetmediler. Belki, geniş bir yalısı bulunan ve insanların orman yangınlarından etkilenmeyecek Ören’in tümden tahliye kararı çıkması, buradan çıkabilecek zehirli gazlarla ilgili olabilir. Ancak bu konuda bir açıklama yapılmadı.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı eski müsteşarı Prof. Dr. Mustafa Öztürk'ün sosyal medya hesabından yaptığı açıklamalar ise şöyle;

"Termik santral yanarsa, tesiste bulunan kömürün gelişi güzel yanması sonucu ciddi oranda SO2, CO, PM2.5, PM10 gibi sağlık için tehlikeli kirleticiler salımlanır. Termik santralden rüzgarın etkisiyle sürüklenecek gazlar zehirli. Pencereleri kapalı tutalım ve evden çıkmayalım.

Termik santralde bulunan kömür stoğu miktarı çok önemli. Kömür miktarı arttıkça hava kirliliği çok çok riskli olur. Bu bölgede hakim rüzgar yönünde PM10, SO2, CO, NO2 kirleticiler anlık olarak ölçülmeli. Lütfen pencereleri kapalı tutalım, dışarı kesinlikle çıkmayalım.

Termik santralde 40 bin ton kömür stoğu olduğu iddia edilmekte. Bu doğru ise bölgede insan sağlığı için çok çok riskli hava kirliliği oluşur. Kömürün gelişi güzel yanması sonucu oluşacak kirleticiler, PM10, SO2, CO, NO2 kirleticileridir. Bu kirleticiler sağlık için çok tehlikeli.

Termik santral stoğunda kömürün gelişi güzel yanması sonucu hakim rüzgar yönünde sağlık için çok çok tehlikeli kirleticiler oluşur. Yöre halkımız hava kirliliği konusunda uyarılmalı.

Bölgede program yapan gazeteciler, hakim rüzgar yönünden uzak dursunlar ve mutlaka aktif karbonlu maske taksınlar. Kömürün gelişi güzel yanması sonucu oluşan gazlar sağlık için çok çok tehlikeli.

Santral söndürme işlemi çok çok uzmanlık isteyen bir iştir. Aktif karbonlu maske maske kullanılması özellikle önemli. Gelişi güzel (kontrolsüz) kömürün yanması sonucu oluşan gazlar ölümcüldür. Termik santralden salımlanan kirleticilerin hakim olduğu bölgelerde evlere aktif karbonlu maske dağıtılmalı, vatandaşın dışarı çıkması kesinlikle yasaklanmalı. Pencereler kesinlikle sıkı sıkı kapalı olmalı.

Termik santral yetkilileri, tesiste ne kadar kömür ve diğer yanıcı madde olduğunu acilen kamuoyu ile paylaşmalı.

Özellikle risk grupların, solunum hastalığı olanların, hamilelerin, bebeklerin, çocukların ve 65 yaş üstü kişilerin derhal bölgeden uzaklaştırılmalı.

Bölgedeki vatandaşlara Aktif karbonlu maske dağıtılmalı. Yangın söndürmede çalışanlar aktif karbonlu maske kullanmalı. Bölgede en büyük ihtiyaç aktif karbonlu maskedir."

 

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık