Yangın mağduru üreticiler için TAGEM de seferber oldu…

Muğla, yangın mağduru üreticilerinin yaralarını sarmaya devam ediyor.

Yangın mağduru üreticiler için TAGEM de seferber oldu…
  • 13 August 2021, Friday 11:45

Muğla’da yangının başladığı ilk günden bu yana sekiz ilçede yangından mağdur olan hayvanların bakım ve beslemesi için Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü organizasyonunda toplam 631 ton kaba yem ve 440 ton kesif yem dağıtıldı.

Tarım ve Orman Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar Genel Müdürlüğü (TAGEM), Muğla’da yangında mağdur olan üreticilere dağıtılmak üzere 90 ton yem desteği sağladı. Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından 50 ton kaba yem, 20 ton kesif yem ve 20 ton tohumluk yardımı yangın bölgelerinde dağıtılmak üzere teslim alındı.

TAGEM Genel Müdürü Dr. Nevzat Birişik yaptığı açıklamada “Muğla’da çıkan yangında TAGEM organizasyonunda 6 Araştırma Enstitümüzle birlikte üreticilerimizin hayvanlarını beslemeleri için acil olan yem ihtiyacı 50 ton kaba yem, 20 ton kesif yem ile ekim dönemi ihtiyaçlarını karşılamak üzere 20 ton tohumu bugün İl Müdürlüğümüze teslim ettik. Yangın sonrası yaraları sarmak için buradayız. Muğla İl teşkilatımızın ve vatandaşlarımızın her zaman yanlarındayız.” dedi.

Muğla Tarım ve Orman İl Müdürü Barış Saylak verilen destek karşısında memnuniyetini ifade ederek şunları söyledi: “ Yangının ilk gününden beri Bakanlığımız, TAGEM ve her kademeden gelen destek ve dayanışma bizi bir hayli memnun etti.  Yangının ilk başladığı günden bu yana 834 personel ile sahadayız. Yangın sahasında bazen hortum tuttuk, bazen su taşıdık. Hayvanlarımızı kurtarmak için tahliyede canla başla çalıştık. Tedavilerini yaptık, bakım ve beslemelerini, barınmalarını sağladık. Gıda mühendisi arkadaşlarımız dağıtılan gıdaların sağlıklı ulaşması için gerekli kontrolleri sağladı. Ziraat mühendislerimiz, su ürünleri mühendislerimiz ve diğer tüm personel arkadaşlarım canla başla yardımları koordine etti. Veterinerlik Fakültesi ile ortaklaşa mobil gezici aracımızla bize ulaşamayanlara biz giderek hayvan tedavilerini sağladık. Gün birlik günü, gün beraberlik günü. Hep birlik Türkiye olma günüdür.” dedi.

Dokuz araçla gelen yem ve tohumlar Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü organizasyonunda yangın bölgelerinde dağıtılmak üzere teslim alındı. 

 

 

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık