Yıkım tamamlandı, Gümüşkesen Mezar Anıtı ortaya çıktı..

Milas’ın simgelerinden biri olan Gümüşkesen Mezar Anıtı’nın hemen yanında yapılan Yeni Milas Arkeoloji Müzesi, Gümüşkesen Anıtı’nı dışardan görünmez hale getirerek, beton yığını yeni müze binası nedeniyle, neredeyse kentten kopmuştu. Ardından, müzenin yapımını üstlenen YK Enerji ile müteahhit arasında yaşanan sıkıntılar nedeniyle iş durmuş, inşaat nedeniyle de etrafı yüksek perdelerle kapatılan Gümüşkesen Anıtı, yaklaşık 6 sene, Milas’tan kopmuştu. Bu süre zarfında Anıt, hem turistlerin hem de Milaslıların ziyaretine kapalı kalmıştı.

Yıkım tamamlandı, Gümüşkesen Mezar Anıtı ortaya çıktı..
  • 17 August 2023, Thursday 14:48

Gazetemizin ve Milas kamuoyunun yükselen tepkileri sonrasında, yetkililer, Gümüşkesen Anıtı’nın dışarıdan görünmesini engelleyen mimari projede değişikliğe giderek, bu yıl, Anıtın görünmesini engelleyen iki katın yıkıldığı yeni mimari projeyi Milas basını dolayısıyla paylaşmış ve çalışmalar başlatılmıştı. Yeniden düzenlenmesiyle ilgili çalışmada sona gelindi. Yıkım işleminin ardından Gümüşkesen Mezar Anıtı’nın görünmesini engelleyen ilk iki kat tıraşlandı, düzenleme kapsamında, Gümüşkesen Mezar Anıtı’nı çevreleyen beton bloklar tek tek yıkıldı.

UCUBE YAPI ARTIK ANITI KAPATMIYOR

Milas kamuoyunda “ucube yapı” olarak nitelendirilen Yeni Milas Arkeoloji Müzesi’nin anıtı kapatan bölümlerinin yıkımının tamamlanması sevinçle karşılandı. Bundan sonra detaylı restorasyon sürecine girileceği açıklanan anıtın yeniden görünür olmasının çok önemli olduğunu ifade eden vatandaşlar, “Tarihi varlıkları koruyacağız derken harap etmek çok trajik durumlar yaratabiliyor. Umarız bir daha böyle bir hataya düşülmez.” diye konuştu.

HABERE AİT RESİMLER

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık