Yörükler ve Muhtarlar, Birlik-Beraberlik Etkinliğinde Buluştu…

​​​​​​​Başkanlığını Erkan Turgut’un yaptığı Milas Yörük Obaları Kültür Derneği tarafından 2 Mayıs Perşembe günü akşam saat 19.00'da, Yörük Çadırı’nda tanışma, kaynaşma, birlik ve beraberlik etkinliği düzenlendi. İlçedeki birçok sivil toplum kuruluşu başkan ve yöneticilerinin yanı sıra, 31 Mart’ta yapılan yerel seçimlerde yeniden veya ilk kez seçilen muhtarlar ve eşlerinin de katıldığı etkinlikte davetliler, türkülerle coştu, halk oyunları ekibine eşlik etti.

Yörükler ve Muhtarlar, Birlik-Beraberlik Etkinliğinde Buluştu…

Derneğe ait Milas-Söke Yolu üzerinde Akkent karşındaki Yörük Çadırı’nda gerçekleşen etkinlik, saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başladı. Dernek Başkanı Erkan Turgut, açılış konuşmasında kültürün önemine dikkat çekerek;

“Dünyanın her ülkesinde örf ve adetleri, gelenek ve görenekleri yaşamak ve yaşatmak için toplumlar daima bir gayret içindedirler ancak dünyanın hiç bir yerinde Yörük kültürü gibi bir kültür bulmanız mümkün değildir. Çünkü Yörük kültürü yüzyıllardır süren bir yaşam biçimidir. Devirler değişir, insanlar çağa ayak uydurmak için elinden geleni yaparlar fakat Yörük kültürü asırlar öncesi neyse bugün de aynıdır.

Atalarımız, kendilerinden önce yaşayan büyüklerinden ne gördülerse bize aktardı biz de, bizden sonra gelecek nesillere bu kültürü aktarmak için çaba harcıyoruz. Başka yerlerde nasıldır bilemem ancak bizler çok şanslıyız. Çünkü bu kentin yöneticileri, bu kentte yaşayan tüm hemşehrilerimiz gerçekten bugüne kadar bizleri hiç yalnız bırakmadı. Maddi ve manevi her türlü desteği veren tüm dostlarımıza yürekten teşekkür ediyoruz.

Bu akşam öyle uzun uzadıya konuşmayacağız. Sohbet edeceğiz, hasret gidereceğiz ve türküler eşliğinde halk oyunları gösterilerini izleyeceğiz.

Bir kez daha katılımlarınız için teşekkür ederken, bu etkinliğin düzenlemesini sağlayan sponsorumuz, aynı zamanda Bağdamları Mahalle Muhtarı olan Sayın Mehmet Akar’a ve Türk Halk Müziği Derneği Başkanı Sayın Turgut Taş ve ekibine teşekkür ediyor, bir kez daha hoş geldiniz diyor, iyi eğlenceler diliyoruz” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından etkinlik, Türküler ve derneğin Halk Oyunları Ekibi’nin gösterileriyle devam etti. Gecede; derneğe çeşitli katkılarda bulunanlara; Milas Ziraat Odası Başkanı Kahraman Akar, Milas Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Nurol Paskal tarafından plaket takdim edilirken, derneğin yeni üyesi Kızılcakuyu Mahalle Muhtarı Mustafa Ali Özalp’a, Yörük Yağlığı’nı dernek başkanı Erkan Turgut bağladı. Mahalle Muhtarı Özalp da derneğe 5 bin lira bağışta bulundu.

Aynı zamanda Dernek Başkan Yardımcısı olan Ziraat Odası Başkanı Kahraman Akar, Yörük kültürünü yaşamak ve yaşatmak adına derneğin kurulduğundan bugüne büyük bir gayret sarfettiklerini dile getirdikten sonra, kısa bir süre önce deneme üretimine başlanan Milas Yem’in önümüzdeki günlerde seri üretime geçilerek ilçedeki hayvancılığın gelişimi adına Milaslı çiftçilere satışına başlanacağını ve fiyatının da kısa bir zaman sonra açıklanacağını duyurdu.

Milas Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Nurol Paskal ise yaptığı kısa konuşmada; “Toplum olarak, ülke olarak en büyük sermayemizin birlik, beraberlik ve dayanışmanın yanı sıra birbirimize göstereceğimiz sevgi ve saygıdır. Birbirimize sarılmaktır. İşte bu kültürün özünde de bu vardır. Sevginin, hoşgörünün en yüce değer olduğu bir kültürden gelen bir kardeşiniz olarak, ülke olarak en büyük güvencemiz, dayanağımız sevgi olacaktır, birbirimize sarılmak olacaktır” dedi.

HABERE AİT RESİMLER

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık