Zeytin Hasat Şenliği’ne hazırız

Zeytinin başkenti Milas"ta geleneksel hale gelen Zeytin Hasat Şenliği’nin 6'ıncısı 2-3 Kasım tarihlerinde "Tane tane lezzet, damla damla sağlık" sloganıyla yapılacak. İki gün sürecek Milas 6. Zeytin Hasat Şenliği’nde ilçeler arası zeytinyağlı yemek yarışması, zeytinyağı tadım eğitimi, zeytin hasadı gibi çeşitli etkinlikler yer alacak.

Zeytin Hasat Şenliği’ne hazırız

Sahip olduğu 10 milyon dolayında zeytin ağacı ve coğrafi işaret tescilli zeytinyağı ile Türkiye'nin önde gelen zeytin ve zeytinyağı üretim merkezlerinden birisi olan Milas, 6. Zeytin Hasat Şenliği’ni gerçekleştirmek için geri sayıma başladı.

Bu yıl 2-3 Kasım Cumartesi ve Pazar günleri yapılacak olan Milas 6. Zeytin Hasat Şenliğinde ilçeler arası zeytinyağlı yemek yarışması, zeytinyağı tadım eğitimi, zeytin hasadı gibi çeşitli etkinlikler yer alacak. Şenliğe Dr. Ender Saraç bir söyleşi ile katılırken, Prof. Dr. Aytaç Gümüşkesen ve Doç. Dr. Figen Çukur da coğrafi işaret alan Milas zeytinyağı ve coğrafi işaretli ürünlerin kırsal kalınmaya etkilerini anlatacak. 

6. Zeytin Hasat Şenliği'nin telaşı başladı. Milas Kaymakamlığı, Belediye Başkanlığı, Milas Ticaret ve Sanayi Odası, Milas Ziraat Odası ve ilçedeki diğer meslek odaları, kurum ve kuruluşların katılımıyla ve "Tane tane lezzet, damla damla sağlık" sloganıyla düzenlenen şenlik, 2-3 Kasım Cumartesi ve Pazar günleri yapılacak. Şenlik, 2 Kasım Cumartesi günü, saat 10.00'da Hekatomnos Mezar Anıtı ve Kutsal Alanı önünden itibaren yürünecek kortej yürüyüşü ile başlayacak. Saat 10.30’da ise halk oyunları gösterileri düzenlenecek. Stantların gezilmesinin ardından Milas'ın Ağaçlıhöyük Mahallesi’nde yapılacak zeytin hasadıyla toplanan zeytinler fabrikada sıkılarak zeytinyağına dönüştürülecek. Dr. Ender Saraç'ın açık hava tiyatrosundaki söyleşinin ardından Prof. Dr. Aytaç Gümüşkesen tarafından Atapark'ta "Coğrafi işaret alan Milas zeytinyağının tanıtımı" konulu bir sunum yapılacak. Zeytindostu Derneği tarafından yapılacak zeytinyağı tadım eğitiminden sonra şenlik programında olun, Grup Pusula'nın da sahneye çıkacağı Atapark'taki dinleti ise, Suriye’deki son gelişmeler sonrasında iptal edildi.

Milas 6. Zeytin Hasat Şenliği'nin ikinci günü Milas'ın tarihi mekânlarından Çöllüoğlu Hanı’nda fotoğraf ve el sanatları sergisi açılacak. Liseler arası şiir, kompozisyon ve resim yarışmasının ödül töreninin ardından Doç. Dr. Figen Çukur yönetiminde "Kırsal kalkınmada coğrafi işaretli ürünlerin yeri ve önemi" konulu bir panel düzenlenecek. Zeytindostu Derneği'nin "Kaliteli zeytinyağını tanıma" konulu sunumu yapılacak. Sınır Tanımayan Şefler Derneği'nin uluslararası usta aşçıların katılımıyla düzenleyeceği yemek gösterisinden sonra şenlik, ilçeler arası zeytinyağlı yemek yarışmasıyla sürecek ve yarışmayı kazananlara ödülleri verilecek. Milas 6. Zeytin Hasat Şenliği, daha sonra Yörük Türkmen Derneği'nin halkoyunları gösterisiyle devam edecek. İkinci gün için planlanan Yusuf Güney konseri de Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Suriye’de gerçekleştirdiği Barış Pınarı Harekatı nedeniyle iptal edildi.

ŞENLİK, ÜRETİMDE KALİTEYİ VE MARKALAŞMAYI TEŞVİK EDİYOR

Öte yandan Milas 6. Zeytin Hasat Şenliği'nin hazırlıkları sürerken Milas zeytinyağının coğrafi işaret haklarına sahip olan MİTSO'nun Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer Milas Zeytin Hasat Şenliği'nin, Milas'ın zeytin ve zeytinyağının yanısıra üreticiyi kaliteli üretim konusunda bilinçlendirmeye ve markalı ürün üretmeye teşvik ettiğini söyledi. Reşit Özer, "Milas'ın zeytin ve zeytinyağının tanıtımı için bu yıl 6. Zeytin Hasat Şenliği'ni yapacağız. Milas Kaymakamlığı öncülüğünde, Milas Belediye Başkanlığı, Ziraat Odası ve diğer kardeş oda, kurum ve kuruluşların işbirliğinde yapmakta olduğumuz Şenlik, sadece ürünümüzün tanıtımını sağlamıyor. Aynı zamanda üreticimizin de daha kaliteli zeytin ve zeytinyağı üretmesini ve markalaşmayı da teşvik ediyor. Zeytinyağımıza ve sofralık ürün olan yağlı zeytinimize aldığımız coğrafi işaretler, Milas'taki zeytin ve zeytinyağı üreticisi için önemli bir motivasyon kaynağı oldu" diye konuştu ve tüm zeytin ve zeytinyağı severleri Milas'a davet etti.

HABERE AİT RESİMLER

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık