Zeytinliği satışa çıkarılan Köyceğiz’li köylüler isyanda

Köyceğiz İlçesi Toparlar Mahallesi’nde bulunan ve mülkiyeti Hazine’ye ait iken ucuz konut üretme amacı ile TOKİ’ye devri yapılan yaklaşık 1 milyon 106 bin metrekare büyüklüğündeki alanda; TOKİ plan değişikliği yapmak sureti ile arsa üretti ve konut yapmadan bu arsaları açık artırmalı ihale yoluyla satışa çıkarınca köylüler isyan etti.

Zeytinliği satışa çıkarılan Köyceğiz’li köylüler isyanda
  • 17 Haziran 2021, Perşembe 10:20
 

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, hafta başında Köyceğiz ziyareti sırasında İlçe başkanı Hüseyin Erol ile birlikte gerçekleştirdikleri ziyaretlerde köylülerin isyanına tanık olduklarını belirterek iktidarın vatandaşı değil rantı düşündüğünü söyledi.

Girgin, “arazileri bölgede yaşayan köylüler yıllardır ecrimisil ödeyip tarım ve zeytinlik, narenciye bahçesi olarak kullanıyordu. Köylülerin belirlenen ihale bedellerini ödeme imkanlarının olmadığını, bölgede büyük bir rant söz konusu olduğunu” söyleyerek duruma tepki gösterdi. CHP Muğla Milletvekilli Süleyman Girgin konuyu Meclis’e taşıyarak soru önergesi verdi. “Vatandaşlarımızı mağdur eden ve hukuksuz olduğu açık olan söz konusu ihaleyi iptal etmeyi düşünüyor musunuz?” diyen Girgin, konunun takipçisi olacaklarını belirtti.

VATANDAŞLARIN ZEYTİNLİKLERİNE NARENCİYE BAHÇELERİNE ADETA ÇÖKÜYORLAR

CHP Muğla Milletvekilli Süleyman Girgin, yaptığı açıklamada, “Devleti çetelere teslim edenler; Köyceğiz’de  vatandaşların yıllardır dikip büyüttüğü, vergisini, ecrimisilini ödediği zeytinlik, narenciye bahçesi ve iskan ettiği yerler, TOKİ tarafından boş arazi gösterilip Ankara ve İstanbul’da satışa çıkarılıyor. Vatandaşların zeytinliklerine, narenciye bahçelerine adeta çöküyorlar. Muğla Muğla olalı böyle saldırı görmedi. “İstanbul’a ihanet ettik” diyen iktidar gözünü Muğla’ya dikti. Ne doğa, ne kıyı, ne tarım arazisi, ne orman gözünün yaşına bakmadan yandaşlar için, rant ve talan için Muğla’ya çöktü. Çekin ellerinizi Muğla’dan ve ülkemizden. Yandaşlarınızı değil yoksulları düşünün, her gün gelen zamlarla geçim derdine düşen insanları düşünün, gırtlağa kadar borca batmış esnafları düşünün. Beşli çeteyi doyurmaktan sokaktaki vatandaşa sıra gelmiyor. Sokaktaki vatandaşı düşünün.” dedi.

YÖRE HALKININ GEÇİM KAYNAĞİ

CHP Köyceğiz İlçe Başkanı Hüseyin Erol da şu ifadeleri kullandı: “Yörede yaşayan vatandaşımız, kardeşlerimiz mağdur. Yıllarca emek vererek alın teri dökerek birer cennete çevirdikleri zeytin bahçeleri, narenciye bahçeleri inşaat yapılmak için satılıyor. Oysa ki her biri birer cennet köşesi olan narenciye ve zeytin bahçeleri ve tarım arazileri sayesinde yöre halkı ailelerini geçindiriyor. Yöre halkının kullanıcısı olduğu bu araziler hem Köyceğiz’imizin doğal güzelliği ve hem de yöredeki ailelerin geçim kaynağı. İşte bu yüzden halkımızın yardım çağrısına yine sessiz kalmıyoruz. Ve diyoruz ki  kardeşim yalnız değilsin! Kadimden bu yana kullandığınız arazilerin parsel parsel satılmasına engel olmak için  her türlü yasal yolu kullanacağız ve mücadelenize haklarınızı birlikte savunmak için ortak olacağız. Adalet elbet bir gün tecelli edecek işte o güne kadar mücadelemiz  birlikte ve omuz omuza  sürecek.”

Editör: Şahin ŞAHİN
Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık