Zeytinyağı ve şarap üretiminin tarihi konuşuldu

24 – 25 - 26 Kasım tarihlerinde yapılacak olan “Eski Çağ’da Ege ve Akdeniz'de Zeytinyağı ve Şarap Üretimi: Kırsal Yerleşimler, Kentsel Merkezler ve Ticaret Sempozyumu” Bodrum Herodot Merkezi’nde başladı.

Zeytinyağı ve şarap üretiminin tarihi konuşuldu
  • 28 November 2022, Monday 9:34

Bodrum Kaymakamlığı, Bodrum Belediyesi, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, Bodrum Ticaret Odası ve Karya Kültür ve Eğitim Vakfı destekleriyle düzenlenen sempozyum, Can Zülel’in müzik dinletisi, ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı.

Düzenlenen sempozyuma 11 ülkeden Milas’ta devam eden arkeolojik kazıların başkanlarının araların olduğu 71 bilim insanı katıldı.

Sempozyumun düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Adnan Diler, 2008 yılında Mersin’de “Antik Çağda Anadolu’da Zeytinyağı ve Şarap Üretimi” ve ardından 2011 yılında İzmir Urla’da “Antikçağ’da Doğu Akdeniz’de Zeytinyağı ve Şarap Üretimi” konulu iki Uluslararası sempozyum gerçekleştirildiğini ve sunulan bildirilerin iki ayrı kitap ile tanıtıldığını ifade ederek şöyle dedi:

“Bodrum’daki üçüncü toplantı Ege ve Akdeniz coğrafyasında antik çağda zeytinyağı ve şarap üretimi, üretim teknolojileri, ürünlerin ticaret ve ekonomik yaşamdaki boyutu ve etkileri, zeytin ağacı ve asma tarımında antik peyzaj ve arazi kullanımları, zeytin ağacı ve bağcılığın tarihsel gelişimi, filolojik bulgular, üretimin siyasi sosyal ve politik etkileri, zeytin ve şarabın arkeolojik malzeme üzerinde kullanımları gibi birçok konuda ülkemizden ve farklı ülkelerden 71 bilim insanı, yüz yüze ve online katılımlarla bilgilerini paylaşacaklar. Sempozyumun ana amacı zeytin, üzüm ve onlardan elde edilen zeytinyağı ve şarabın uygarlık tarihi boyunca insan ve toplumu ilgilendiren sadece antik üretim teknolojileri, geçimlik ya da ticari değeri değil kültür ve sosyal çevre boyutuyla ele alarak bunun kazanımı ve kayıpları konusunda bilgileri sizlere ulaştırmaktır.”

Adnan Diler, sempozyumda Bodrum Ticaret Odası’nın desteğiyle eşzamanlı çeviri yapıldığını da söyledi.

Bodrum Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Durmuş Turkan ise “Bu iki kutsal meyvenin birçok yönüyle insanlık tarihine olan etkilerini ve günümüze yansımalarını daha derinden öğrenmiş olacağız. Bu önemli sempozyumun gerçekleştirilmesini sağlayan çok değerli hocamız Prof. Dr. Adnan Diler ve kıymetli ekibine emekleri için kurumum adına tebriklerimi ve şükranlarımız sunuyorum.” dedi.

3 gün süren sempozyum cumartesi günü sona erdi.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık