Akbelen Ormanı savunucularından, Yeniköy termik santrali önünde protesto

Akbelen Ormanı savunucuları, Muğla’daki iki kömürlü termik santrale kömür sağlamak amacıyla İkizköy’deki Akbelen Ormanı’nı yok etmek isteyen Limak Holding ve İÇTAŞ ortaklığındaki YK Enerji’yi, Yeniköy termik santrali önünde protesto etti.

Akbelen Ormanı savunucularından, Yeniköy termik santrali önünde protesto

‘‘Kömürsüz Muğla için, Akbelen için Adalet’’ pankartı açan grup, ‘‘Akbelen Ormanını vermeyeceğiz’’, ‘‘Ormanlar, nehirler, dereler sermaye değiller’’, ‘‘Her yer Akbelen her yer direniş’’ sloganları attı. 

Protestoya katılan İkizköylü Hasan Yorulmaz ‘‘Bu termik santraller kurulurken biz sevinmiştik, bu kadar zararlı olacağını bilmiyorduk. Ama yıllar geçti doğamızın büyük bölümünü kaybettik ve kaybetmeye devam ediyoruz. Akbelen ormanını da kaybetmek istemiyoruz’’ dedi. 

Protestoya katılanlardan Emek Partisi Gaziantep Milletvekili Sevda Karaca da şöyle konuştu: 

‘‘Seçim biter bitmez ormanları, doğayı talan etmek isteyenler sivri dişlerini gösterdiler. Yeniköy termik santralinin önündeyiz, 9 köyü yutan bu santral şimdiİkizköy’e gözünü dikti. Buradaki tüm alanları yıkıma açmak istiyorlar. Limak şirketine sesleniyoruz, siz doğaya karşı, işçilere karşı işlenmiş binbir suçun müsebbibisiniz. Bu termik santralin işçilerine sesleniyoruz, sizi aşınızla ekmeğinizle, çocuklarınızın karnının doyup doymamasıyla ikna etmeye çalışıyorlar. Burada asgari ücretin altında ücretlere mahkum edilip aynı zamanda en kötü koşullarda çalıştırılan işçiler, köylüleriyle komşularıyla karşı karşıya getirilmeye çalışılıyor. Siz topraklarınız elinizden alındığı, ranta açıldığı, doğduğunuz yerde doyamadığınız için bu madenlerde işçi olmak zorunda kaldınız.’’

Ağaçları korumak için dört gündür mücadele eden Akbelen Savunucularına jandarma gaz ve su sıkarak karşılık veriyor. Pazartesi günü, yürütmenin ivedilikle durdurulması için mahkemeye başvurulmasına rağmen, ağaç kesimi devam ediyor. 

 

 

 

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık