Akbelen’de seyyar tuvalet gerginliği: 2 gözaltı

Milas’ta 24 Temmuz’da Akbelen Ormanları'nı kestirmemek için direnen İkizköylülerle jandarma arasında dün akşam saatlerinde seyyar tuvalet gerginliği yaşandı, 2 kişi gözaltına alındı.

Akbelen’de seyyar tuvalet gerginliği: 2 gözaltı

İkizköy Mahallesi'ndeki Akbelen Ormanları’nda 24 Temmuz'da ağaç kesimi ile başlayan gerginlik nedeni ile çevreciler ve İkizköylüler kamp alanında çadır nöbetini sürdürürken dün akşam saatlerinde gerginlik yaşandı.

Doğa Derneği, İzmir Kent Konseyi ve İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından kamp alanına gönderilen 4 adet seyyar tuvalet dün akşam saatlerinde Akbelen'e ulaştı.

TUVALETLERE RUHSAT İSTEDİLER

Seyyar tuvaletleri getiren aracın kamp alanına girmesine ve tuvaletlerin ruhsatsız olduğu gerekçesiyle kamp alanına taşınmasına Jandarma tarafından izin verilmeyince gerginlik yaşandı. Gençler seyyar tuvaletleri omuzlarında taşıyarak Jandarma barikatlarının üzerine yürüdü. Çıkan arbedede jandarma biber gazı ve copla müdahale etti.

Gerginlik büyüyünce İkizköylülerin avukatları devreye girdi. Milas Belediyesi'nden bilahare ruhsat alınması için müracaat edileceği belirtilmesine rağmen jandarma ikna olmadı.

Muğla Çevre Platformu (MUÇEP) Milas Sözcüsü Neşe Tuncer “İzmir'den getirilen 4 adet tuvalete ruhsat istenince gerginlik yaşandı. Yaşanan gerginlikte biber gazı ve cop kullanıldığını ve sert müdahale edildiğini öğrendik ardından tuvaletler jandarma korumasına alındı” dedi.

İkizköylü Esra Işık, “Mücadelemiz halen sürüyor. Nöbetimiz devam ediyor fakat nöbetin devam etmesi için temel ihtiyaçlarımız var. Örneğin tuvalet gibi. Nöbet alanımızdaki tuvalet yetersiz olduğunu için dışarıdan gelen destekler var. Bu tuvaletler portatif olduğu için izne tabi olmadığını biliyoruz. Bunun için herhangi bir izin almamız gerekmiyor fakat yine her zamanki gibi temel ihtiyaçlarımız ile ilgili engelle karşılaşıyoruz. Arkadaşlarımız sırtlarına alarak nöbet alanına çıkarmaya çalıştılar. Fakat kolluk güçleri tarafından çok sert bir müdahale ile karşılaştılar. 2 arkadaşımız gözaltına alındı. Burada nöbetin devam etmesini istemiyorlar. Akbelen ormanında ağaçlar kesildi ama toprak mücadelemiz devam ediyor. Mücadeleden vazgeçmemizi istiyorlar ama vazgeçmeyeceğiz. Geçen günde suyumuzun çıkışı engellenmeye çalışıldı.” dedi.

Yaşanan gerginlik sırasında bazı vatandaşların yerlerde sürüklendikleri görüldü. Ayrıca, 2 kişinin gözaltına alındığı iddia edildi.

HABERE AİT RESİMLER

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık