Milas’ta boksit madeni istemeyen köylüler dava açmaya hazırlanıyor

​​​​​​​Kömür madenine karşı Akbelen Ormanı direnişinin devam ettiği Milas’ta ‘köyümüzde boksit madeni istemiyoruz’ diyen Çandır, Kurudere, Hisarcık ve Eğridere köylüleri dava açmaya hazırlanıyor.

Milas’ta boksit madeni istemeyen köylüler dava açmaya hazırlanıyor

Çandır ve Kurudere köyleriyle beraber dokuz köyü de etkiyecek olan proje için “ÇED gerekli değildir” kararı verildi. Oysa ki Muğla Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun 2010’daki kararına göre bölgede antik kent var ve 1’inci derece arkeolojik sit alanı. Dahası yüzlerce yıllık zeytin ağaçları var.

Bunun üzerine harekete geçen köylüler, 14 Ağustos Pazartesi günü saat 15:30’da Muğla İdare Mahkemesi’ne 61 davacı ve yüzlerce karşı olanların imzası ile dava açıyor.

Köylüler tarafından yapılan açıklamada; “Valilik oluru ile başlatılmak istenen ve Çandır, Kurudere, Hisarcık ve Eğridere başta olmak üzere onlarca köyü etkileyecek olan madenlere karşı halkımızı savunmak  için  14 Ağustos Pazartesi günü saat 15:30’da Muğla İdare Mahkemesi’ne 61 davacı ve yüzlerce karşı olanların imzası ile dava açıyoruz. Zentinlerimize, arılarımıza, tarihi alanlarımıza ve geleceğimize sahip çıkacağız.” denildi.                                                                                     

Beğendim 1 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık