Akbelen'deki kamulaştırma kararı kaldırıldı

​​​​​​​Akbelen Ormanı’nın çevresindeki 190 parsellik tarım arazisinin linyit madeni sahası olarak kamulaştırılmasına ilişkin Cumhurbaşkanı kararı, yine Cumhurbaşkanı kararıyla kaldırıldı.

Akbelen'deki kamulaştırma kararı kaldırıldı
  • 14 March 2024, Thursday 8:58

Muğla'nın Milas ilçesinde bulunan Yeniköy-Kemerköy Termik Santrali'nin sahasını genişletmek için İkizköy'deki Akbelen Ormanları'nın çevresinde yer alan 190 parsellik arazi linyit maden sahası olarak kullanılmak üzere, kamulaştırma kararından 2 gün sonra, bugün yayımlanan Cumhurbaşkanı kararıyla iptal edildi.

Muğla Milas'a bağlı İkizköy, Çamköy ve Karacahisar sınırları içinde yer alan ve acele kamulaştırılan arazilere ilişkin yeni karar, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın  imzasıyla 11 Mart tarihli Resmi Gazete’de yer alan kararla birçok ilde enerji şirketleri için acele kamulaştırma kararları çıkmıştı. Resmi Gazete'de yer alan karara göre Limak Holding ve IC Holding'in iştiraki YK Enerji tarafından işletilen Yeniköy-Kemerköy Termik Santrali’nin çevresindeki 190 parsellik arazi için acele kamulaştırma kararı verilmişti.

Akbelen Ormanı’nın bulunduğu Milas'ın İkizköy, Çamköy ve Karacahisar sınırları içindeki 190 parsellik arazi, linyit madeni sahası olarak kullanılmak üzere Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü tarafından kamulaştırılmıştı. Kararda, tarım arazilerinin olduğu söz konusu sahanın "S:86541" numaralı linyit işletme ruhsatlı saha olduğu belirtilmişti.

Bugün yayımlanan Resmi Gazete'deki 8259 sayılı kararda, söz konusu kamulaştırma kararının yürürlükten kaldırılmasına karar verildiği ifade edildi.

Konuyla ilgili olarak, dün gece, AKP Muğla Büyükşehir Belediye Başkan adayı Aydın Ayaydın, bu kararla ilgili olarak Cumhurbaşkanı ile irtibat kurarak, böyle bir talepte bulunduğunu belirtmişti.

Ayaydın’dan Cumhurbaşkanı’na teşekkür açıklaması

Akbelen Ormanı’nın çevresindeki 190 parsellik tarım arazisinin linyit madeni sahası olarak kamulaştırılmasına ilişkin kararın kaldırılmasının ardından Ak Parti Muğla Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Aydın Ayaydın, açıklamada bulunarak, “Cumhurbaşkanımıza tüm Muğla adına teşekkürlerimi sunuyorum.” Dedi.

Acele kamulaştırma  kararının kaldırılmasının ardından Ak Parti Muğla Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Aydın Ayaydın sosyal medyadan yaptığı paylaşım şu şekilde;

“Muğla Milas’taki İkizköy, Çamköy ve Karacahisar mahallelerinde 190 parsellik tarım arazisinin linyit maden sahası olarak kullanılmak üzere Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü tarafından kamulaştırılmasına yönelik karar yürürlükten kaldırıldı.

Bu konudaki 8259 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararı Resmi Gazete’de yayınlandı.

Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan’a başta Milas İkizköy, Çamköy ve Karacahisar mahalleleri ve tüm Muğla adına hassasiyetlerinden dolayı sonsuz şükranlarımı sunuyorum.

Bildiğiniz üzere 11 Mart 2024 tarihinde çıkan 8247 sayılı karar üzerine derhal harekete geçtim. Enerjiye, özellikle de yerli kaynaklardan elde edilecek enerjiye olan ihtiyacımız ortada ancak Muğla’nın tarım bölgelerinin linyit sahası olarak kullanılmasına da bir Muğlalı olarak benim de içim el vermiyor.

Muğla’nın denizine, yeşiline sahip çıkmamız gerektiğini her gittiğim yerde vurguladım vurgulamaya devam edeceğim.

Marmaris ve Fethiye körfezlerinin can çekiştiğini ilettiğim anda tüm imkanları seferber eden sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, tarım arazilerimiz ve köylerimiz adına yaptığımız girişimde de talebimizi olumlu karşıladı. Kendisine bir kez daha kamuoyu önünde tüm Muğla adına teşekkür ediyorum.

Biz Muğla’ya hizmet etmek için bir yola çıktık ve bu konuda da elimizden gelen her türlü çabayı göstereceğiz.”

HABERE AİT RESİMLER

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık