Anıt ağaç niteliğindeki zeytin ağaçları uluslararası turizm rotası içine alınarak korunacak!

​​​​​​​ULU ZEYTİN AĞAÇLARI DERNEĞİ KURULDU

Anıt ağaç niteliğindeki zeytin ağaçları uluslararası turizm rotası içine alınarak korunacak!
  • 24 October 2022, Monday 10:42

            Başta Milas olmak üzere Muğla ilindeki anıtsal nitelikteki zeytin ağaçlarını korumak ve yaşatmak amacıyla bir dernek kuruldu. Ulu Zeytin Ağaçları Derneğinin kurucu başkanı ve aynı zamanda zeytinyağı üreticisi de olan Muğla S.Koçman Üniversitesi Fizik Profesörü Selçuk Aktürk, Muğla yöresindeki anıtsal nitelikteki zeytin ağaçlarını, merkezi Yunanistan'da olan Avrupa Birliği Zeytin Ağaçları Rotası içine aldırmak için girişimde bulunduklarını belirtti.

            Ulu Zeytin Ağaçları Derneği Kurucu Başkanı Prof. Dr. Selçuk Aktürk ve eşi, Dernek Başkan Yardımcısı Hatice Aktürk; Milas Ticaret ve Sanayi Odasını ziyaret ettiler. Seçimlerin ardından yeniden göreve seçilen oda yöneticilerini kutlayarak başarılar dileyen Prof. Dr. Selçuk Aktürk ve Hatice Aktürk, MİTSO'nun zeytinyağına sahip çıktığını belirterek oda yöneticilerine teşekkür etti. Kendilerinin de başta Milas olmak üzere Muğla ilindeki anıtsal nitelikteki zeytin ağaçlarını koruma ve yaşatmak için bir dernek kurduklarını anlatan Prof. Dr. Aktürk "Merkezi Yunanistan olan ve anıtsal nitelikteki zeytin ağaçlarını bir turizm rotası içinde turizme kazandırarak korumayı amaç edinen bir organizasyon var. Biz de dernek olarak bu organizasyona katılmak için başvuruda bulunduk. Başta Milas olmak üzere Muğla ilindeki anıt ağaç niteliğindeki zeytin ağaçlarını tespit edeceğiz. Sonra bunların korunup yaşatılması için çaba göstereceğiz. Eğer bu ağaçları uluslararası turizm rotası içine aldırmayı başarırsak, ağaçları kurtarmak ve korumak için çok önemli bir adım atmış oluruz" diye konuştu. Derneğin üye sayısının şimdilik 20 olduğunu belirten Prof. Dr. Aktürk "Üye sayımızın kısa sürede artacağına inanıyorum" dedi.

            MİTSO Yönetim Kurulu Başkanı Reşit Özer ve Yönetim Kurulu Üyesi Seyhun Ozan, dernek başkanı Prof. Dr. Selçuk Aktürk ile dernek başkan yardımcısı Hatice Aktürk'e zeytin ağaçları içi yaptıkları çalışmalar nedeniyle teşekkür ettiler. Reşit Özer, "Başlattığınız bu güzel ve anlamlı çalışma için size teşekkür ederim. Anıtlaşmış zeytin ağaçlarımızı yaşatmak için biz de MİTSO olarak gereken desteği vermeye hazırız. Anıt zeytin ağaçlarını turizm rotası içine alınması hem yöremizde turizmin gelişmesine hem de zeytin ağaçlarımızın korunmasına katkıda bulunacaktır" diye konuştu.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

Site en altı
yukarı çık